לדלג לתוכן

דסטיני (מודול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מודול "דסטיני" מחובר לתחנת החלל

דסטיניאנגלית:Destiny) - מודול שני של תחנת החלל הבין-לאומית שנבנה בארצות הברית. הוא נבנה על ידי בואינג בשיתוף פעולה עם מרכז החלל מרשל. מודול שוגר לחלל בשנת 2001 בתא מטען של מעבורת החלל אטלנטיס במשימה STS-98.

תיאור המודול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודול נבנה על ידי בואינג בהתאם למפרט של נאס"א.

צורת המודול הוא גליל באורך של כ-8.5 מ' וקוטר עד 4.3 מ'. הוא נבנה מפלדה ואלומיניום. הוא כולל 3 תאים ו-2 יחידות קצה דרכם ניתן להיכנס ולצאת מהמודול. במרכז המודול נמצא חלון בקוטר של 520 מ"מ. הנפח הפנימי הינו 106 מ"ק.

השיגור בוצע ב-7 בפברואר 2001 בתא מטען של מעבורת החלל אטלנטיס במסגרת משימה STS-98. באותה עת בתחנת החלל פעלה משלחת מס' 1. הליך חיבור המודול לתחנת החלל החל ב-10 בפברואר. בשלב ראשון בעזרת זרוע רובוטי קנדארם יחידת מעבר PMA-2 נותקה ממודול יוניטי והותקנה זמנית על מבנה Z1. בהמשך בעזרת אותו זרוע מודול "דסטיני" הוצא מתא המטען של המעבורת וחובר לתא עגינה קדמי של מודול "יוניטי". ב-12 בפברואר יחידת מעבר PMA-2 נותקה ממבנה Z1 וחוברה לחלק הקדמי של מודול "דסטיני". החל הליך של חיבור מערכות המודול למערכות תחנת החלל. לצורך הרכבת המודול וחיבורו למערכות של תחנת החלל האסטרונאוטים ביצעו 3 הליכות חלל שנמשכו כ-20 שעות. בעקבות הוספת המודול, נפח מחיה של תחנת החלל גדל ב-41%.

בשנת 2007 חלק הקדמי של המודול במקום יחידת PMA-2 חובר מודול הרמוני.

המודול מיועד לביצוע ניסויים שונים. הציוד בתוך המודול הותקן על מדפים סטנדרטיים. הדבר מאפשר לפרק אותם ולהתקין במקומם ציודים אחרים בהתאם לצורך. במתכונת המקורית מודול כלל 5 מדפים להתקנת ציוד ומערכות תומכות חיים. במשימה STS-102 לתחנת החלל הובאו 7 מדפים נוספים ובהמשך במשימות שונות הובאו עוד 10 מדפים. מכלל המדפים 13 מיועדים להתקנת ציוד לניסויים והיתר לציוד שבאחסון.

בשנת 2006 במשימה STS-121 לתחנת החלל הובא מקרר Minus Eighty Degree Laboratory Freezer עם יכולת קירור עד 80 מעלות מתח לאפס. המקרר מיועד לשמירת ממצאים שונים והותקן במודול "דסטיני".

בשנת 2009 בצמוד לחלון הותקנה מצלמה AgCam. היא מויעדת לביצוע צילומים לניסויים באחריות אוניברסיטת דקוטה הדרומית. בשנת 2011 במשימה STS-131 הובא מצלמת WORF שגם היא מצבעת תצלומים דרך חלון זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דסטיני בוויקישיתוף