דקרטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דקרטללטינית: decretal) הוא מכתב מאת האפיפיור. מכתב זה אינו מכתב רשמי ולכן אינו חתום בחותם, כפי שנחתמו המכתבים מסוג בולה.

דקרטלים נועדו לרוב לפרש את החוק הכנסייתי(אנ') של הכנסייה הקתולית. לדקרטלים עצמם אין כוח כפי שיש לחוק, אבל הם חשובים בתור תקדימים והם מהווים נדבך חשוב בקורפוס יוריס קנוניקי(אנ'), שהוא הבסיס לחוק הכנסייתי של 1917(אנ') שהוא הבסיס לחוק הכנסייתי של 1983(אנ'). לעיתים קרובות האפיפיור הורה לנמען של מכתבו להעביר את תשובת אפיפיור לרשויות הדת של המחוז אליו הוא שייך, וחובתם הייתה לפעול בהתאם לאמור במסמך במקרים דומים.

רוב הדקטרלים נכתבו כתשובה לשאלה שנשאל האפיפיור, אולם יש דקטרלים שנכתבו ביוזמת האפיפיורים. חלק ניכר מהם נכתבו בימי הביניים ושופכים אור על החיים והמנהגים באותה תקופה ובכך מהווים מקור היסטורי ראשוני. בנוסף לדקטרלים, כללה התכתבות האפיפיור גם תשובות לשאלות שנשאלו על ידי יחידים. תשובות אלו נקראו rescriptae או רסקריפט אפיפיורי(אנ').

הדקרטלים, כמו האנציקליקות, קרויים על שם מילותיהם הראשונות, שמכונות ה"אינקיפיט" (incipit, "מתחיל"), ואשר נכתבות פעמיים - פעם בכותרת המסמך (באותיות גדולות) ופעם בגופו. בין החשובים שבהם: novit ille‏[1] ו-per venerabilem של האפיפיור אינוצנטיוס השלישי.

הדקרטל העתיק ביותר הידוע הוא מכתבו של סיריקיוס מפברואר 385 אל הבישוף הימריוס מטרגונה(אנ') שבספרד בו ענה על חמש עשרה שאלות שונות בנושאים כמו טבילה, כפרה, משמעת כנסייתית ופרישותם של אנשי הכמורה. בתשובתו סיריקיוס קבע את עמדת האפיפיורות בנושאים אלו, כשהוא מדגיש את סמכותה העליונה של הכנסייה. סיריקיוס הורה להימריוס להפיץ את דבריו בפרובינקיות השכנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דקרטל בוויקישיתוף
  • אנציקלופדיה בריטניקה, DECRETALS

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Christianity Symbol.png ערך זה הוא קצרמר בנושא נצרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.