דרגון בול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרגון בול
DB Tankōbon.png

כריכת הכרך הראשון של המאנגה
ドラゴンボール
דוֹרַגוֹן בּוֹרוּ
סוגה שונן, פעולה, קומדיה
מאנגה
יוצר אקירה טוריאמה
הוצאה יפןיפן Shueisha
התפרסם לראשונה במגזין Weekly Shōnen Jump
תקופת הפרסום המקורית 1984 - 1995
מספר הכרכים שהתפרסמו 42

דרגון בוליפנית: ドラゴンボール, באנגלית: Dragon Ball) היא סדרת מאנגה יפנית שנוצרה על ידי אקירה טורייאמה בהשראת הרומן הסיני העממי "המסע למערב" ופורסמה במגזין " (Weekly Shōnen Jump (Ramadi Edition" בשנים 1984-1995. 519 פרקי הסדרה אוגדו ב-42 כרכים. הצלחת הסדרה הובילה להפקה של ארבע סדרות אנימה של אולפני טואי אנימציה, וכן ליצירת תוכניות טלוויזיה מיוחדות, משחקי וידאו וכן סרט לייב אקשן האמריקאי (2009) בשם "דרגון בול - אבולוציה". הסדרה זכתה להערכה בקרב אמני מאנגה, וכמה מהם ציינו כי היא שימשה להם השראה בפיתוח סדרות מאנגה מצליחות, כמו "נארוטו" של מסאשי קישימוטו[1] ו"ואן פיס" של אייצ'ירו אודה[2].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת האנימה דרגון בול בויימה על ידי מינורו אוקאזאקי ודאיסוקה נישיו, והופקה על ידי אולפני טואי אנימציה. הסדרה בת 153 הפרקים שודרה ביפן בערוץ Fuji TV בין השנים 1986-1989. הסדרה כיסתה את עלילת 16 הכרכים הראשונים של המאנגה.

רוב הרקע לסדרה למעשה הופיע רק לאחר שהסדרה עצמה הסתיימה, גם באנימה, במנגה ובספיישל "בארדוק: אביו של גוקו". גוקו נולד כסאיין על כוכב הלכת וג'יטה, ומכיוון שהיה חלש מאוד, הוחלט לשלוח אותו מיד לאחר היוולדו לכוכב לכת "חלש" כמו כדור הארץ(בחללית), על מנת להשמידו - כפי שנעשה עם כל התינוקות הסאיינים שנולדים חלשים יחסית. מאחר והוא סאיין, הוא נעשה חזק יותר ככל שהוא נלחם יותר, מתחזק כאשר הוא מתרפא פציעות קשות, ובעל זנב שמאפשר לו להפוך למעיין גורילה ענקית-מימדים(נקראת גם "Oozaru"/"Great Ape") כאשר הוא ירח מלא, אך בתחילת הסדרה הזנב הזה גם גרם לגוקו לאבד את כל כוחו כאשר מישהו נוגע בזנבו. ככלות כל הסאיינים מלבד וג'יטה, הוא לא מסוגל לשלוט בעצמו כאשר הוא הופך לגורילה.

כאשר גוקו הגיע לכדור הארץ בתוך חללית כאשר היה תינוק, הוא מיד נמצא על ידי איש זקן שקוראים לו גוהאן. גוהאן לקח את התינוק אל ביתו והחל לדאוג לו ולכל צרכיו, אבל התינוק התנהג בצורה רעה וגסת רוח כלפי הסביבה וכלפי גוהאן. יום אחד כאשר גוהאן יצא לטייל, התינוק נפל מצוק, נפצע בראשו וכמעט נהרג. במזל התינוק ניצל ממוות, ומאז החל להתנהג בצורה טובה ומנומסת כלפי הסביבה וכלפי גוהאן.

בילדותו גוהאן הזהיר את גוקו לא לצאת בזמן ירח מלא מביתו בטענה כי בחוץ מסתובבת מפלצת גדולת ממדים שתהרוג אותו(כשבפועל זה נאמר כי גוהאן ככל הנראה ידע שגוקו הופך לכזה כאשר הוא רואה ירח מלא). אבל יום אחד, גוקו בכל זאת יצא באחת הלילות בזמן ירח מלא מהבית, והפך לגורילה שהרגה את גוהאן מפאת חוסר השליטה העצמית. גוקו חשב שהוא ישן בזמן זה עד לסאגת הסאיינים בדרגון בול Z, אז הבין את האמת לאחר שראה את וג'יטה הופך לגורילה באמצעות ירח מלאכותי שנשא עמו לקרב, ושמע אותו אומר שכל הסייאנים הופכים לגורילה כשהם רואים ירח מלא.

יש התייחסות נוספת למוות של גוהאן כאשר גוהאן נלחם בגוקו בסאגת מגדת העתידות באבא. מיד אחרי שהקרב מסתיים, גוהאן שאל את רושי האם גוקו הפך לגורילה מאז שהוא מת, ורושי מרגיע אותו בכך שהוא מספר לו שהשמיד את הירח, והם סירבו לספר על כך לגוקו.

לאחר מכן, גוקו ממשיך להתקיים מהרג חיות ואכילת הבשר שלהם, עד שהסדרה מתחילה, כאשר הוא בן 12.

סאגת הקיסר פילאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתחילה כאשר גוקו יוצא מביתו שנמצא ביער כדי לחפש אוכל, ופוגש את בולמה, נערה בת 16 שמטרתה למצוא 7 כדורים בעלי כוח קסם שנקראים דרגון בול כדי לבקש משאלה - שיהיה לה חבר. במהלך מסעו גוקו פוגש צב, שלאחר שגוקו עוזר לו למצוא את בעליו- מאסטר רושי, הוא מקבל ממנו את העננה (באנגלית The cloud Nimbus, בחלק מהתרגומים קוראים לה קינטואן - עננה ביפנית) ובולמה מקבלת דרגון בול ממאסטר רושי לאחר חלק פרובוקטיבי. בהמשך גוקו פוגש את החזיר אולונג שיכולתו היא לשנות צורה לכל דבר אפשרי, אבל הוא יכול לבצע זאת רק למשך 5 דקות וכל שינוי צורה חייב להיות לאחר דקה משינוי הצורה הקודם, והוא מצטרף לגוקו ובולמה. גוקו פוגש גם את השודד יאמצ'ה ואת חברו פואר שהוא חתול מעופף. פואר גם יכול לשנות צורה, אך להבדיל מאולונג הוא יכול לבצע זאת מיד ולמשך זמן בלתי מוגבל. יאמצ'ה מנסה לגנוב מהם את הדרגון בול. בסוף הסאגה הוא מצטרף אליהם. במהלך הסאגה גוקו פוגש את צ'יצ'י ואוקסקינג אביה שזקוקים עזרה לעצור את הלהבות של הטירה של אוקסקינג, את באנדיט הארנב, ולבסוף את הקיסר פילאף. פילאף מצליח להשיג את כל 7 כדורי הדרגון בול לאחר שגונב אותם מבולמה ועומד להביע את משאלתו - לשלוט על כל כדור הארץ, אבל למזלו הרע אולונג מציל את המצב כאשר הוא מבקש מהדרקון שנרון שייצא מכדורי הדרגון בול- תחתונים. פילאף לוכד את גוקו וחבריו בתוך הטירה שלו, אך הם נחלצים לאחר שגוקו הופך ליצור ענקי דמוי קוף הנקרא אוזורו מכיוון שרואה ירח מלא. בסוף הסאגה גוקו הולך ללמוד אמנויות לחימה אצל קאמה סנין (מאסטר הצבים ביפנית) ששמו הוא מאסטר רושי.

סאגת הטורניר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו מתאמן אצל מאסטר רושי במשך 8 חודשים עם עוד ילד בשם קרילין. לאחר שמונת החודשים גוקו וקרילין נרשמים לטנקאצ'י בודוקאי-טורניר אמנויות הלחימה ה-21. הפרס למנצח עומד על 500 אלף זני (שם הכסף בסדרה). לפני התחרות הם פוגשים את יאמצ'ה ושלושתם עוברים את המוקדמות בקלות ומגיעים לתחרות הפומבית עצמה שבה יש את שמונת הלוחמים הטובים ביותר בקרב של אחד על אחד. המתמודדים הם: גוקו, קרילין, ג'קי צ'אן (מאסטר רושי מחופש), יאמצ'ה, גיראן, נאם, ראנפן ובקטריאן. הטורניר נגמר כאשר גוקו וג'קי צ'אן מגיעים לגמר שבמהלכו גוקו הופך לקוף ענק לאחר שמביט בטעות בירח, ומנסה להרוג את כל האנשים שבזירה. למזלו ג'קי צ'אן מפוצץ את הירח וגוקו חוזר לדמותו המקורית. הקרב נמשך ולאחר קרב קשה של כוח פיזי וטכניקות לחימה, ג'קי מנצח בקרב. כעת גוקו מתחיל להתאמן לקראת הטורניר הבא בעוד 3 שנים.

סאגת צבא הסרט האדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הטורניר גוקו מחפש את כדור הדרגון בול עם ארבעה כוכבים שהוא הזיכרון היחיד שלו מסבו גוהאן. בזמן חיפושיו הוא מוצא את אחד מכדורי הדרגון בול וכמה אנשים שגם מחפשים את כדורי הדרגון בול והם חלק מצבא הסרט האדום שהוא אימת הכוכב. גוקו פוגש את הגנרל של הפלוגה, גנרל סילבר, מביס אותו, וממשיך בחיפושיו אחר הכדור עם ארבעת הכוכבים. הוא מגיע למקום עם שלג וקור, וכמעט מת מקור, אבל ניצל בתמורה לכך שהצילו אותו גוקו מחליט לעזור לאנשים שהצילו אותו ולהביס את הגנרל של הפלוגה באזור, גנרל וואיט ולשחרר את ראש הכפר. הוא מביס אותו לאחר שהוא מגיע למגדל שהוא שוכן בו ומביס את אויבי המגדל: רב סרן מטאליטרון שהוא רובוט גדול ממדים וחזק, נינג'ה מוראסקי שהוא נינג'ה שגוקו הביס די בקלות, ובויאן שהוא מפלצת שנקודת התורפה היחידה שלה היא קור. גוקו משחרר את ראש הכפר ומשיג חבר ששמו אנדרואיד 8. גוקו הולך לעיר לאחר שרדאר הדרגון בול שלו התקלקל ורוצה לבקש מבולמה לתקן לו אותו. כאשר הוא מוצא אותה היא רוצה להצטרף אליו בטענה שמשעמם לה בעיר. גוקו מגיע לאוקיינוס שבתחתיתו נמצא אזור שבו פיראטים החביאו את האוצרות שלהם. קרילין מצטרף אליהם ובעזרת צוללת הם מגיעים לשם. אבל באזור הזה פועלת פלוגה נוספת של צבא הסרט האדום שמנהיגה הוא גנרל בלו. במהלך המסע שלהם באזור, הם נתקלים בשומר רובוט, ונאלצים להתפצל כדי שבולמה לא תיפגע, גוקו מביס אותו, ופוגש גם תמנון שאותו הוא הורג. בינתיים גנרל בלו נלחם בקרילין ומביס אותו בעזרת היכולת המיוחדת שלו - שיתוק טלפטי. גוקו מגיע וכמעט מובס אף הוא אך ברגע האחרון מביס את גנרל בלו. האזור נהרס וכולם נאלצים להימלט. גוקו פוגש את גנרל בלו שוב אבל הפעם ילדה בשם אריאל מצילה אותו בזכות כוחה הגדול. גוקו מגיע לכפר אינדיאני ששומר על מגדל גדול, ובו צבא הסרט האדום מנסה לקחת מהכפריים את הדרגון בול. המנהיג של צבא הסרט האדום המפקד רד שוכר רוצח שכיר בשם טאו. טאו חזק במיוחד שהצליח להרוג את הלוחם הכי חזק של הכפריים, וכמעט הורג את גוקו. לאחר 3 ימים של אימונים עם אדון קורין שנמצא בראש המגדל, גוקו מביס את טאו וכמעט הורג אותו. גוקו שרוצה להחיות את הלוחם הכי חזק של הכפר בגלל שהוא מרחם על בנו של הלוחם אופה, מחפש שוב את כל 7 כדורי הדרגון בול. הוא הורס לבדו את כל המפקדה הראשית של צבא הסרט האדום ועכשיו נשאר לו עוד כדור דרגון בול אחד.

סאגת מגדת העתידות באבא/טורניר אמנויות הלחימה ה-22[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שגוקו מביס את צבא הסרט האדום הוא לא מצליח למצוא את כדור הדרגון בול האחרון, ומגיע לטירה שבה יש מגדת עתידות המציעה את שירותיה לכל דורש אך רק אם ישלם מיליון זני, או שינצח את כל 5 הלוחמים שלה ויקבל ניבוי עתידות אחד חינם. הקרב הראשון הוא של קרילין נגד הלוחם פאנג הערפד, קרילין מפסיד. אופה ופואר נלחמים יחד נגד פאנג, ומנצחים. שניהם פורשים לטובת יאמצ'ה שנלחם נגד הלוחם הבלתי נראה, ויאמצ'ה מנצח בקרב בזכות קרילין שחשב על דרך בעזרתה יראו את הלוחם וכך יוכלו להביסו. הקרב הבא הוא בין יאמצ'ה למומיה, יאמצ'ה מפסיד. גוקו האחרון מביס את המומיה בקלות, ואחריו הוא גם מביס את איש השד ("Spike The Devil Man" באנגלית) בזכות הטוב הטהור שלו. הקרב האחרון הוא גוקו נגד לוחם מסתורי שלובש מסכת שועל עם הילה מעליו. לבסוף מתגלה שהלוחם המסתורי הוא גוהאן סבו של גוקו שבאבא החזירה לחיים ליום אחד. באבא מראה לגוקו איפה כדור הדרגון בול האחרון, גוקו מגלה שהוא אצל פילאף ולאחר קרב קצר גוקו מקבל את הכדור האחרון. גוקו לוקח את כל שבעת הכדורים, מוציא את הדרקון שנרון משם, ומבקש שאבא של אופה יחזור לחיים. הלוחמים מתחילים להתאמן לקראת הטורניר הבא בעוד 3 שנים. אחרי 3 שנים הלוחמים מגיעים לטורניר ופוגשים את האויב של מאסטר רושי, מאסטר שן ואת התלמידים שלו טנשיאן ושיאצו. הלוחמים שעוברים לשלב השני הם: גוקו, קרילין, יאמצ'ה, ג'קי צ'אן, טנשיאן, שיאצו ופאמפוט. הקרב האחרון הוא בין טנשיאן לגוקו, ולאחר קרב קשה וארוך, טנשיאן מנצח בקרב.

סאגת המלך פיקולו/פיקולו ג'וניור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הטורניר כולם הולכים למסעדה בהזמנת טנשיאן עצמו שהשתנה והצטרף אליהם יחד עם שיאצו. קרילין הולך לאזור הטורניר כדי להביא לגוקו בחזרה את כדור הדרגון בול שהוא שכח, ומוצא שם את מותו. גוקו יוצא לנקום ברוצח של קרילין, גוקו מפסיד למפלצת טימבורין, שהיא זו שהרגה את קרילין. גוקו כמעט נהרג, אבל מצליח להינצל. גוקו פוגש לוחם שחי ביער בשם יג'רובה שמחזיק בכדור דרגון בול. יג'ירובה הורג מפלצת בשם סימבול, וכתוצאה מכך טימבורין מגיע לשם, וגוקו הורג אותו. במקביל טנשיאן ומאסטר רושי אוספים את כדורי הדרגון בול בשביל להחזיר את קרילין לחיים. גוקו פוגש את המנהיג של טימבורין וסימבול, המלך פיקולו. פיקולו מביס בקלות את גוקו, וכמעט הורג אותו. פיקולו פוגש לאחר מכן את מאסטר רושי, מאסטר רושי מנסה לבצע טכניקה שנקראת "מאפובה" (גל בלימת הרוע בעברית), שהיא הטכניקה היחידה שיכולה לעצור את המלך פיקולו, אבל זה נכשל ורושי מת. המלך פיקולו משיג את כל שבעת כדורי הדרגון בול ומבקש להיות צעיר יותר. שיאצו מנסה לעצור אותו אבל גם הוא מת. לאחר שהמשאלה הוגשמה המלך פיקולו הורג את שנרון. גוקו מגיע למגדל של קורין בשביל לבקש עזרה, וקורין מביא לו מים שמי ששותה אותם ושורד, מקבל כוח מדהים. גוקו שותה אותם ומצליח לשרוד, ויוצא להלחם במלך פיקולו. במקביל טנשיאן שהתאמן על המאפובה רוצה לנקום את מות מאסטר רושי ושיאצו, וכמעט נהרג על ידי העוזר של פיקולו, דרום. גוקו מגיע, הורג את דרום, ומתחיל הקרב בין גוקו למלך פיקולו שמסתיים בניצחון של גוקו. גוקו מגלה ששנרון מת והוא לא יכול להחזיר את קרילין לחיים, וקורין אומר לו ללכת למצפה של קאמי (קאמי=אל ביפנית), כי הוא זה שיצר את כדורי הדרגון בול. קאמי מסכים להחזיר את שנרון בתנאי שגוקו יתאמן איתו. לאחר 3 שנים מתרחש טורניר אמנויות הלחימה ה-23, וכל הלוחמים מגיעים להירשם. מתגלה שהמלך פיקולו הוציא ביצה ושם בקע הבן שלו- פיקולו ג'וניור, שרוצה נקמה על מות אביו. בנוסף לכך מתברר שטאו הרוצח השכיר שרד את הקרב עם גוקו בזכות החלקים הרובוטיים שלו. בנוסף לכך צ'יצ'י מגיעה לטורניר, פוגשת את גוקו, ומזכירה לו שהוא הבטיח להתחתן איתה. העולים לשלב השני של הטורניר הם: גוקו, טנשיאן, קרילין, יאמצ'ה, צ'יצ'י, סייבורג טאו, הירו (קאמי במסווה) ופיקולו ג'וניור. הגמר הוא בין גוקו לפיקולו ג'וניור, ובסופו גוקו מנצח בקושי את פיקולו ונהיה הלוחם החזק בעולם. גוקו חס על חייו של פיקולו ונותן לו להמלט, וגוקו וצ'יצ'י מתחתנים.

דרגון בול Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסדרת דרגון בול Z יש 291 פרקים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה ממשיכה את עלילת דרגון בול, 5 שנים לאחר האירועים. רקע לדרגון בול Z לא מסופר באופן רציף אך מוזכר בקו העלילה ובסרטים בעיקר על ידי מונולוגים או דיאלוגים של הדמויות. הרקע לסדרה מתחיל בכוכב ווג'יטה - מקום מוצאם של כל הסאיינים, עליו שולט המלך ווג'יטה בין הסאיינים לפריזה יש הסכם האומר כי כל עוד הסאיינים יכבשו כוכבים לטובתו, הוא ישאיר אותם בחיים. במהלך משימה לכיבוש כוכב בה השתתף בארדוק, אביו הביולוגי של גוקו, הוא מקבל מאחד המקומיים יכולת לחזות את העתיד כנקמה על כיבוש כוכבו, במטרה שיידע איך יגיע קיצם של הסאיינים. בארדוק מנבא את פריזה משמיד את כוכב ווג'יטה ומזהיר את בני כוכבו על כך, אך הם מתייחסים לכך בזלזול. בד בבד נולד בנו, קאקרוט ( קאקארוטו בעברית), ובשל עוצמתו החלשה נשלח לגדול בכדור הארץ ולכבוש את הכוכב כשיגיע לבגרות. בארדוק יוצא להילחם נגד פריזה לאחר שמבין כי הוא היחיד שיכול לשנות את העתיד, ומנסה להרוג אותו, אך פריזה מתגלה כהרבה יותר חזק, והורג את בארדוק במתקפת אנרגיה שלאחר מכן משמידה את כוכב ווג'יטה. לפי פריזה, הוא מסיים את משימתו להשמיד את כל הסאיינים, אך ראדיץ, נאפה ווג'יטה וגוקו עדיין בחיים.

סאגת הסייאנים (סאגת ווג'יטה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתחילה כ-5 שנים לאחר סיום אירועי דרגון בול עם הגעת ראדיץ, אחיו של גוקו, לכדור הארץ. בהגעתו, מתכנן ראדיץ, שמתגלה ממוצא סאייני, לצרף את אחיו לסאיינים האחרונים שנשארו חיים לאחר שכוכבם הופצץ. גוקו מגלה כי הוא למעשה סאייני שנשלח לכדור הארץ על מנת להשמידו כשיגדל, אך בעקבות מכה חזקה שחטף בראשו בילדותו שינה את הרגליו המולדים. גוקו ופיקולו, שהיו לאויבים הגדולים ביותר, מחליטים לשתף פעולה ולהילחם יחד נגד ראדיץ, ומצליחים להביסו בתכסיס בו גוקו נהרג יחד איתו. בעת מות ראדיץ נודע לשני הסאיינים הנוספים הנותרים אודות הדרגון בול, דבר שדרבן אותם להגיע אל כדור הארץ. שנה אחר מות ראדיץ, הגיעו הסייאנים, ווג'יטה ונאפה, לכדור הארץ כשבדרכם עמדו פיקולו, קרילין, גוהאן, טיאן, צ'יאצו, יאמצ'ה וגוקו, שטרם הגיע. עוד בטרם אחד מהסייאנים מת, פיקולו, טיאן, שיאצ'ו ויאמצ'ה מצאו את מותם, ורק לאחר מכן הגיע גוקו לקרב, בו הביס את נאפה. לאחר קרב נגד ויג'יטה, מותירים לו גוקו, קרילין, גואהן ויאג'ירובי שנשארו בחיים לברוח מכדור הארץ כשהוא גוסס.

סאגת נאמק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מות פיקולו, נהרג גם קאמי, חציו הטוב של פיקולו ויוצר הדרגון בול. לפיכך, חדלו הדרגון בול לעבוד בכדור הארץ עד חזרתו של קאמי (ופיקולו במקביל) לחיים. על מנת להחזיר את כל לוחמי ה-Z שמתו בקרב נגד הסאיינים, יצאו גואהן , קרילין ובולמה לאסוף את כדורי הדרגון בול בכוכב הנקרא נאמק, שהוא כוכב המוצא של פיקולו ושל כדורי הדרגון בול. בדרך מסתבכים השלושה כשהם פוגשים על כוכב נאמק את ווג'יטה, אך למרבה ההפתעה הוא משתף איתם פעולה נגד צבאו של הנסיך פריזה קיסר היקום, אויב נוסף החושק בכדורי הדרגון בול. בתחילה מחסלים ווג'יטה, גוהאן וקרילין את עוזריו האישיים של פריז, דודוריה וזארבון, ולאחר מכן בהתמודדותם נגד קבוצת העילית של צבאו של פריזה, צוות גיניו ("גינאו" בעברית), גוקו מצטרף ועוזר להביסם אך להוותו קפטן גינגיו, האחרון שנשאר, מחליף את גופו בזה של גוקו וכך על מנת להביס את קפטן גינגיו יש לפגוע בגופו של גוקו. לאחר שהביסו את קפטן גינגיו, גוקו חזר לגופו ונאלץ להתעכב על מנת לרפא את גופו, בזמן שווג'יטה, גוהאן וקרילין החלו את הקרב נגד פריזה, ופיקולו הצטרף בהמשך על ידי שימוש בשתי משאלות של כדורי הדרגון בול. לאחר שאף אחד מהלוחמים לא הצליח להביס את פריז בצורתו הרביעית (ראה פירוט בדמויות), הצטרף גוקו לקרב ומאוחר יותר הפך לסופר הסאיין ( סאיין באנגלית ) הראשון עם מות קרילין. הקרב נגמר כשמתקפה של פריזה חותכת את גופו לשני חלקים לאחר שניסה להרוג בעזרתה את גוקו. בסיום הסאגה ווג'יטה עובר לגור בכדור הארץ.

במהלך כל הסאגה טנשיאן, יאמצ'ה ושיאצו (ופיקולו בחלקה) מתאמנים אצל האל קאיו הצפוני כשהם למעשה מתים והוחזרו לחיים על ידי כדורי הדרגון בול.

סאגת האנדרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שהובס, מגיע פריז לכדור הארץ כשגופו תוקן ומוחזק על ידי מתכות יחד עם אביו ומספר חיילים. לוחמי ה-Z מתקהלים במקום וחוששים שמא יהרוס את כדור הארץ כפי שעשה לנאמק. אך נער מסתורי מגיע גם הוא, והורג את פריז ואביו במהרה. אחרי מותם חללית נוספת נוחתת בכדור הארץ, אך הפעם זו של גוקו, שהוערך כי מת בסיום הקרב נגד פריז. גוקו והנער עורכים קרב ידידותי ובסופו מזהיר הנער לגוקו כי רובוטים חזקים הנקראים "אנדרואידים", פרי יצירתו של אויב ישן של גוקו, ד"ר ג'ירו, מתכננים להרוג אותו וכמו כן מזהיר את גוקו ממחלת לב שתתקוף אותו. לאחר מכן, מתגלה כי זהו טראנקס, בנו של ווג'יטה ובולמה שהגיע להווה מהעתיד, כדי להזהיר את ההווה מהעתיד העגום, ובתקווה לשנותו. שנתיים עוברות ושני אנדרואידים מופיעים, 19 ו-20, במטרה להרוג את גוקו. 19 נלחם נגד גוקו ומצליח להתישו עקב מחלת הלב של גוקו, שהורידה את כושר הלחימה שלו בקרב. ווג'יטה הופך לסופר סאיין ומחסל את 19, ואנדרואיד 20 בורח על מנת לשחרר את אנדרואידים 17 ו-18, שהורגים אותו בשחרורם ומשחררים את אנדרואיד 16. בו בזמן מפלצת שואבת אנרגיה בשם סל מגיעה מהעתיד, ורצונו לשאוב את אנדרואידים 17 ו-18 על מנת להגיע לצורה המושלמת שלו. אף על פי שלוחמי ה-Z עוזרים לאנדרואידים, סל מצליח לשאוב את שניהם ולהגיע לצורה המושלמת שלו. עקב חוזקו האדיר של סל המושלם, אף אחד מלוחמי ה-Z לא יכול להביסו. כשסל מחסל את אנדרואיד 16, שהשתתף עם לוחמי ה-Z, גוהאן לא מצליח להחזיק את כעסו והופך לראשונה לסופר סאיין 2, ולמעשה הוא היחיד שיכול להתמודד נגד סל. לאחר מכן סל מחליט לנפח את גופו ולהתפוצץ בעוצמה שתפוצץ את כל כדור הארץ, גוקו משתגר איתו לכוכב של האל קאיו, וכתוצאה מכך מתאבד על מנת לנצחו. למרות מאמציו של גוקו, סל חזר לכדור הארץ (בזמן שגוקו מת) עם עוצמה חזקה יותר, אך גוהאן מצליח בסופו של דבר להביסו.

סאגת בו[עריכת קוד מקור | עריכה]

7 שנים לאחר מותו של סל; גוקו עדיין בעולם הנשמות לאחר שנהרג בקרב נגד סל, גוהאן הזניח את האימונים והפך לתלמיד תיכון, ווג'יטה המשיך באימוניו, טראנקס וגוטן, בניהם של וג'יטה וגוקו בהתאמה גדלו וקרילין נשוי לאנדרואיד 18 ולהם יש ילדה. העלילה מתחילה כשגוהאן לומד בבית ספרו ומחפש דרך להשתמש בכוחות שלו, הוא מבקש עזרה מבולמה והיא מכינה לו מסכה מיוחדת כדי להסתיר את הזהות שלו, לאחר שזהותו של גוהאן נחשפת על ידי וידל, הוא נאלץ להירשם לתחרויות אמנויות הלחימה כדי שהיא לא תגלה את זהותו. לוחמי ה-Z נרשמים גם הם לטורניר וגם גוקו חוזר לכדור הארץ ליום אחד ומשתתף בתחרות. במהלך הקרב של גוהאן הוא משתמש במיטב האנרגיה שלו, והיא נשאבת על ידי ספופוביץ', שעובד תחת באבידי, קוסם מרושע שמנסה להחיות מפלצת רבת עוצמה - מאג'ין בו. באבידי מצליח להחיות את מאג'ין בו, בעיקר בזכות דאבורה, מלך השדים שעמד לצדו, אך לאחר שמאג'ין בו מתעורר הוא הורג את דאבורה. במקביל לכך, באבידי מצליח להשתלט על חלקו הרע של ווג'יטה לאחר שווג'יטה נתן לו, וגורם לקרב בינו לבין גוקו ובינו לבין מאג'ין בו, קרב שבסופו הוא מתאבד כדי להרוג את מאג'ין בו, אך ללא הצלחה. במהלך התקף עצבים של מאג'ין בו הוא יוצר את בו הרשע (Evil Buu), שנלחם במאג'ין בו, הופך אותו לשוקולד ואוכל אותו. כתוצאה מכך, בו הרשע הפך לסופר בו, הצורה החזקה ביותר של בו, שנראית כמו גרסה שרירית ביותר, גבוהה ומנומסת של מאג'ין בו. במהלך קרבותיהם נגדו, פיקולו, גוטנקס (המיזוג של טראנקס וגוטן), גוהאן ווג'יטו (המיזוג של וג'יטה וגוקו) הפסידו ונשאבו לגופו, אך כשהם בתוך גופו הצליחו גוקו ווג'יטה להוציא את כל לוחמי ה-Z מגופו ולאחר מכן, לההפך לקיד בו (Kid Buu), הצורה המסוכנת ביותר של מאג'ין בו אך לא החזקה ביותר. קיד בו הוא הצורה הילדותית ביותר אך גם המסוכנת המרושעת והפראית ביותר של מאג'ין בו שלא מעוניינת בשום דבר מלבד לפוצץ דברים "בשביל הכיף" כאשר הדבר הראשון שהוא מפוצץ הוא כדור הארץ על יושביו. קיד בוו רודף אחרי גוקו וג'יטה וחבריו עד לעולם של אלי הקאיו, האלים הבכירים ביותר. קיד בו עושה לגוקו חיים קשים בקרב נגדו, ובדיוק כשנראה שאין תקווה מצליחים בכוכב נמק לאחד את כדורי הדרקון ולזמן את הדרקון האגדי שלהם כדי להחזיר בחזרה את כדור הארץ ולהחיות את האנשים הטובים שחיו עליו. בסיומו של הקרב הארוך, הצליח גוקו, בעזרת וג'יטה ומאג'ין בו הטוב, להביס את קיד בו על ידי שימוש בסופר גנקי דמה (ספיריט בומב), מתקפת המחץ של גוקו אחרי שמר שטן משכנע את תושבי העולם לתת אנרגיה לגוקו, תוך כדי כך שגוקו מקווה שמאג'ין בו יחזור לעולמנו כיצור טוב יותר.

מספר שנים לאחר מכן, אליפות העולם באמנויות לחימה מתחילה שנית ועמה מגיע גם יריב חדש - אווב. אותו אווב, שמתגלה כגלגולו של קיד בו, מתגלה כיריב עוצמתי אך לא מאומן, נלחם נגד גוקו ומפסיד וגוקו מחליט לקחת אותו תחת חסותו כתלמיד ולאמן אותו.

דרגון בול GT[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרה זו נוצרה על ידי אולפני טואי אנימציה ושודרה בערוץ Fuji TV בין השנים 1996-1997. בשונה משתי הסדרות הראשונות, עלילתה לא התבססה על סדרת המאנגה המקורית. הסדרה הסתיימה עם 64 פרקים בלבד. העלילה מתרחשת מספר שנים (5 בדיבוב היפני ועשור בגרסה האנגלית) לאחר שגוקו סיים לאמן את אוב.

אקירה טוראימה לא יצר את GT אך עזר בעיצוב הדמויות של הסדרה.

סאגת כדורי הדרקון השחורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה, שאיננה מבוססת על עלילת סדרת המאנגה, נפתחת עם הקיסר פילאף המתגנב למצפה השמיימי ומצליח להשיג את שבעת כדורי הדרקון השחורים אשר נותנים לו את היכולת להגשים כל משאלה בה יחפוץ. גוקו, שסיים לאמן את אוב, נאלץ להילחם כנגד פילאף ועוזריו במטרה לעצור אותם. הקיסר פילאף מאיים על גוקו שכעונש על חטטנותו ועל החיבול בתוכניותיו, הוא יבקש שגוקו יהפוך שוב לילד כדי שיוכל להכות אותו.

הדרקון שזומן חושב שזוהי משאלתו של פילאף (אשר רצה לבקש שליטה עולמית), הופך את גוקו לילד קטן, וכדורי הדרקון השחורים התפזרו בכל רחבי היקום. אם כל שבעת הכדורים לא יימצאו בתוך שנה, כדור הארץ יתפוצץ. על מנת להציל את כדור הארץ ולהחזירו לגילו המקורי, גוקו יוצא למסע ברחבי היקום יחד עם טראנקס ופאן, בתו של בנו גוהאן (גם גוטן היה אמור להצטרף אבל מאחר שפאן הטיסה את החללית לפני זמן השיגור הוא לא הספיק) במטרה למצוא את כל שבעת כדורי הדרקון. לאורך המסע החבורה מגלה שנבלים שונים מחפשים גם הם את הכדורים במטרה לחסל את היקום. הם נלחמים ובדרך פוגשים חבר חדש, רובוט קטן ששמו ג'ירו ( בעברית ג'יל). מכיוון שג'ירו אכל את גלאי כדורי הדרקון, הפך הגלאי לחלק ממנו ושימש להם כעת גם כחבר וגם כגלאי.

סאגת בייבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינתיים, יצור פרזיטי ומרושע בשם בייבי חוזר לחיים כרובוט על ידי דוקטור מיוו המרושע במטרה להתנקם בבני שבט הסאיין שהחריבו את כוכב הבית שלו לפני שנים. לאחר שבייבי שיצא מכלל שליטה הורג את דוקטור מיוו, בייבי משתלט על ילד בבית החולים כדי לחסל את גוקו, וכאשר הוא לא מצליח הוא בא לכדור הארץ וזורע בו הרס. גוטן נלחם נגדו ובייבי שורט את גוטן. גוטן חשב שחיסל את בייבי אבל בייבי שרד והשתלט על גוטן. גוהאן חש שמשהו לא בסדר בגוטן, נלחם נגדו ומפסיד לו. בייבי גוהאן נלחם בווג'יטה, שוכב על הספה ומנסה לנצח את השליטה של בייבי, הוא מצליח לזמן קצר ועף לקרב של ווג'יטה ובייבי גוהאן ובסוף בייבי מצליח להשתלט על ווג'יטה ועל כל שאר התושבים קודם (לפני שבייבי השתלט על גוטן). בינתיים גוקו מוצא את הכדור האחרון והם חוזרים לכדור הארץ ומגלים שרק מעטים מחבריהם לא נתונים לשליטת בייבי ושהוא זורע בכדור הארץ הרס וחורבן.

גוקו נלחם בבייבי וג'יטה, אך בייבי וג'יטה מתחזק עוד יותר מצליח להכריע אותו אפילו במצב סופר סאיין 3. גוקו נאלץ להצמיח מחדש את זנבו, הופך לגורילה מוזהבת (אוזארו מוזהב) אך בזכות שליטה בזעם שלו גוקו מצליח להשתלט על ההשתנות הזו ולהפוך לסופר סאיין 4. גוקו כמעט מביס את בייבי וג'יטה אך המצב משתנה כשבייבי וג'יטה הופך אף הוא לגורילה מוזהבת. בסופו של דבר בייבי וג'יטה מוחלש כאשר הזנב שלו נחתך - מה שמאפשר לגוקו להביס את בייבי וג'יטה. בייבי המובס יוצא מגופו של וג'יטה ומנסה לברוח לכוכב הבית שלו אך אז הוא מחוסל על ידי גוקו אחת ולתמיד.

סאגת סופר 17[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר מיוו פוגש את ד"ר ג'ירו בגיהנום ויחד הם רוקמים מזימה לחסל את יריבם המושבע גוקו אחת ולתמיד. ד"ר מיוו יוצר בגיהנום גרסה משלו לאנדרואיד 17 תוך כדי זה שהוא וד"ר ג'ירו מבצעים שטיפת מוח על אנדרואיד 17 בכדור הארץ. האינטראקציה בין אנדרואיד 17 מכדור הארץ לתאומו מהגיהנום יוצרת קרע בין-ממדי שמעביר את גוקו לגיהנום וגורם לכל האויבים שחוסלו על ידי לוחמי הZ להשתחרר בחזרה לכדור הארץ. גוקו מתעמת בגיהנום נגד יריביו הוותיקים סל ופריזה, מנצח אותם ובורח מהגיהנום תוך כדי זה שהנבלים זורעים הרס וחורבן בקנה מידה עצום (נאפה, שותפו לשעבר של וג'יטה, מצליח להחריב עיר שלמה בכוח המחשבה) אך בסופו של דבר מובסים בקלות על ידי לוחמי הZ.

בינתיים שני האנדרואידים 17 נפגשים ומתאחדים ביניהם, מה שיוצר את מכונת ההריגה האולטימטיבית - סופר 17. סופר 17, שקם על יוצריו וחיסל גם את ג'ירו וגם את מיוו, ממרר לסופר סאיין 4 גוקו את החיים כשהוא שואב לתוכו כל מתקפה ומתקפה שגוקו מפעיל נגדו ומתחזק יותר. עם זאת קטילתו של קרילין על ידי סופר 17 מעוררת את זעמה של אנדרואיד 18, אשתו, שנלחמת נגדו ומסיחה את דעתו מגוקו. גוקו חוזר לצורה הרגילה שלו ומפעיל נגד סופר 17 את מתקפת המחץ שלו, אגרוף הדרקון (שנראתה לראשונה בסרט "דרגון בול Z: זעם הדרקון") שלא מחסלת את סופר 17 לגמרי אך פוגעת בו מספיק קשה כדי שגוקו יחסל אותו סופית בעזרת קאמאהאמאהא.

סאגת הדרקונים האפלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיום הקרב מול סופר 17, מתבשר גוקו כי בשל ניצול ושימוש יתר בכדורי הדרקון בשנים האחרונות, נוצרו 7 דרקונים אפלים - דרקונים חדשים ומרושעים מכל כדורי הדרקון, ושהדרך היחידה לשקם את כדור הארץ היא על ידי הבסתם. גוקו ביחד עם פאן מביסים בקלות את ששת הדרקונים הראשונים וכמעט מביסים את הדרקון האחרון, סין שנרון, לפני שזה האחרון שואב לתוכו את כל כדורי הדרקון והופך לדרקון עוצמתי ביותר בשם אומגה שנרון. אומגה שנרון כל כך חזק שאפילו גוקו ווג'יטה סופר סאיין 4 לא מצליחים להביסו, לכן אין להם ברירה אלא להתמזג באמצעות ריקוד המיזוג ולהפוך לגוג'טה (בדומה למאורעות הסרט "דרגון בול Z: מיזוג נולד מחדש"). גוג'טה סופר סאיין 4 מצליח לגרום לאומגה שנרון מספיק נזק כדי לגרום לו לפלוט את כדורי הדרקון שהוא שאב ולחזור בחזרה לצורתו המקורית - סין שנרון. אך לפני שהם מחסלים אותו סופית המיזוג נגמר. בסופו של דבר גוקו מצליח לחסל אותו על ידי שימוש בגנקי דמה (ספיריט בומב) שנוצרה מהאנרגיה של היקום.

הדרקונים חוסלו אך מצפה ללוחמי ה-Z הפתעה נוספת. הדרקון שנרון האמיתי אומר שלאחר שגוקו יבקש את משאלתו, כדורי הדרקון לא יתפזרו ברחבי היקום, אלא ייעלמו למשך 100 שנים. גוקו מבקש לשקם את כדור הארץ ולהחזיר לחיים את כל מי שנפגע במהלך תקופת הקרב מול סופר 17, ועולה על גבו של הדרקון. כשעוזב גוקו, כל שבעת כדורי הדרקון נכנסים לגופו.

בסוף הסדרה יש קטע הצצה למה שקרה 100 שנים לאחר שגוקו עזב, בו רואים את פאן בת ה-115 ונכדה, גוקו ג'וניור, נכד נכדתו של גוקו וגם את נכד צאצאיו של ווג'יטה, נלחמים .

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם של כל דמות בדיבוב העברי מופיע ראשון, ובסוגריים אחרי מופיעות השמות שלה בגרסאות האמריקאיות(באנגלית) והיפניות. עבור דמויות מדרגון בול סופר מצויין שמם ביפנית בלבד. יצוין כי עבור כל אחת משלושת השפות שצוינו - שמות כל הדמויות בדיבוב ובמנגה שפורסמה תחתיה תמיד היו זהים(על אף שהיו לסדרה כמה דיבובים אמריקאים שונים ותרגומים שונים למנגות).

 • סון גוקו: גיבור הסדרה, טוב לב ובעל כישורי לחימה. גוקו הוא בן לגזע הסאיינים אשר הגיע לכדור הארץ בחללית מכוכב ווג'יטה המושמד. גוקו הוא טיפוס שמח וילדותי (הדבר היחיד שהוא פוחד ממנו הוא מחטים וזריקות), והדבר שהוא הכי אוהב זה קרבות עם לוחמים חזקים. גוקו הוא אביהם של גוטן וגוהאן ובעלה של צ'יצ'י. גוקו דומה לגוטן במראהו ובאישיותו והוא הראשון שהפך לסופר סאיין 3, 4 (סופר סאיין 4 בדרגון בול GT בלבד) וסופר סאיין בלו. בסרט דרגון בול Z: קרב האלים הפך לסופר סאיין-אל בזכות האנרגיות של גוטן, גוהאן, וג'יטה, טראנקס והעובר שברחמה של וידל, שכן היה צורך ב-6 סאיינים. שמו המקורי הוא קאקארוטו.
 • סון גוהן: סביו המאמץ של גוקו. נהרג על ידי גוקו שהפך לקוף ענקי שהסתכל על הירח. אמן לחימה ואיש טוב לב. היה התלמיד הכי טוב של מאסטר רושי. עליו נקרא בנו של גוקו, גוהן.
 • בולמה : בתו של דוקטור בריף, ראש תאגיד קפסולה רב עוצמה. היא ממציאה גאונה, אגואיסטית וגאוותנית. נישאת לווג'יטה ומקימה עמו משפחה, אמו של טראנקס. הדמות הראשונה שגוקו פוגש לאחר מות סביו המאמץ גוהן, ובזכותה גוקו יצא לעולם גדול בחיפוש אחר הדרגון בול.
 • סון גוטן: בנם השני של גוקו וצ'יצ'י, גוטן הוא הדמות שהפכה לסופר סאיין בגיל הכי צעיר בסדרה. דומה במיוחד במראה ובהתנהגות לאביו גוקו. דודה של פאן, אחיו הקטן של גוהאן, גוטן הוא האחרון שהחזיק בעננה. לא פגש את גוקו עד שהיה בן 7 משום שאביו היה בעולם המתים לאחר שמת בקרב עם סל. לגוטן יש חיבור עם בעלי חיים כמו אביו. חברו הטוב של טראנקס ושותפו למיזוג, אך לעתים מנוצל על ידו ונגרר למעשיו.
 • מאסטר רושי: לוחם ותיק ומאסטר אמנויות לחימה. מכונה "נזיר הצב" (קאמה סנין). מורו של גוקו. בן יותר מ-300 שנים. בין תלמידיו נכללים גוקו, קרילין, יאמצ'ה ואוקס קינג (לשעבר) וסון גוהאן (סביו המאמץ של גוקו). מאסטר רושי היה לתלמידו של מאסטר מוטהיטו המאסטר שלכד את המלך פיקולו והחזיר את השלום בעולם. יריבו של מאסטר שן מלמד את אמנות העגור בעוד מאסטר רושי מלמד את אומנות הצב.
 • קרילין: חבר ילדות של גוקו והחבר הטוב ביותר שלו. מתחתן בהמשך הסדרה עם אנדרואיד 18. למד אצל מאסטר רושי במקביל עם גוקו. במהלך המסע לנמק נהרג על ידי פריז וזה מה שגורם לגוקו להפוך לסופר סאיין לראשונה. חסר אף.
 • יאמצ'ה: לוחם וידידו של גוקו. חברה הראשון של בולמה. גנב לשעבר באזור המדברי וחברו הטוב של פואר, במהלך הסדרה מתלווה לגוקו וחברתו ואף לומד תחת מאסטר רושי, היה לשחקן בייסבול למשך זמן קצר.
 • טינשנהאן: לוחם בעל שלוש עיניים מגזע שלא מפורט עליו הרבה, בזכות כך יכול להצמיח עוד ידיים ולהשתכפל. למשך זמן קצר הוא יריבו של גוקו ולאחר מכן הופך לידידו, חברו הטוב ביותר הוא צ'יאטסו, המאסטר שלו מאסטר שן למד תחת מאסטר מוטהיטו כמו מאסטר רושי. ולאחר מותו למד תחת המלך קאיו יחד עם צ'אטסו יאמצ'ה ופיקולו בעולם המתים.
 • פריזה: חייזר מרושע מגזע בני קולד מבין היצורים העוצמתיים ביותר ביקום, הובס על ידי גוקו הסופר סאיין, הוחזר לחיים על ידי הפיכתו לחצי רובוט הובס שוב על ידי טראנקס העתידי שהצליח לחסל אותו ואת אביו באופן מלא עם חרב, בסדרת דרגון בול סופר הוא חוזר עוצמתי הרבה יותר מבעבר אך מובס על ידי גוקו ווג'יטה הסופר סאיין בלו.
 • ראדיץ: בן לגזע הסאיינים ואחיו של סון גוקו, ראדיץ הפך את כל עולמו של סון גוקו בכך שגילה לו שהוא בן לגזע הסאיינים ולא אנושי כפי שחשב, הוא הובס על ידי גוקו ופיקולו.
 • בארדוק: אביהם של גוקו וראדיץ, נהרג במהלך קרב עם פריזה ומושמד לכאורה יחד עם כל הסאיינים וכוכבם. ניסה להציל את הסאיינים אך הם לא הקשיבו לדבריו, לאחר מכן מתגלה כי הוא חזר אחורה בזמן ונמצא בעברו הרחוק של כוכב וג'יטה, הורג את הלורד צ'ילד שפריזה הוא אחד מצאצאיו והופך לסופר סאיין הראשון (סופר סאיין בארדוק לא חלק מהסדרה מכיוון שהופיע בסרט).
 • טורלס: לוחם סאייני זהה לגוקו ובארדוק מבחינה חיצונית. נהרג על ידי גוקו. לא חלק מהסדרה הראשית כיוון שהופיע בסרט
 • נאפה: לוחם סאייני שהיה מעין מנטור של וג'יטה ועוזרו חוסל על ידו פעמיים .
 • שיאצו: לוחם ושותפו של טיהן לאימונים. תחילה היה יריב של הגיבורים ולאחר מכן הפך לידידם ביחד עם טיהן.
 • פיקולו: בנו של המלך הנאמקי המלך פיקולו. היה בהתחלה יריבו של גוקו, אבל בהמשך הסדרה נהפך לחבר שלו. הוא המורה הראשון של גוהאן. במהלך הסדרה מתמזג עם נייל וקאמי (קאמי הוא האל של כדור הארץ והינו החצי הטוב של המלך פיקולו המקורי בעוד החצי הרע הינו המלך פיקולו העריץ)כאשר אימן את גוהאן בזי פיקולו היה גדול ממנו ב4 שנים בלבד
 • סון גוהאן: בנם הבכור של גוקו וצ'יצ'י. למד ממלך הקאיו הזקן אמנות לחימה עתיקה הראשון והצעיר ביותר בסדרה שהפך לסופר סאיין 2. גוהאן גילה את מצב הסופר סאיין 2 בקרב שלו נגד סל שאותו ניצח במתקפה הקמאמאה ביד אחת שהיה בן 11. גוהאן הוא הסאייני היחידי שהגיע למצב מיסטי אחרי אימונים אצל קאיו הקשיש על כוכב האלים הקדוש. בסוף הסדרה רואים את גואן בתחפושת הסופר סאיין שלו ורואים שהוא ממשיך להגן על עיר השטן. בסיום הסדרה גוהאן הפסיק להתאמן והוא הלוחם הכי הכי חזק בכדור הארץ (לא כולל מיזוגים). התחתן עם וידל בתה של מר שטן ואביה של פאן. איבד את כוחו בדרגון בול סופר.
 • וג'יטה: חזק ביותר. מיריביו הראשונים של גוקו. בתחילה ניסה להשתמש בדרגון בול ולהשמיד את כדור הארץ, בהמשך מצטרף לחבורת לוחמי הזי ומקים משפחה עם בולמה. כמו טראנקס בנו גם הוא יכול להגיע לרמת אולטרה סופר סאיין אך לא ממש כמו רמה זו אלא יותר כמו סופר סאיין מתקדם. אביו המלך וג'יטה היה למלך כל הסאיינים ווג'יטה בעצמו הוא נסיכם. לווג'יטה גאווה גדולה במיוחד והוא רגיש מאוד לפגיעה בה, ווג'יטה ביחד עם גוקו הם שני הלוחמים הכי חזקים בכדור הארץ ומהחזקים ביקום, הוא הגיע לצורות סופר סאיין 1 2 וסופר סאיין בלו (סופר סאיין אל)
 • טראנקס העתידי: בא מקו זמן אחר כדי להזהיר את לוחמי ה-Z מפני האנדרואידים, יש שלב מיוחד של סופר סאיין שנקרא אולטרה סופר סאיין שהוא כמו סופר סאיין וחצי, יש לו חרב שחיסלה את פריזה באופן מלא, בדרגון בול סופר הוא חוזר כדי לבקש עזרה מגוקו ווג'יטה להביס יריב חדש וחזק ביותר, "בלאק".
 • טראנקס: בנם של בולמה ווג'יטה, פזיז, חברו הטוב ביותר של גוטן ושותפו למיזוג, הפך לסופר סאיין שני הכי צעיר בסדרה. הוא חצי סאייני.
 • צ'יצ'י: אשתו של גוקו ואם לשני ילדיו. בתו של אוקס קינג.
 • אוקס קינג: אביה של צ'יצ'י, סבם של גוהאן וגוטן, חמיו של גוקו וסבא רבה של פאן. תלמיד לשעבר של מאסטר רושי.
 • פאן: בתם של גוהאן ווידל, אחינית של גוטן, נכדתם של גוקו, צ'צי ומר שטן.
 • וידל: בתו של מר שטן, אימה של פאן, אשתו של גוהאן וגיסתו של גוטן. עובדת עם המשטרה, למדה בתיכון הכוכב הכתום יחד עם גוהן, לוחמת חזקה יחסית לבת אנוש.
 • סל: ביו-אנדרואיד רשע דמוי חרגול, הנוצר על יד דוקטור ג'רו. נוצר כדי לשאוב את האנדרואידים 17 ו-18 כדי להגיע לצורה המושלמת שלו. חוסל על ידי גוהן.
 • מאג'ין בו: נוצר על ידי המכשף ביבידי לפני אלפי שנים, יצור ורוד וילדותי (כי הוא שאב את מלך האלים) וחזק מאוד נכלא על ידי ביבידי (באבידי הוא בנו של ביבידי) בכדור לאחר שהוא לא הצליח לשלוט עליו.
 • בו האפל/סופר בו/קיד בו: מפלצת דמוית מסטיק ורוד שנוצר מזעמו של מאג'ין בו שהפך לשני צדדים שונים: מאג'ין בו הטוב והרע. הרע הצליח לבלוע את הטוב, וכך נוצר סופר בו. סופר בו הצליח לבלוע את פיקולו, גוטנקס וגוהאן. אחרי שגוקו וווג'יטה הוציאו את חבריהם מהבטן של סופר בו. הוא נהפך לקיד בו ( הצורה האמיתית והמקורית אותה יצר ביבידי (ללא שאיבות). קיד בו הוא יצור ילדותי כמו מג'ין בו רק חזק יותר ואין בו אף טיפה של טוב, כל רצונו הוא להרוס. הובס על ידי גוקו בעזרת האנרגיה של כל תושבי כדור הארץ.
 • באבדי: בנו של ביבידי. מכשף רשע ששחרר את מאג'ין בו מהגולם שלו וחייליו נושאים עמם את האות M על מצחם. מי שהופך לחייל שלו הופך אוטומטית גם לחזק יותר בעזרת כישוף, נהרג על ידי מאג'ין בו השמן.
 • מר שטן/הרקול: אביה של וידל. השם האמיתי שלו הוא מרק. הוא הדמות המפורסמת ביותר בכדור הארץ, אדם גדול ממדים ושחצן ביותר שמתיימר להיות האיש החזק ביותר עלי אדמות. אנשי כדור הארץ מעריצים אותו משום שבטוחים שהוא זה שהציל אותם מידי סל ומאג'ין בו. במהרה נהפך לעשיר ומפורסם, המאסטר שלו נהרג על ידי טאו אחיו של קריין, המאסטר של טיהן וצ'יאטזו.
 • דמויות ממוזגות: דמויות שהתמזגו לאחת, בהן גוג'יטה, וג'יטו (גוקו ווג'יטה) וגוטנקס (גוטן וטראנקס) קאיו הקשיש (קאיו ומכשפה כלשהי:המיזוג נוצר בטעות) קיביטו קאי (הקאיואים קיביטו וקאיושין אשר חשבו שהמיזוג הוא לא לנצח אך טעו)זאמאסו(זאמאסו ובלאק)
 • בירוס: אל ההרס, עם כוח ענקי. מוצג כאל נייטרלי אבל עושה כרצונו. הוא מוצג כישות החזקה ביותר אחרי וויס ביקום 7 (מתוך 12). בעל אופי ילדותי אך יכול להפוך לבוגר כהרף עין, אוהב אוכל (בעיקר של כדור הארץ), נוהג לישון למשך עשרות שנים חוסל בעתיד על ידי בלאק.
 • וויס: המורה של בירוס, וויס הוא מלאך והישות החזקה ביותר ביקום 7. נייטרלי מאוד ולמרות כוחו הוא מקבל פקודות מבירוס. בעל אופי נשי למרות שהוא מוצג כזכר נהרג מפני שהוא ולורד בירוס קשורים ישותית-אם לורד בירוס נהרג גם הוא נהרג
 • שאמפה: אחיו של בירוס, אל ההרס העוצמתי של יקום 6, סובל מעודף משקל ונמצא כל הזמן ביריבות עם בירוס, הציע לבירוס לקיים תחרות אמנויות לחימה בין הלוחמים החזקים ביותר של יקומים 6,7 שאם יקום 7 מנצח בירוס יקבל את כדורי הסופר דרגון בול שהצליח למצוא אך אם יקום 6 ינצח בירוס יצטרך להעביר את כדור הארץ של יקום 7 ליקום 6 תמורת כוכב כדור הארץ ההרוס של יקום 6.ובנוסף לאחר שיקום 7 ניצחו אנו רואים את הצד הטוב של בירוס שמבקש-שכדור הארץ מיקום 6 ישוקם.

בנוסף מופיעים בסדרה אנדרואידים, דרקונים, יצורי "בייבי" המסוגלים להשתלט על מוחם של אנשים, ועוד.

 • זנו: מלך היקומים. היצור הכי חזק שיש. יכול להשמיד את כל היקומים בין רגע. השמיד 6 יקומים מתוך 18 היקומים המקוריים. זנו העתידי מציר הזמן של טראנקס מופיע בכדור הארץ אחרי שגוקו קרא לו באמצעות הכפתור שהעניק לו, הורג את זאמאסו העתידי אשר הפך את עצמו לכל יקום 7 ובכך משמיד את כל היקום. גוקו מביא אותו להווה כדי שיהיה חבר של זנו מהווה.
 • בלאק/זאמאסו: בלאק הוא גרסה של זאמאסו מציר זמן מסוים שבו החליף גופים בינו ובין סון גוקו באמצעות הסופר דרגון בול וכתוצאה מכך השתלט על גופו של גוקו והשמיד את גוקו שהיה בגופו של זאמאסו , לאחר מכן הוא איחד כוחות עם זאמאסו מציר זמן נוסף על מנת להשמיד את האנושות , יכול להפוך לסופר סאיין רוז העוצמתי ביותר שהביס את גוקו וכמעט והרג את ווג'יטה ללא בעיות במצב סופר סאיין בלו.לקח חלק במיזוג "זאמאסו"
 • זאמאסו העתידי: קאיושין לשעבר מיקום 10 שחושב שלבני תמותה אין סיבה לחיות כי הם מרושעים, קיבל גוף בלתי פגיעה מהדרגון בול האלוהיים, אויבו של גוקו ומשמיד האנושות העתידית ביקום 7 יחד עם בלאק (שמהווה כגרסה נוספת של עצמו מציר זמן חלופי).חבר במיזוג ההרסני "זאמאסו" כאשר החבר השני הוא בלאק
 • זאמאסו מההווה: מתלמד של הקאיו שין של יקום 10 גוואס, שטען כי לבני התמותה אין סיבה לחיות וכי על מנת לעשות צדק , יש להכחידם, אך לפני שהספיק לחשוב על תוכניתו הוא חוסל על ידי בירוס.

פירושי שמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים משמות הדמויות בסדרה הם משחקי מילים, מוטיב קומי חוזר ביצירותיו של אקירה טוריאמה.

 • סאייאנים מאופיינים בשמות מתחום הירקות:
 1. קאקארוט (Kakarot) - מהמילה Carrot, גזר.
 2. ראדיץ (Raditz) - מהמילה Radish, צנונית.
 3. נאפה (Nappa) - סוג של חסה יפנית.
 4. ווג'יטה (Vegeta) - מהמילה Vegetable, ירק.
 5. בארדוק (Bardock) - מהמילה Burduck, עשב מרפא[3].
 6. ברולי (Broly) - מהמילה Broccoli, ברוקולי[4].
 7. פאראגוס (Paragus) - מהמילה Asparagus, אספרגוס.
 1. בולמה (Bulma) - מהמילה Bloomers, מכנסי נשים.
 2. טראנקס (Trunks) - מכנסי גברים קצרים.
 3. ברה (Bra) - חזייה.
 4. דוקטור בריפס (Dr. Briefs) - תחתוני גברים.
 • משפחתו של פריזה מאופיינת בשמות הקשורים לקור:
 1. פריזה (Frieza) - מהמילה Freezer, מקפיא.
 2. אביו של פריזה (King Cold) - קר.
 3. קולר (Cooler) - מהמילה Cooler, מקרר.
 4. צ'ילד (Chilld) - מהמילה Chilly, קריר.
 • משפחתו של גוקו:
 1. גוקו (Goku) - שומר השמיים.
 2. צ'י צ'י (Chi chi) - אמנות לחימה.
 3. גוהאן (Gohan) - אורז.
 4. גוטן (Goten) - שומר גן עדן.
 • חברי צבא הסרט האדום מאופיינים בשמות מתחום הצבעים:
 1. קומנדר רד - אדום
 2. קפטן סילוור - כסף
 3. קפטן ווייט - לבן
 4. קפטן בלו - כחול
 5. קפטן ילו - צהוב
 6. קומנדר בלאק - שחור
 1. ביבידי (Bibidi) - היוצר של באבידי, מגלו של בו.
 2. באבידי (Babidi) - הבן של ביבידי והאחראי לשיחרורו של בו.

{{{2}}}

העולם בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת העולם של הסדרה.
 • כדור הארץ - ב"כדור הארץ" כפי שהוא מוצג בסדרה, חיים דינוזאורים ומפלצות קסומות כגון בנות ים. יש חיות שמדברות ונוטלות תפקידים חשובים בחברה האנושית, ובני האדם מפתחים טכנולוגיה המשלבת מרכיבים כמו מטוסי קרב ומשחתות לצד מכוניות מרחפות, קפסולות היכולות לדחוס חפצים גדולים ואף קפסולות בגודל כף יד שהופכות למכוניות מרחפות ובתים.
 • היקום - ב"יקום" כפי שהוא מוצג בסדרה, התפתחו חיים תבוניים בעולמות מקבילים רבים בנוסף לכדור הארץ, ואף הוקמו ארגונים בין-כוכביים (כמו "הצבא של פריזה"). רוב האויבים בסדרה מגיעים ממקומות חיצוניים לכדור הארץ, כמו כוכב נאמק וכוכב ווג'יטה.

תופעות על-טבעיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדורי דרגון בול
 • כדורי הדרגון בול - שבעה כדורים כתומים ועליהם מספר כוכבים המציינים את מספרם. כששבעת הכדורים נאספים, ניתן לזמן את הדרקון האגדי שנרון (Shenron) ולבקש ממנו כל משאלה, אותה הוא יכול למלא בהתאם למגבלת האנרגיה שלו וכוחו לשנות המציאות. לאחר בקשת המשאלה הכדורים עפים ומתפזרים על פני מקומות אקראיים בכדור הארץ. בכוכב הלכת נאמק קיימים כדורים גדולים יותר, המזמנים את הדרקון של נאמק, פורונגה (Porunga) - דרקון חזק יותר שיכול לקיים 3 משאלות בכל פעם. התפזרות הכדורים היא לשנה בלבד עד לשימוש הבא. ב"דרגון בול ג'י טי (dragon ball GT)" מופיעים גם כדורים שחורים אשר מגשימים משאלה אחת בלתי מוגבלת.
 • אנרגיה ("Energy", "Ki", "Power level") - לכל יצור בסדרה יש עוצמה אנרגטית (קי) . לוחמים מנוסים יכולים לשלוט באנרגיות הללו, לבצע מתקפות מבוססות אנרגיה ואף לעוף בעזרתן. ב"דרגון בול Z" ו-"GT" מגיעים הלוחמים לרמות גבוהות של אנרגיה, עד כדי כך שביכולתם להשמיד כוכב שלם ללא מאמץ. בסוף עונת דרגון בול יוצר המלך פיקולו רעידת אדמה באמצעות האנרגיה שלו. בדרגון בול Z עוצמת האנרגיה של לוחמי הזי נמדדת באמצעות הסקאווטר (Scouter), מכשיר דמוי רדאר המולבש על הראש ומשמש את "הצבא של פריזה" (בו נכללים הסייאנים) ולוחמים בחלל כדי לאתר יריבים ולזהות את העוצמות האנרגטיות שלהם, ובכך לאמוד את מצבם במקרה של קרב. הסקאווטר הפסיק להופיע לאחר הבסתו של פריזה בסאגת טראנקס עד סאגת תחיית פריזה בדרגון בול סופר, אך לוחמי הזי עדיין מסוגלים לאמוד את כוחות יריביהם וידידיהם באמצעות "הרגשת" האנרגיות שלהם.
 • עולם הנשמות (או עולם המתים) - מקום אליו מגיע כל אדם בסדרה לאחר מותו, שם הוא נשפט לגן עדן או לגיהנום (המוצגים בצורה הומוריסטית). לוחמים חזקים וחשובים יכולים לשמור על גופם לאחר מותם ולא להפוך לנשמה (בעלת צורת עננה קטנה), ובכך להמשיך את אימוני הלחימה שנקטעו עקב מותם.
 • שינוי צורה - ללוחמים ויצורים מסוימים יש יכולת לשנות עצמם לצורה אחרת, לרוב כדי להפוך לדמות חזקה יותר. חלקם עושים זאת מרצונם החופשי (לדוגמה פריזה ובני מינו) אך לעתים יצורים מנסים להשתלט על מישהו או לשאוב אותו כדי להשתנות לצורה הבאה (סל, בוו). ויש כאלה כמו הסאיינים המשתנים בנסיבות מסוימות, כמו השינוי לקוף ענק (אוזרו) הנגרם להם ממבט במקור גלי בלאץ (Bluz Waves) המצויים באור המשתקף מהשמש דרך הירח (לכן הם משתנים בירח מלא כשהגלים חזקים מספיק). הגלים נקלטים בעיניהם, נוצרת תגובה כימית בזנב והם נעשים לקופים ענקיים.

השתנות היא דבר שכיח בדרגון בול Z וקורית בדרך-כלל כשדמות נמצאת על סף הפסד, ואז הופכת את הקרב לטובתה בעזרת השתנותה.

גזעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסייאנים - גזע דמוי אדם מכוכב הלכת "סלט" ולאחר שהושמד עברו לכוכב "ווג'יטה". דומים באנטומיה שלהם לפרימטים, ובעלי זנב קוף בעל פרווה חומה. כשהם נחשפים לאור ירח מלא (בדומה לאנשי-זאב) הם משנים צורה לקופים ענקיים (אוזרו) בעלי פרווה בצבע זנבם (חום) עניים אדומות בוהקות ובתמורה לכך הם מאבדים כמות ניכרת של אינטליגנציה ושל מודעות עצמית עד לרמה של קוף. באימונים הם יכולים לרכוש את היכולת לבטל תופעות לוואי אלו. הסייאנים ניחנים בעמידות לכל חסרונות הזקנה למעט מוות; כדי שיוכלו להילחם זמן רב יותר (לפי דברי ווג'יטה). הם גם מקבלים התחזקות (באופן מיוחד) לאחר/בזמן החלמתם מכל פעולה קרבית/מלחמתית שהם עושים או שעושים להם/עליהם כגון: אימונים, קרב, מאמץ, נזק וכיוצא באלה. בנוסף הם בעלי יכולת להפוך למצב של "סופר-סייאן"_"Super-Saiyan": ישנם ארבעה סוגים של סופר-סייאן, כאשר הרביעי (סופר סאיין בלו) הוא השלב המתקדם ביותר (סון גוקו ו-ווג'יטה מחזיקים בכוח של שלב רביעי זה, בעוד שצאצאיהם לא מגיעים ליותר מהשני ולאחר מיזוג לשלישי). כוכב הלכת שלהם, "ווג'יטה", נכבש לאחר שהסייאנים כבשו אותו בדמותם כקופי-ענק, הרגו את אוכלוסייתו וקראו לו על שם מלכם ווג'יטה. הכוכב התפוצץ על ידי פריז עוד לפני תחילת הסדרה (משהו שמוזכר רק בדרגון בול Z), בשל חששו של פריזה שהסיאינים ימרדו בו.
 • חצי סייאנים (אינם זן רשמי) - צאצאים מעורבים של סייאנים ובני אנוש. הם חזקים יותר מסייאנים טהורים אפילו היותם בני כלאיים, וכל הגברים שהופיעו בסדרה הצליחו בגיל מוקדם לרכוש את היכולת לשנות צורה לסופר-סייאן עם אימונים רבים. גם צאצאיהם (הנחשבים לרבע-סייאנים, שמינית-סייאנים וכו') יכולים עדיין להפוך לסופר-סייאן. חצי סייאנים חשובים בסדרה הם צאצאיהם של; גוקו: גוהן (הבכור) וגוטן (הצעיר), ושל ווג'יטה: טראנקס (הבכור) ובולה (הקטנה, שאפילו שלא הצליחה להפוך לסופר סאיין היא בעלת כוח גדול).
 • בני אנוש - הגזע הדומיננטי בכדור הארץ, יצורים חלשים בהשוואה לגזעים ולוחמים אחרים בחלל. כוחם של בני האדם הממוצעים נע מאחדות בודדות לעשרות בודדות. בעוד שישנם מספר לוחמים אנושיים (לא כולל את לוחמי ה-Z) שהצליחו להשיג עוצמה הגבוהה מזו של יתר בני האדם. עם זאת, בני האדם פיתחו טכנולוגיות רבות ועתידניות ובסדרות לא מוזכרות מלחמות בין עמים ואפילו לא מוזכרות שמות של מדינות - רמז לכך שהגזע האנושי לא נלחם בינו לבין עצמו וחי בשלום. (טינשנהאן, קרילין, יאמצ'ה, יאג'ירובה, פאינה ובולמה הם דוגמה לבני אדם).
 • בעלי חיים - בסדרה הופיעו בעלי חיים אשר מדברים ומתנהלים כמו בני האדם. בעלי החיים מעורבים בחלק גדול מהחיים האנושיים על פני כדור הארץ, ואף משמשים בתפקידים בכירים בעולם הסדרה. מלך העולם בסדרה הוא כלב בעל יכולת דיבור. חלק מבעלי החיים שהופיעו הם בעלי חיים פראיים כדוגמת חיות הבר החיות בכדור הארץ שלנו. עם זאת, חלקם הניכר הופיע בתור חלק מהאספקט הקומי של הסדרה דרגון בול, אך בסדרה דרגון בול Z צומצם תפקידם בהדרגה על מנת ליצור סדרה בעלת אספקט של אקשן בלבד. בדרגון בול GT הפסיקו להופיע חיות מדברות במטרה ליצור אספקט של סדרת פעולה בלבד.
 • נאמקים - בני נאמק התפתחו בכוכב הלכת נאמק וחיו שם עד להשמדתו ומאז עברו לכוכב נאמק החדש. בני נאמק הם יצורים דמויי אנוש (קרחים) ירוקים בעלי מחושים המסוגלים להאריך את זרועותיהם ולהצמיח את איבריהם מחדש בתהליך מתיש שמצריך המון אנרגיה. בגזע אין זהות מגדרית והרבייה מתרחשת על ידי הטלת ביצים מפיותיהם. למרות זאת הם מתייחסים למנהיגת הגזע שלהם כנקבה (בדיבוב העברי). הנאמקים הם העם שיצר את כדורי הדרקון. הם אינם אוכלים ומתקיימים משתייה בלבד ומשתילת מטעי צמחים על פני כוכבם. הם חיים בכוכב המוקף בשלוש שמשות כך שנוצר מצב שלעולם אין לילה בכוכבם, מכיוון שברגע ששמש אחת שוקעת, זורחת מיד אחריה שמש אחרת וכך הלאה. הנאמקים מונים את שנתם כשנה שאורכת 130 ימים בלבד (שהם כשליש של שנה בעלת 365 ימים), כך שכדורי הדרקון שלהם יכולים להיות מופעלים שלוש פעמים בשנה ולא רק פעם אחת כמו הכדורים שמצויים על כדור הארץ. בהשוואה ללוחמים מגזעים אחרים, הלוחמים הנאמקיים הם חלשים אך עדיין חזקים מלוחמים אנושיים. בדרגון בול Z עוצמת האנרגיה של לוחמי נאמק נאמדת בטווח שבין 1,000 לבין 3,000. לעומת זאת נייל, מגנה של שליט בני הנאמק שהיה לוחם מנוסה, היה בעל עוצמה אנרגטית של 42,000. (פיקולו, נייל ודנדה הם דוגמה לנאמקים), מעטים מהנאמקים הצליחו להגיע לרמת סופר נאמקי שהם חזקים ביותר, אך הם הפכו למרושעים למעט פיקולו.
 • קאיו - בני קאיו הם האלים בעולם דרגון בול הם קבוצת דמויי אדם שמורכבים משני סוגים הפחותים (קאיו) שהם 5, אחד לכל רבע ביקום (צפון דרום מזרח מערב), ואחד ששולט עליהם, ויש את העליונים (קאיושין) שהיו מהם חמישה, אחד לכל רבע יקום ואחד ששולט עליהם, כולם חוץ מהקאיושין המזרחי נהרגו על ידי מאג'ין בו. במהלך הסדרה משוחרר מחרב ה-Z קאיושין מלפני 15 דורות- קאיושין הקשיש על ידי גוהאן וכאות תודה מחזק את גוהאן, בהמשך מתברר שיש מספר יקומים ולכל יקום יש קאיושינים, ואף אחד מהם זאמאסו מיקום 10 הוא הנבל הראשי לצד בלאק בסאגת טראנקס העתידי בדרגון בול סופר

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה נכתבה ואויירה על ידי אקירה טוריאמה. הסדרה פורסמה לראשונה בשנת 1984 במגזין "Weekly Shōnen Jump" של חברת ההוצאה לאור היפנית Shueisha, והסתיימה ב-1995. בין השנים 1985-1995 פורסמו 519 הפרקים של הסדרה, ואוגדו לכ-42 כרכים. בשנת 2003 יצאה גרסה מחודשת ומצומצמת של הכרכים אשר הכילה 34 מהם, וכללה סיום שונה, עטיפות חדשות ואיורים בצבע. טוריאמה יצר בהמשך גם סדרת מאנגה קצרה בשם "Neko Majin" אשר היוותה פרודיה על הסדרה בעלת אותו שם. בסדרה הפרודית, מגלים שלפריזה יש בן בשם קוריזה.

הגרסה האנגלית של המאנגה תורגמה על ידי חברת Viz Media.

בשנת 2006, טוריאמה והיוצר של סדרת המאנגה "ואן פיס" אייצ'ירו אודה, חברו על מנת ליצור פרק יחיד בו מככבות הדמויות משתי הסדרות. הפרק אשר נקרא "Cross Epoch" יצא באותה שנה במגזין "Weekly Shōnen Jump".

בעקבות הצלחת הסרטים החדשים של דרגון בול: קרב האלים ותחייתו של פריזה, המנגה של דרגון בול הצליחה אף היא. בתחילה יצאה מנגה לסרט של תחייתו של פריזה, ואז לאחר יציאת הסדרה החדשה דרגון בול סופר, יצאה מנגה בנפרד לאנימה בשנת 2015.

סדרות וסרטי אנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים, דרגון בול

לאורך השנים יצאו לאקרנים ביפן תשעה עשר סרטי קולנוע במקביל לשידור סדרות האנימה, אשר הרחיבו את עלילת הסדרה כשעלילתם התמקדה בגיבורים הראשיים שלהן. ארבעת הסרטים הראשונים מתרחשים במהלך עלילת סדרת האנימה הראשונה, "דרגון בול" וארבעה עשר הסרטים הנותרים, מתרחשים במהלך עלילת סדרת ההמשך "דרגון בול Z" והם סיפורים מקוריים שאינם מתבססים על עלילות סדרת המאנגה או האנימה.

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור תאריך היציאה המקורי לאקרנים ביפן
1 קללת אבני האודם Curse of the Blood Rubies גרסה מחודשת לחלק מעלילת הסדרה המקורית. סון גוקו, ילד חזק במיוחד עם זנב קוף, שבבעלותו נמצא אחד מכדורי הדרגון בול, כדורים המסוגלים להגשים משאלות אם אוספים אותם ביחד. גוקו פוגש נערה בשם בולמה, אשר מחפשת אחרי כדורי הדרגון בול. שניהם מחליטים לחפש אחר כדורי הדרגון בול הנוספים יחדיו. לאורך הדרך הם מכירים את קאמה סנין, אולונג ופלומה, אשר גם הם מחפשים אחר כדורי הדרקון מסיבות שונות. לאורך מסעם הם נתקלים במלך רשע בשם גורמת' אשר גם כן מחפש את כדורי הדרקון. 20 בדצמבר 1986
2 היפהפייה הנרדמת בטירת השטן Sleeping Princess in Devil's Castle גוקו וקרילין מקבלים משימה להציל את הנסיכה הנרדמת מתוך מבצרו של השטן. 18 ביולי 1987
3 הרפתקה מיסטית Mystical Adventure זוהי למעשה גרסה מחודשת לחלק מעלילת הסדרה המקורית בו גוקו פוגש בטנשינהאן ושיאצו. 9 ביולי 1988
4 נתיב העוצמה The Path to Power סרט ספיישל שהופק לציון עשור לזיכיון הסדרה. הסרט מספר את הרפתקאותיו של גוקו כילד, אשר יוצא למצוא בפעם הראשונה את כדורי הדרקון, את פגישתו עם רוב חבריו לעתיד המוכרים ומאבקו נגד צבא הסרט האדום. 4 במרץ 1996

דרגון בול Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת ההמשך ממשיכה מהמקום בו עלילת הסדרה הקודמת הסתיימה, ומכסה את עלילת 26 הכרכים האחרונים של המאנגה. הסדרה, בת 291 הפרקים שודרה לראשונה ביפן בערוץ Fuji TV בין השנים 1989-1996.

סרטים

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור תאריך היציאה המקורי לאקרנים ביפן
1 האזור המת Dead Zone שומי גארליק אוסף את כל כדורי הדרקון כדי להפוך לבן אלמוות ולנקום בגוקו ובקאמי, אשר הביס את אביו. 15 ביולי 1989
2 החזק בעולם The World's Strongest בעזרת המשאלה של שנרון, ד"ר קוצ'ין מבקש לשחרר את ד"ר ווילו שהיה כלוא בתוך קרחון למשך שנים, ווילו חסר הגוף מחפש את הלוחם הכי חזק בעולם כדי להשתלט על גופו וחוטף את מאסטר רושי. 10 במרץ 1990
3 עץ העוצמה Tree of Might סאייאני הנראה בדיוק כמו גוקו יוצא לכדור הארץ עם צוות הלוחמים שלו כדי לשתול את זרע עץ העוצמה שייבש את כל כדור הארץ למען פרי שיהפוך את אוכלו לחזק מאין שעור. 7 ביולי 1990
4 לורג סלאג Lord Slug נווד סופר נאמקי מרושע נוחת בכדור הארץ במטרה לאתר את כדורי הדרקון בשביל לבקש חיי אלמוות מהדרגון בול, ורוצה להשתלט על כדו"א. 19 במרץ 1991
5 נקמתו של קולר Cooler's Revenge אחיו של פריז, קולר יוצא לחפש את הסאייאני שהרג את אחיו ולהחזיר את הכבוד האבוד של משפחתו. 21 ביולי 1991
6 שובו של קולר The Return of Cooler אחרי תבוסתו, השרידים של קולר משומשים על ידי חללית מחשב ענק כדי להחיות את קולר כאנדרואיד בשביל לעזור לו להשתלט על כוכבי לכת. לוחמי ה-Z יוצאים לכוכב נאמק החדש כאשר קולר מגיע לכבוש את הכוכב. 7 במרץ 1992
7 סופר אנדרואיד 13 Super Android 13 שלושה אנדרואידים נוספים של ד"ר ג'ירו מתעוררים ופונים להרוג את גוקו והסאייאנים כשלבסוף מתאחדים לאנדרואיד עוצמתי אחד. 11 ביולי 1992
8 ברולי: הסופר סאיין האגדי Broly: The Legendary Super Saiyan הסופר הסאיין האגדי ברולי משמיד כוכבי לכת שלמים וכעת חוששים שכוחו יגרום לגלקסיה כולה להיהרס. המלך קאיו מבקש את עזרתו של גוקו לטיפול העניין כאשר ברולי ואביו פאראגוס מזמינים את לוחמי ה-Z לכוכב הבית החדש שלהם. 6 במרץ 1993
9 בוג'אק משוחרר Bojack Unbound באמצע תחרות אמנויות הלחימה בכדור הארץ, פולשים שדים מעולם הנשמות לתחרות ומאיימים להשמיד את לוחמי ה-Z ואת כל האזור. 10 ביולי 1993
10 ברולי: חוזר שנית Broly: Second Coming אחרי תבוסתו של ברולי הוא נופל לכדור הארץ ומוקפא לשבע שנים (זהו תהליך שלו לריפוי עצמי). אחרי שיצא מההקפאה, הוא יוצא לחסל את גוקו ותוקף את גוהאן, גוטן ווידל. 12 במרץ 1994
11 ביו-ברולי Bio-Broly שרידי ה-DNA של ברולי מנוצלים על ידי אנשים מרושעים המשתמשים בשכפול והנדסה גנטית כדי להקים צבא של יצורים לוחמניים. כפיל של ברולי נוצר ומאיים להרוס את המפעל, אך לפני שהוא מספיק לברוח נשפכת עליו תמיסה שהופכת אותו למוטציה. 9 ביולי 1994
12 מיזוג נולד מחדש Fusion Reborn כאשר שד זדוני שקוראים לו ג'אנמבה מאיים להשתלט על הגיהנום ועולם הנפשות, גוקו ווג'יטה נאלצים להתמזג בפעם הראשונה כדי להביסו. 4 במרץ 1995
13 זעם הדרקון Wrath of the Dragon כאשר גוקו הופל בפח על ידי הוי, איש זקן ומוזר לפתוח תיבה קסומה המכילה מפלצת זדונית, נער מסתורי בשם טאפיון, מופיע ומסביר על הוי והאיום של מפלצתו. גוקו וחבריו יוצאים להביסו. 15 ביולי 1995
14 קרב האלים Battle of Gods אל ההשמדה בירוס (Beerus) שומע על הניצחון של הסופר סאיין האגדי על פריזה ורוצה להילחם בגוקו, אותו הוא מוצא כיריב ראוי. 30 במרץ 2013
15 תחייתו של פריזה Resurrection of F לפני שיצא שמו הרשמי, קראו לו "המשאלה הנוראה ביותר אי פעם". שתי משרתיו של פריזה, סורבה וגומא יוצאים לכדור הארץ להשיג משאלה, להחזיר את פריזה לחיים. פריזה מגלה שגוקו הצליח להביס את מאג'ין בו, ויוצא להתאמן ל4 חודשים. לאחר 4 חודשים מגיע לכדור הארץ בשביל לנקום. 18 באפריל 2015

ספיישלים טלוויזיוניים

במקביל לסדרות וסרטי האנימה, יצאו כחמישה ספיישלים טלוויזיוניים המבוססים על הדמויות מהסדרה.

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור תאריך השידור המקורי ביפן
1 בארדוק: אביו של גוקו Bardock: The Father of Goku סרט זה מספר את סיפורו של בארדוק, אביו הביולוגי של גוקו כלוחם סאייאני המקבל כוח לראיית העתיד מאחד התושבים האחרונים של כוכב לכת שהוא וצוותו כבשו. בחיזיונו הוא רואה את כל עולמו נהרס ומתפוצץ על ידי פריז. הוא מנסה להזהיר את הסאייאנים, נתקל בבוז מצידם משום שככל הנראה חטף יותר מידי מכות בקרב האחרון ומדבר שטויות. לכן הוא יוצא לבדו למשימת התאבדות כדי לנסות ולהציל את העולם שלו, אך נהרג בקלות על ידי פריז באמצעות כדור המוות, משמיד העולמות שלו. רגעים ספורים לפני מותו הוא חוזה את בנו קאקארוט (אפס בסאייאנית) ניצב מול פריז על פני נאמק. בידיעה שבנו הולך להביסו, הוא מחייך ושמח על גורלם שלו ושל בנו לפני שנופל אל מותו לתוך הנובה של כוכב הלכת. 17 באוקטובר 1990
2 הפרק של בארדוק Episoed of BARDOCK סרט זה מספר מה קרה לבארדוק לאחר השמדתו של כוכב בווג'יטה בגלל פריז. בארדוק חוזר בזמן ומגיע לכוכב וג'יטה בעבר ופוגש ביצורים שחיו לפני הסאייאנים בכוכב ורואה שהם משתמשים באותם הנוזלים שבתאי הריפוי. בארדוק מתחיל לנסות להבין מה קרה לאחר השמדתו של הכוכב כשבאותו הזמן באו לכוכב שני לוחמים חלשים שלבושים בשריון המזכיר את השיריונות של פריז ובארדוק הרג אותם. לאחר שבארדוק הביס אותם הוא הלך להתאמן במערה כשהבן של מרפא הכוכב נשלך להביא לו אוכל. בינתיים, לוחם המזכיר את פריז במראה ובהתנהגות בשם צ'ילד שומע על תבוסתם של לוחמיו ויוצא להשמיד את הכוכב את מי שהביס את הלוחמים שלו. כאשר הוא הגיע החל להשמיד את בתי התושבים ולהרוג אנשים ובנו של מרפא הכוכב יוצא לקרוא לבארדוק כדי שיציל אותם. כשבארדוק מגיע הוא חושב שצ'ילד הוא פריז ומפחד. כשצ'ילד מבין שהוא הלוחם שהביס את לוחמיו הוא נלחם בו ובארדוק כמעת חוסל. בנו של המרפא יוצא להציל אותו ונפגע קשה. לאחר שראה שצ'ילד פגע בילד, בארדוק נזכר איך פריז בגד בו, הופך לסופר סאיין ומביס את צ'ילד. מהכעס צ'ילד משתמש באותה המתקפה שפריז השתמש כדי להרוס את ווג'יטה אך בארדוק מחזיר אותה אלו והוא עף מהכוכב. צבאו של צ'ילד מנסה להחיות אותו והוא אמר להם להזהיר את המשפחה שלו מפני הסאייאנים (כאן אפשר להבין את הקשר שלו לפריז ולמה פריז פחד מהסייאנים) 21 ליוני 2011
3 ההיסטוריה של טראנקס The History of Trunks סרט זה מספר על קו הזמן הראשון שבו נפטר גוקו ממחלת לב קשה, מספר חודשים לפני בוא האנדרואידים שבסאגת סל. הסיפור מתחיל שנים אחרי שרוב לוחמי ה-Z נהרגו על ידי האנדרואידים ורק גוהאן וטראנקס נותרו בחיים כדי להילחם בהם. טראנקס שלא היה יכול לחיות בשקט בזמן שהאנדרואידים מבצעים מסעות הרס בעולם, מבקש טראנקס מגוהאן שילמד אותו להילחם. למרות אימוניו הרבים וניסיונות הרבים והכושלים, גוהאן מנסה להפוך את טראנקס לסופר סאיין. טראנקס חלש מדי והופך לנטל בקרב הראשון שלו נגד האנדרואידים וגוהאן אף איבד את זרועו כדי להגן עליו. אחרי ההחלמה של גוהאן, יוצאים שוב השניים להילחם. כאשר מבין גוהאן כי לא יוכל להגן עליו בשנית אם יהפוך שוב לנטל, הוא יוצא בלעדיו. באותו ערב גשום טראנקס מחפש את גוהאן ומוצא את גופתו. איבוד החבר הטוב ביותר שלו העלה את זעמו עד שהפך לסופר סאיין. טראנקס ממשיך כשנתיים להילחם באנדרואידים. כשלבסוף אימו, בולמה מציעה לו לקחת את מכונת הזמן שהיא עתה סיימה לבנות אל תוך העבר ולהזהיר את לוחמי ה-Z מפני האנדרואידים, ועם זאת למסור לגוקו את התרופה למחלתו. 23 בפברואר 1993
4 דרגון בול GT: מורשתו של גיבור A Hero's Legacy מתרחש 100 שנים אל תוך העתיד. פאן היא האדם האחרון שעדיין בת החיים מלוחמי ה-Z. היא מאמנת את נכדה גוקו ג'וניור הביישן, וכאשר היא חולה במחלה קשה, גוקו הצעיר יוצא לחפש את כדורי הדרקון כדי לבקש מהדרקון שנרון שתבריא. 26 במרץ 1997
5 שובו של סון גוקו וחבריו Yo! The Return of Son Goku and Friends!! מתרחש שנתיים לאחר תבוסתו של קיד בו. כעת גוקו וחבריו נאלצים להתמודד מול שני נבלים חדשים, אבו וקאדו, שני חיילי עבר מובחרים של פריז שהמשיכו בהטרדת כוכבים ופוגשים באחיו הצעיר של ווג'יטה, טארבל שהגיע לכדור הארץ עם אשתו לאחר שכוכבם הותקף על ידי שני הנבלים בכדיי לבקש את עזרת אחיו וחבריו שהביסו את פריז. 21 בספטמבר 2008

דרגון בול Kai[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 הודיעו אולפני טואי אנימציה שהם מתכוונים לערוך מחדש את פרקי דרגון בול Z לשידור במסגרת חגיגות יום השנה ה-20 של הסדרה. הסדרה המחודשת עלתה לשידור ב-5 באפריל 2009, תחת השם "Dragon Ball Kai", כאשר הפרקים נערכו מחדש והותאמו לאיכות ה-HDTV והכילו קטעי פתיחה וסיום חדשים. כמו כן, הפרקים נערכו מחדש כשחלקים נרחבים מהעלילה המקורית הושמטו בניסיון להפוך את עלילת הסדרה לנאמנה יותר ככל האפשר לעלילת סדרת המאנגה, וכתוצאה מכך אמורה להתקדם מהר יותר. לפיכך, היא נחשבת סדרה "חדשה" אשר נוצרה על בסיס סדרת דרגון בול Z המקורית.

לדרגון בול Kai היו בסך הכל 97 פרקים (לעומת דרגון בול Z שלה היו 291 פרקים בגרסה הלא מצונזרת), וסיומה היה בסופה של סאגת סל (ולא כמו בסדרה המקורית, שהסתיימה אחרי הפיכתו לטוב של מאג'ין בו). פרק אקסטרה שהיה אמור לחתום את הסדרה שודר זמן קצר לאחר הצונאמי שתקף את יפן במרץ 2011. לאחרונה הוחלט להמשיך את הסדרה עד לנקודת הסיום שלה ולכלול בה גם את סיפור בו. בנובמבר 2013 יצאה הודעה רשמית מאת המדובב האמריקאי של גוקו, כי הוא מקליט את השורות שלו לסאגת בו של קאי. העונה הנוספת משודרת ביפן.

דרגון בול סופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דרגון בול סופר

17 שנה לאחר סיום הסדרה "דרגון בול GT" ב-1996, יצא הסרט ה-14 של הסדרה - "קרב האלים", ובו נרמז כי יש לסדרה עוד לאן להתקדם. בירוס אמר לגוקו לאחר הקרב ביניהם שישנם 12 יקומים, ולכל יקום אל הרס משלו. בנוסף בסרט נחשפה צורת ה"סופר סאיין האל" (Super Saiyan God), אשר מבטלת את הסופר סאיין 4 שהוצג בעונת GT. כל אלה הם כנראה רמזים לכך שאקירה טוריאמה, היוצר המקורי של הסדרה, יצר את "קרב האלים" כפרולוג לסדרת המשך שהוא כותב לזיכיון הדרגון בול, לא היה ידוע עד שב- 28 באפריל בשנת 2015 הכריזו יוצרי הסדרה על סדרת המשך לדרגון בול שתתקיים מספר שנים לאחר הבסת מג'ין בו. ככל הנראה תתבטל עונת GT, שהופקה בידי החברה של טוריאמה על סמך סקיצות שלו. טוריאמה, שלא רצה שיזכרו אותו רק כ"זה שעשה את דרגון בול", רצה להתפנות לפרויקטים אחרים, ולכן עזב את הסדרה בזמנו. הסדרה החדשה החלה להיות משודרת מ-5 ביולי 2015 ביפן. הסדרה החלה כ-6 חודשים לאחר הבסת קיד בוו, ומציגה עלילה שתשלב גם את קרב האלים, ותחייתו של פריזה בתוכה, עם אלמנטים חדשים. מספר הפרקים עדיין לא ידוע.

סרטי לייב אקשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1990 יצא לאקרנים סרט הלייב אקשן הראשון שהוקדש לסדרה, אשר יצא בלעדית בדרום קוריאה .

הסרט הבא אחריו, הוא עיבוד קולנועי סיני לסרט הראשון של סדרת האנימה הראשונה בשם "Dragon Ball: The Magic Begins" (בסינית: 新七龍珠 xīn qī lóng zhū, באנגלית: New Seven Dragon Ball), אשר יצא ב-1991 בטייוואן ושודר בישראל תחת השם "פנינת הדרקון". עלילת הסרט מתמקדת בקבוצת לוחמים המונהגים על ידי גוקו, אשר מנסים למנוע מהמלך הורן להשתמש בכדורי הדרקון על מנת להשתלט על העולם.

ב-2009 יצא לאקרנים עיבוד קולנועי שלישי לסדרה, "דרגון בול - אבולוציה", אשר הופק על ידי אולפני פוקס המאה ה-20. סרט זה נכשל וקיבל ביקורות גרועות מאוד בקרב מעריצים. התחושה הייתה שיוצרי הסרט לא מכירים בכלל את הזיכיון, וסתם פיזרו רנדומלית בסרט כל מיני מושגים ושמות מהסדרה ומסדרות אחרות. האופי של רוב הדמויות, בפרט גוקו, שונה לבלי היכר, וזה הגיע לרמה כזאת שטוריאמה עצמו התערב בוויכוח, ביקש להתייחס לסרט כאל "יקום מקביל", ובהמשך התוודה שאת הסרט "קרב האלים" הוא עשה כנקמה על הסרט הכל-כך גרוע הזה.”קרב האלים" הצליח כל-כך שבעקבותיו נוצר "תחייתו ל F” שהצליח גם הוא והוביל להמשך הסדרה על המסך, כך שבדיעבד "דרגון בול אבולוציה" דווקא עזר לזיכיון להתפתח.

בשנת 2015 יצא חלק קצר מעיבוד קולנועי שנקרא "אור של תקווה" (Light Of Hope) שנוצר על ידי מעריצים, והוא מציג את ההיסטוריה של טראנקס בצורה מציאותית.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים, פותחו מספר רב של משחקי וידאו לשלל מערכות וקונסולות משחק. מהמפורסמים שבהם, ניתן למנות את סדרת ה-"Budokai" וה-"Budokai Tenkaichi" לקונסולת המשחק פלייסטיישן 2 ו-3 של חברת סוני.

משחקי מחשב נוספים כמו DRAGON BALL XENOVERSE שיצא בשנת 2015

פסקולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הפסקול לשתי סדרות האנימה הראשונות, וכן הסרטים שנלוו להם הלחין שונסוקו קיקוצ'י, מלחין יפני מהמוערכים ביפן. את הסדרה השלישית, דרגון בול GT, וכן הסרט הרביעי של סדרת האנימה הראשונה (אשר הופק לציון 10 שנות קיום לזיכיון הסדרה) הלחין אקיהיטו טוקונאגה. את משחקי הווידאו השונים הלחינו לרוב מלחינים שונים, שהמפורסם מהם הוא קנג'י יאמאמוטו. הדיבוב העברי לסדרות, בין היתר, נאמן לגרסה היפנית שמושמע בה הפסקול היפני. לעומת זאת בדיבוב האמריקאי לאנגלית של הסדרות דרגון בול Z (החל מסאגת נאמק) ו-GT ,לעומת זאת, הפסקול שונה. הפסקול עבור הדיבוב האנגלי, כמו כן עבור הסרטים שיצאו באנגלית, הולחן על ידי ברוס פאולקונר שהוא אחד המלחינים המוערכים ביותר בתעשיית הטלוויזיה בארצות הברית. בולט במיוחד הוא הסרט השמיני של דרגון בול Z (ברולי - הסופר סאיין האגדי) שבו פאולקונר שילב בין מנגינות משלו לבין שירי הבי מטאל של להקות כגון פנטרה.

לאורך השנים, יצאו מבחר רב של פסקולים על גבי תקליטורים. חלקם כללו את הפסקול מסדרות האנימה והסרטים, ואילו האחרים הוקדשו למשחקי הווידאו השונים.

דרגון בול בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל, הסדרות וסרטי האנימה של דרגון בול זי ו-GT שודרו במהלך השנים 2002-2006 בערוץ הילדים, בדיבוב לעברית. בנוסף, מ-5 באוגוסט 2015 משודרת הסדרה ב-VOD של רשתות הטלוויזיה yes וHOT. דרגון בול סופר משודר בדיבוב לעברית בערוץ ניקולודיאון.[5]

המדבבים בגרסה העברית של דרגון בול Z ו-GT:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דרגון בול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Kishimoto, Masashi (2007). Uzumaki: the Art of Naruto. Viz Media. p. 139
 2. ^ Allen Divers, 2003, One Piece manga review. Anime News Network
 3. ^ Burduck בוויקיפדיה האנגלית
 4. ^ התייחסות ישירה לכך ניתן למצוא בסרט הראשון בו הופיע ברולי: קאמה סנין מלגלג על ברולי ומכנה אותו "ברוקולי".
 5. ^ פרסום ראשון: דרגון בול חוזרת למסכים בישראל