דרגון בול (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


דרגון בול
ドラゴンボール


כריכת הכרך הראשון של המאנגה,
ומתחתיה לוגו סדרת האנימה "דרגון בול"
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
Doragon Bōru
סוגה שונן, פעולה, קומדיה
מאנגה
יוצר אקירה טוריאמה
הוצאה יפןיפן Shueisha
התפרסם לראשונה במגזין Weekly Shōnen Jump
תקופת הפרסום המקורית 1984 – 1995
מספר הכרכים שהתפרסמו 42
אנימה
אורך פרק 23/24 דקות
במאי מינורו אוקאזאקי
דאיסוקה נישיו
אולפני אנימציה טואי אנימציה
רשת שידור יפןיפן פוג'י טי וי
ארצות הבריתארצות הברית Toonami
תקופת שידור מקורית 26 בפברואר 198619 באפריל 1989
מספר הפרקים 153

דרגון בוליפנית: ドラゴンボール, באנגלית: Dragon Ball) סדרת אנימה ומאנגה יפנית פופולרית שנוצרה על ידי אקירה טוריאמה בהשראת הרומן הסיני העממי "המסע למערב". הסדרה הטלוויזיונית שודרה ביפן בשנים 1986–1989.

סדרת המאנגה פורסמה במגזין "שונן ג'אמפ" ("Weekly Shōnen Jump - Ramadi Edition") בשנים 1984–1995. 519 פרקי הסדרה אוגדו ב-42 כרכים. הצלחת הסדרה הובילה להפקה של ארבע סדרות אנימציה בזיכיון דרגון בול של אולפני טואי אנימציה, וכן ליצירת תוכניות טלוויזיה מיוחדות, משחקי וידאו, סרטי אנימה (מהם דובבו לעברית רוב הסרטים של "דרגון בול" ו"דרגון בול זי"), ואף סרט לייב-אקשן אמריקאי (2009) בשם "דרגון בול: אבולוציה". הסדרה זכתה להערכה בקרב אמני מאנגה, וכמה מהם ציינו כי היא שימשה להם השראה בפיתוח סדרות מאנגה מצליחות, כמו "נארוטו" של מסאשי קישימוטו[1] ו"וואן פיס" של אייצ'ירו אודה[2].

בישראל, בניגוד לשאר הסדרות בזיכיון, הסדרה המקורית לא-שודרה בטלוויזיה.

דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת האנימה דרגון בול בוימה על ידי מינורו אוקאזאקי ודאיסוקה נישיו, והופקה באולפני טואי אנימציה. הסדרה כיסתה את עלילת 16 הכרכים הראשונים של המאנגה ב-153 פרקים. היא שודרה ביפן בין השנים 19861989 בערוץ Fuji TV. סיפור הסדרה מבוסס על הספר "המסע אל המערב".

בספיישל הטלוויזיוני דרגון בול זי: בארדוק - אביו של גוקו, מסופר על רקע חייו של גוקו ואביו בארדוק, חייל זוטר בצבא קיסר החלל פריזה. פריזה משעבד את שבט הסאיינים, שולח את דודוריה להרוג את חבורתו של בארדוק. בארדוק מחליט לנקום בו ולאחר הקרב הסופי, פריזה משמיד את כוכב מקיטה, כוכב הסאיינים. עם השמדת הכוכב שבט הסאיין מוכחד כמעט לגמרי, כולל בארדוק, ורק בודדים שורדים. סון גוקו. בנו של בארדוק, שורד ונשלח בחללית לכדור הארץ רגע לפני השמדת הכוכב. בעת נחיתתו הוא מאותר על ידי סון גוהאן, בן אנוש זקן וידידותי. סון גוהאן מחליט לאמץ אותו וקורא לו בשם "גוקו" (שמו המקורי הוא קאקארוט).

סאגת הקיסר פילאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתחילה בפגישה של גוקו בבולמה. בולמה נערה בת 16 שמטרתה מציאת שבעת כדורי הדרגון בול, כדורים בעלי כוח קסם המאפשר הגשמת משאלות. בולמה מחפשת אחריהם כדי לבקש את החבר המושלם. באותה עת, לבולמה היו 2 כדורי דרגון בול, ולגוקו כדור נוסף. הם יוצאים יחד לחפש שאר הכדורים באמצעות מכ"ם מיוחד שבנתה בולמה, המאתר את מיקום הכדורים.

במהלך המסע הם פוגשים חברים המצטרפים אליהם כמו: קאמה סנין, מאסטר זקן ומומחה באומניות לחימה; אולונג, חזיר קטן שיודע לדבר ולשנות צורה; יאמצ'ה, בנדיט אכזרי שבהתחלה רצה לגנוב מהם את הדרגון בול ובהמשך מצטרף אליהם; ופואר, חתול כחול שיכול לשנות צורה כמו אולונג. אחרי הרפתקאות רבות כל הכדורים שלהם (למעט אחד) נגנבים על ידי הקיסר פילאף. כדי להשיג את הכדור האחרון הקיסר כולא אותם. לפני שפילאף מספיק להביע משאלה אולונג מביע ברגע האחרון משאלה ומבקש תחתוני נשים. הם מצליחים לברוח בזכות גוקו שהופך לקוף ענק (סאיינים משתנים לקוף ענק כשהם מסתכלים על הירח המלא). אחרי שזנבו של גוקו נחתך על ידי פואר ויאמצ'ה, הוא הולך לבית של קאמה סנין ("מאסטר הצב" ביפנית) כדי להתאמן אצלו, ושאר החבורה עוברת לבירת המערב.

סאגת טורניר הטנקאיצ'י בודוקאי ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו מתאמן אצל מאסטר רושי במשך שמונה חודשים עם ילד נוסף בשם קרילין שהגיע ממנזר רחוק. במהלך הסאגה הם פוגשים את לאנץ', אישה מוזרה שבכל פעם שהיא מתעטשת, אישיותה משתנה בין טובה לרעה ולהפך. בתום הסאגה גוקו וקרילין נרשמים לטנקאיצ'י בודוקאי, טורניר אמנויות הלחימה ה-21. הפרס למנצח עומד על 500 אלף זני (המטבע בסדרה). לפני התחרות הם פוגשים את יאמצ'ה, מתחרה נוסף ושלושתם עוברים את המוקדמות בקלות ומגיעים לתחרות הפומבית, המתמודדים הם: גוקו, קרילין, ג'קי צ'אן (מאסטר רושי מחופש), יאמצ'ה, גיראן, נאם, ראן-פאן ובקטריאן. במהלך התחרות לגוקו גדל שוב הזנב. לגמר הטורניר מגיעים גוקו וג'קי צ'אן. לאחר שגוקו במהלכו מביט בטעות בירח הוא הופך לקוף ענק, ומנסה להרוג את האנשים בזירה. ג'קי צ'אן מפוצץ את הירח וגוקו חוזר לדמותו המקורית. הקרב נמשך ובסוף קרב קשה ג'קי מנצח.

סאגת צבא הסרט האדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר סיום הטורניר גוקו יוצא למצוא את כדור 4 הכוכבים. הוא פוגש את חברי צבא הסרט האדום, ארגון פשע המחפש את כדורי הדרגון בול. גוקו מביס את הגנרלים של הצבא זה אחר זה. בדרך הוא פוגש את קרילין, בולמה, מאסטר רושי, אנדרואיד 8, ילדה רובוטית (אראלה נורימאקי) ואינדיאנים (בּוֹרה ואוּפּהׂׂ). הוא מפסיד וכמעט מובס על ידי רוצח שכיר בשם טאו פאי פאי, שנשכר על ידי צבא הסרט האדום. גוקו מטפס על מגדל בכפר במשך יום שלם. הוא פוגש חתול בשם קורין המאמן אותו. אחרי 3 ימים הוא יורד מהמגדל ומביס את טאו פאי פאי. טאו פאי פאי רוצח את בּוֹרה, גוקו מחליט לאסוף את כל כדורי הדרגון בול כדי להחיות אותו. הוא הולך למפקדת צבא הסרט האדום. שם הוא מביס את כולם ולוקח את כל הכדורים במפקדה - נשאר לו רק עוד כדור אחד להשגת מטרתו.

סאגת מגדת העתידות באבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו לא הצליח למצוא את הכדור האחרון באמצעות הראדר. הוא פונה למגדת עתידות בשם אורנאי באבא המתגוררת בטירה. היא מציעה את שירותיה לכל דורש תמורת תשלום של מיליון זני, או ניצחון על כל 5 לוחמיה. גוקו אוסף את חבריו כדי לנצח את 5 הלוחמים. הקרב הראשון הוא של קרילין נגד הלוחם פאנג הערפד (דרקולה מן), קרילין מפסיד. אוּפּה ופואר נלחמים יחד נגד פאנג, מנצחים, ופורשים לטובת יאמצ'ה. יאמצ'ה נלחם נגד הלוחם הבלתי נראה, ומנצח בקרב בזכות קרילין שחשב על דרך בעזרתה יראו את הלוחם וכך יוכלו להביסו. השלישי הוא בין יאמצ'ה למומיה, יאמצ'ה מפסיד. גוקו מביס את המומיה. הרביעי בין גוקו לאיש השד ("Spike The Devil Man" באנגלית), שגם מובס. החמישי הוא בין גוהאן וסבו של גוקו שבאבא החזירה לחיים ליום אחד, הלובש מסכת חתול עם הילה עד סוף הקרב. במהלך הקרב גוקו מאבד את זנבו בפעם השנייה. בסוף גוהאן נכנע ובאבא מראה לגוקו איפה כדור הדרגון בול האחרון. גוקו מגלה שהוא אצל פילאף, ולאחר קרב קצר אתו גוקו מקבל את הכדור האחרון. גוקו לוקח את כל שבעת הכדורים, מוציא את הדרקון שנרון משם, ומבקש שאבא של אופה יחזור לחיים.

טורניר אמנויות הלחימה ה-22 (סאגת טיין שינהאן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שלוש שנים הלוחמים מתאמנים לקראת הטורניר הבא. במהלכן הזנב של גוקו גדל בפעם השלישית. בטורניר הלוחמים נפגשים עם האויב של מאסטר רושי, צורו סנין, ועם תלמידיו: טיין שינהאן וצ'יאוטסו. הלוחמים שעוברים את המוקדמות הם: גוקו, קרילין, יאמצ'ה, ג'אקי צ'ון, טיין שינהאן, טיין שינהאן, פאמפוט וזאב-איש. הקרב האחרון בגמר הוא בין טיין שינהאן לגוקו. גוקו כמעט מנצח, אך כשהשניים עומדים ליפול מהזירה, גוקו נתקע ברכב ונופל ראשון וטיין שינהאן מנצח בקרב.

סאגת המלך פיקולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף הטורניר קרילין נרצח על ידי שד הנקרא טמבורין. גוקו יוצא להילחם בטמבורין וכמעט נהרג. בזמן חיפושיו אחרי טמבורין הוא נפגש ביאג'ירובה נער שמן וחזק. שניהם מותקפים ע"י מפלצת בשם סימבל (שנולדה לאסוף את הדרגון בול), יאג'ירובה הורג אותה. טמבורין אחיה של סימבל מגיע וגוקו הורג אותו. גוקו פוגש באותו מקום את אבא של טמבורין וסימבל - מלך השדים פיקולו. פיקולו מביס בקלות את גוקו, וכמעט הורג אותו. במקביל טיין שינהאן, שיאצו ומאסטר רושי אוספים כדורי דרגון בול בשביל להחזיר את קרילין לחיים, ופוגשים את פיקולו. כדי לכלוא אותו מאסטר רושי מנסה לבצע טכניקה שנקראת "מאפובה" ("גל בלימת הרוע" בעברית), נכשל ומת. פיקולו משיג מהם את שבעת כדורי הדרגון בול ומבקש להיות צעיר יותר. לאחר הגשמת משאלתו הוא הורג את שנרון ואת צ'יאוטסו (המנסה לעצור אות). בשביל לבקש עזרה גוקו מגיע למגדל קורין, וקורין נותן לו מים שהשותה אותם ושורד, הופך לחזק יותר. גוקו שותה ושורד, ויוצא להילחם בפיקולו. במקביל טיין שינהאן שהתאמן על טכניקת המאפובה נוסע לפיקולו. הוא אינו יכול להשתמש בה, ונלחם בדרום (שד שפיקולו הוליד באותו הרגע). וכמעט מובס. גוקו מציל אותו ומצליח להרוג את פיקולו. לפני מותו פיקולו פולט ביצה מפיו. מביצה זו יבקע הבן שלו.

סאגת הטורניר ה-23 (סאגת פיקולו ג’וניור)[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו מגלה ששנרון מת. קורין אומר לו ללכת למצפה של קאמי (אל ביפנית), שיצר את כדורי הדרגון בול. קאמי מסכים להחזיר את שנרון בתנאי שגוקו יתאמן אתו. גוקו מסכים. במהרה קרילין, צ'יאוטסו ורושי חוזרים לחיים. קאמי מבשר כי הבן של המלך פיקולו יהיה בטורניר הבא המתקיים בעוד 3 שנים. זנבו של גוקו נחתך בפעם האחרונה באימונים עם קאמי. טאו פאי פאי שרד את הקרב עם גוקו והפך עצמו לסייבורג. צ'יצ'י מגיעה לטורניר, ומזכירה לגוקו שהבטיח להתחתן איתה כשנפגשו לראשונה. העולים לתחרות הפומבית של הטורניר הם: גוקו, טיין שינהאן, קרילין, יאמצ'ה, צ'יצ'י, סייבורג טאו, הירו/שן (קאמי במסווה) ובנו של המלך פיקולו. לגמר מגיעים גוקו ופיקולו ג'וניור/מאג'יניו, בסופו גוקו מנצח את פיקולו/מאג'יניו, אך חס על חייו ומאפשר לו להימלט כדי "שתמיד יהיה לו יריב שיאלץ אותו להמשיך ולהתאמן".

הסוף - גוקו וצ'יצ'י מתחתנים. אך לא לפני שהם עוזרים לאביה של צ'יצ'י לכבות שריפה עצומה המתרחשת בהר בו הוא מתגורר (העלילה הנ"ל אינה חלק מהקאנון).

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דרגון בול - דמויות
 • גוקו (Goku) - ילד בן 14 בעל זנב קוף שנמצא על ידי סבא גוהאן בחללית מסתורית[3] ואומץ על ידו. בתחילת הסדרה מתקשה להבין דברים שונים - מה זה אישה ומהם כדורי הדרגון בול. בסוף הסדרה התחתן עם צ'יצ'י. החזיק בכדור הדרגון בול שהיה שייך לסבו המאמץ.
 • אולונג (Oolong) - חזיר מדבר, יכול לשנות צורה. שטוף זימה. הרס את המשאלה של פילאף כשביקש זוג תחתוני נשים.
 • אוקס-קינג (Ox-king) - אביה של צ'יצ'י ותלמיד לשעבר של מאסטר רושי. אדם ענק המתגורר בהר המוגן באש. החזיק בכדור דרגון בול.
 • אנדרואיד 8 (Android 8) - דוקטור ג'ירו בנה רובוטים מרושעים, כדי להשתלט על העולם. לאנדרואיד 8 הייתה תקלה שהפכה אותו לבחור טוב. פגש את גוקו במגדל השריר של צבא הסרט האדום.
 • בולמה (Bulma) - ילדה בת 16 המסתובבת בעולם בחיפוש אחר כדורי הדרגון בול בעזרת המצפן שלה. פוגשת את גוקו שיש לו כדור אחד (מסבו) ויחד הם מחפשים את ששת הכדורים האחרים. רצתה לבקשה מהדרגון בול בן זוג. בתחילת הסדרה חיבבה את יאמצ'ה.
 • גנרל רד (General Red) - מנהיג צבא הסרט האדום.
 • המלך פיקולו (Piccolo) - יצור ירוק-עור שהגיע מהחלל החיצון[4], הוא החצי השני המרושע של קאמי (גוד). מגיע לכדור הארץ על מנת להחזיר את נעוריו ולכבוש את העולם. לאחר שנהרג בידי גוקו, משריץ פיקולו מפיו ביצה לימים יבקע ממנה בנו, פיקולו ג'וניור.
 • הקיסר פילאף (Emperor Pilaf) - יצור נמוך קומה כחול, טוען שהוא הקיסר של כדור הארץ. רוצה לבקש מהדרגון בול את הכוח להשתלט על העולם. תוכניתו נהרסה על ידי אולונג שביקש זוג תחתוני נשים מכדורי הדרגון. נחשב נבל. תנהג לעיתים קרובות כילד קטן ומגושם. במהלך הסדרה מנסה להתנקם בגוקו וחבריו ללא הצלחה.
 • טאו המתנקש (Mercenary Tao) - רוצח חזק מאוד. מסוגל להרוג כל אחד בירייה עוצמתית מהאצבע. התפוצץ ומת במהלך ניסיון לזרוק על גוקו פצצה. חזר כסייבורג בהמשך הסדרה.
 • טינשנהאן (Tien-Shinhan) - לוחם בעל עין אחת. חבר של שיאצו. השתתף בטורניר הבודוקאי.
 • יאמצ'ה (Yamcha) - שודד מדברי. מתגורר עם חברו פואר משנה הצורה. עקב אחרי גוקו ובולמה לכדורי הדרגון בול כדי לבקש דייט עם בולמה. הפך לחברו של גוקו בסוף הסאגה הראשונה.
 • לאנץ' (Launch) - אישה יפה. סובלת מפיצול אישיות: אישיות אחת עם שיער כחול, מגושמת ונחמדה והשנייה שיער בלונדיני, מוח קרימינלי ועצבנית.
 • מאי (Mai) - בת אדם. מאופיינת כרצינית ומסורה לעבודתה. חיילת של הקיסר פילאף.
 • מאסטר רושי (Master Roshi) - אמן לחימה זקן בן מאות שנים. לימד את סבו המאמץ של גוקו ואת אוקס-קינג בצעירותם. במהלך הסדרה מאמן את גוקו וקרילין. שטוף זימה ורודף שמלות. מחזיק בכדור דרגון בול. בטורניר הראשון בסדרה התחזה לאדם בשם ג'קי צ'אן, רצה לגרום לגוקו וקרילין להתמיד באימונים.
 • מגדת העתידות באבא (Fortuneteller Baba) - מגדת עתידות זקנה דמוית מכשפה. יכולה לנבא את העתיד ולהחיות את המתים.
 • מונסטר קארוט (Monster carrot) - ארנב בצורת אדם. יכול להפוך כל הנמצא אתו במגע לגזר. נשלח על ידי גוקו לירח.
 • פואר (Puar) - חתול מעופף משנה צורה. חברו הטוב של יאמצ'ה.
 • פיקולו ג'וניור (Piccolo Jr.) - "בנו" של המלך פיקולו. מתמודד מול גוקו המבוגר יותר בטורניר אמנויות הלחימה כדי לנקום את מות אביו. בסדרת ההמשך, דרגון בול Z, נודע בפשטות בשם "פיקולו".
 • צבא הסרט האדום (Red ribbon army) - צבא טרוריסטים המחפשים את כדורי הדרגון בול כדי להרוג את כל הכפריים. החיילים המרכזיים בצבא:
  • המפקד רד - נורה למוות
  • גנרל סילבר - הועף למוות על ידי אנדרואיד 8
  • קפטן בלו - נהרג על ידי טאו
  • טאו המתנקש - התפוצץ
  • נינג'ה מוראסקי - התפוצץ
  • צבא הסרט האדום חוזרים בסרט החדש "דרגון בול סופר: סופר הירו" עם צבא חדש ומנהיג חדש בשם מג'נטה, נכדו של המפקד רד.
 • שו (Shu) - חייל של פילאף. כלב ציד. מאופיין כמגושם.
 • שנרון (Shenlong) - דרקון רב עוצמה היכול להעניק כל משאלה למי שאסף שבעה כדורי דרגון בול המפוזרים ברחבי העולם. מוגבל למשאלה אחת.
 • צ'יצ'י (Chi-Chi) - בתו של האוקס קינג. מתחתנת עם גוקו בסוף הסדרה כיוון שהבטיח לאוקס קינג להתחתן איתה.
 • קרילין (Kuririn) - תלמיד של מאסטר רושי. הגיע ממנזר בצפון. הפך לחבר הטוב ביותר של גוקו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Kishimoto, Masashi (2007). Uzumaki: the Art of Naruto. Viz Media. p. 139
 2. ^ Allen Divers, 2003, One Piece manga review. Anime News Network
 3. ^ בדרגון בול Z מגלים כי הוא שייך לגזע החוצני ה"סאיאנים", ונשלח לכדור הארץ לפני שכוכב הבית שלהם, כוכב וג'יטה, התפוצץ
 4. ^ בדרגון בול Z מגלים כי כוכב נאמק הוא כוכב הבית שלהם