האבן השחורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור של הנחת האבן השחורה בכעבה, מתחילת המאה ה-14. מוחמד מניח את האבן על שטיח המוחזק בכנפותיו על ידי נציגים מארבעת השבטים המקורבים לנביא.
עולי רגל מנסים לנשק את האבן השחורה
האבן השחורה, מוקפת בחגורת כסף.

האבן השחורה (ערבית: الحجر الأسود; תעתיק מדויק: אלחג'ר אלאסְוַד) היא אבן הנמצאת בפינה הדרומית-מזרחית אשר בקיר החיצוני של מבנה הכעבה שבמתחם המקודש לאסלאם סביב העיר מכה בערב הסעודית.

במהלך הקפות הכעבה, שהן חלק מהפולחן הדתי במהלך החג' (מצוות העלייה לרגל המוסלמית למכה), רבים מהעולים לרגל מנסים לנשק את האבן.

מאפייני האבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוטרה של האבן קטן יחסית, ומוערך בכ-30 סנטימטרים.

האבן שבורה למספר חתיכות. נזק זה נגרם לה בזמן שנשדדה, יחד עם אוצרות נוספים שהיו שמורים בכעבה, בזמן העלייה לרגל של שנת 317 להיג'רה (930 לספירה). אחד ממנהיגי עדת הקרמטים (القرامطة) תקף את עולי הרגל המוסלמים, הרג רבים מהם ושדד את אוצרות הכעבה, בגלל התנגדותם של הקרמטים לפולחן העלייה לרגל. האבן השחורה הוחזרה למקומה 22 שנים לאחר מכן. כיום שברי האבן מוחזקים יחד באמצעות סרט כסוף העוטף את האבן.

מוצאה של האבן השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור של חלקי האבן השחורה, 1956.

המוסלמים מאמינים שהאבן נמצאה בידי אברהם ובנו ישמעאל, בזמן שחיפשו אבנים לבניית הכעבה.

היסטוריונים משערים שהאבן היא מטאוריט שנפל בתקופה שקדמה להופעת האסלאם. אין דרך לאשש את ההשערה הזו, אלא אם כן תוצא האבן ממקומה ותיבדק, דבר בלתי אפשרי עקב החשיבות הדתית המיוחסת לה.

דעות באסלאם לגבי מהות האבן השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב המוסלמים קיים מגוון של דעות לגבי חשיבותה של האבן השחורה.

מוסלמים רבים מתייחסים לאבן כחפץ בעל ייחוד ותו לא. הם מכבדים את האבן, כפי שנהג עמר בן אל-ח'טאבח'ליף השני), מתוך נאמנות למוחמד, אך הם לא מייחסים חשיבות מיסטית לאבן עצמה.

אחרים מאמינים כי לאבן עצמה יש כוחות על-טבעיים. הם מאמינים שהיא נפלה מהשמיים בתקופתם של אדם וחווה, ושיש לה הכוח לטהר את המתפללים מחטאיהם, על ידי ספיגת החטאים לתוכה. אלה טוענים שהאבן השחורה הייתה פעם לבנה, אך הפכה לשחורה עקב כל החטאים שהצטברו בה במשך השנים.

ישנם גם כאלה המאמינים שהאבן יכולה לטהר מתפללים רק מחטאים קטנים. ביום הדין האבן תעיד בפני אללה לטובת אלו שנישקו אותה. אמונה זו נחשבת "אמונה עממית", ואינה מקובלת על כל המוסלמים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]