נביאי האסלאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערכי אסלאם
אסלאם
Mosque02.svg
פורטל אסלאם
מונחים בסיסיים · כל הערכים

המושג "נביא" באסלאם (בערבית: نبيّ, נַבי בריבוי: أنبياء אנביאא') שונה במידת מה ממשמעותו ביהדות ובנצרות. האסלאם רואה בכל אדם שחווה התגלות נביא, ובכלל זה דמויות כגון אדם הראשון, נח, דוד המלך, שלמה המלך וכן דמויות אחרות שהיהדות והנצרות אינן רואות בהן נביאים. בנוסף לנביאים המוכרים ביהדות ובנצרות ודמויות אחרות הנזכרות בתנ"ך ובברית החדשה, יש באסלאם נביאים נוספים המוזכרים רק בקוראן - אחד החשובים שבהם הוא הוד.

מייסד הדת עצמו, מוחמד, נחשב באסלאם לאחרון הנביאים ולחשוב שבהם. הוא מכונה "רסול אללה" - رسول الله - "שליח האל", תואר שאינו ניתן ליתר הנביאים. כשמוסלמי מזכיר שם של נביא הוא מוסיף אחריו את הברכה: عليه السلام ("עליה אלסלאם") או בראשי תיבות: عم - שפירושה "עליו השלום" (בעברית נאמרת ברכה דומה על כל אדם שמת, אולם אין לבלבל בינה לבין הברכה המוסלמית שנאמרת רק אחרי שמותיהם של נביאים ושל מלאכים). אחרי הזכרת שמו של מוחמד מקובל לומר: صلّى الله عليه وسلّم ("צלא אללה עליה וסלם"), בראשי תיבות: صلعم או ص ("האל יתפלל עליו וייתן לו שלום").

רשימת נביאי האסלאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

דניאל וישעיהו אינם מוזכרים בקוראן, אך נחשבים לנביאים בעיני חלק מהמוסלמים. אל-חידר, ד'ו אלכפל, ד'ו אל-קרנין ולוקמן הן דמויות המוזכרות בקוראן, אך קיימת מחלוקת בנוגע להיותם נביאים.

הערה: שמות הנביאים להלן נכתבו כפי שהם מופיעים בקוראן, בתעתיק עברי. בסוגריים מופיע שם הנביא בערבית, ושמה של הדמות מן התנ"ך או מן הברית החדשה שאיתה הוא מזוהה. בחלק מהמקרים הזיהוי פשוט בשל הדמיון בשם. במקרים שבהם אין דמיון בשם בין הקוראן לתנ"ך או לברית החדשה הזיהוי מבוסס על הדעה הרווחת במסורת המוסלמית. במקרים שבהם הזיהוי אינו ברור דיו, או שנוי במחלוקת, מופיעה הסתייגות.


חמשת הבאים הנבחרים: -נח. -אברהם. -משה. -ישו. -מוחמד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיסט הרעיון הדתי באסלאם, דת האסלאם, תולדות הערבים והאסלאם