לדלג לתוכן

האוצר מסיירה מדרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האוצר מסיירה מדרה
The Treasure of the Sierra Madre
מבוסס על The Treasure of the Sierra Madre עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי ג'ון יוסטון
הופק בידי הנרי בלאנק עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'ון יוסטון, ב. טראוון
עריכה אוון מרקס
שחקנים ראשיים המפרי בוגארט, וולטר יוסטון, טים הולט, ברוס בנט
מוזיקה מקס שטיינר עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום טד מקורד עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה האחים וורנר, Warner Bros. Pictures עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה האחים וורנר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 6 בינואר 1948
משך הקרנה 126 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט חיפוש מטמון, סרט המבוסס על יצירה ספרותית, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $3.8 מיליון
פרסים פרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר לג'ון יוסטון, פרס אוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר, פרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר לג'ון יוסטון
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האוצר מסיירה מדרהאנגלית: The Treasure of the Sierra Madre) הוא סרט אמריקאי בבימויו של ג'ון יוסטון משנת 1948, המהווה עיבוד של רומן בעל אותו שם פרי עטו של ב. טראוון משנת 1927. הסרט מגולל את סיפורם של שני אמריקאים דלפונים (המפרי בוגארט וטים הולט) במהלך שנות ה-20 של המאה ה-20 במקסיקו, אליהם חובר אדם זקן (וולטר יוסטון, אביו של הבמאי) כדי לחפש זהב. הזקן מנבא בדיוק את הצרות המצפות להם, אבל נאות להצטרף בכל זאת. "האוצר מסיירה מדרה" היה אחד הסרטים ההוליוודיים הראשונים שצולמו כמעט לחלוטין באתר צילום מחוץ לארצות הברית (במדינת דורנגו וסצנת רחוב בטמפיקו, מקסיקו). אם כי סצינות הלילה צולמו באולפן בארצות הברית. הסרט נאמן למדי לרומן.

הרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-20, האלימות שהייתה מנת חלקה של המהפכה המקסיקנית שוככת במידה ניכרת, אם כי כנופיות שודדים מפוזרות ממשיכות להשליט טרור באזורי הכפר. הממשלה החדשה שקמה לאחר המהפכה סומכת על המשטרה הפדרלית היעילה אך חסרת הרחמים, הידועה בשם Federales, כדי שתסייר באזורים מרוחקים ותיפטר מהשודדים. זרים, כמו שלושת גיבורי הסיפור האמריקאים שמחפשים אוצר, עלולים להיהרג בידי השודדים אם ייתקלו בהם. נוסף על כך, אם ייפלו לידי יחידות הצבא, רוב הסיכויים שיקבלו לא יותר מ"סיגריה אחרונה", ואף יוטל עליהם לחפור את קבריהם במו ידיהם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושת הגרינגוס חוברים יחדיו בסיטואציה זו בעיירה מקסיקנית ויוצאים לחפש אוצר בהרי סיירה מדרה הרחוקים. הם נוסעים ברכבת לתוך הארץ ושורדים מתקפת שודדים בדרך. ברגע שהם במדבר, הווארד, הקשיש שבחבורה, מוכיח שהוא הקשוח והנבון שבהם, ומגלה את הזהב שהם מחפשים. הם חופרים ומגלים זהב רב. במהרה משתלטת תאוות הבצע על דובס (המפרי בוגארט) והוא מתחיל לאבד את אמונו ואת שפיותו, ומשתוקק לשמור את האוצר רק לעצמו. דובס גם מפחד מכך ששותפיו יהרגו אותו. בזמן הזה מופיע אמריקאי רביעי, ומתנהל ויכוח מוסרי לגבי מה לעשות עם הזר החדש. אז מופיעים השודדים והם מעמידים פנים, בגסות רבה, שהם שוטרים, צעד שמוליד את האמירה המיתולוגית - שהם לא צריכים להציג שום "תגים מסריחים" ("stinking badges"). אחרי קרב אקדחים, האמריקאי הרביעי נהרג וקבוצת שוטרים אמיתית מופיעה ומניסה את השודדים.

אולם אז הווארד נקרא לסייע לכמה כפריים מקומיים, ובין דובס לשותף השלישי קרטין מתנהל עימות אחרון, שבמהלכו דובס מנצח, מותיר את קרטין שוכב ירוי, כשנדמה שהוא מת. אולם, קרטין זוחל למקום מבטחים. מאוחר יותר, דובס נרצח (על ידי עריפת ראשו) בידי קבוצת שודדים ששרדו, שהם בבורותם, מאמינים ששקי הזהב הגולמי הם סתם שקי חול ולכן הם מפזרים אותם ברוח. קרטין מתגלה ונלקח לכפרו של הווארד, שם הוא מתאושש. הוא והווארד אינם עדים לכך שהשוטרים הפדרליים מוציאים להורג את השודדים דקות מועטות קודם לכן בעיר ונוכחים לדעת שהזהב נעלם. כשהם בודקים את השטח שבו השודדים זרקו את הזהב, מבין הווארד שככל הנראה הרוח פיזרה את הזהב לכל עבר. הם מקבלים את האבידה בצחוק אירוני ונפרדים. הווארד שב לכפרו, בעוד קרטין חוזר לביתו באמריקה.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המפרי בוגארט הוא פרד דובס
 • וולטר יוסטון הוא הווארד
 • טים הולט הוא בוב קרטין
 • ברוס בנט הוא ג'יימס קודי
 • ברטון מקליין הוא פט מקורמיק
 • אלפונסו בדויה הוא כובע הזהב
 • ארתורו סוטו רנגל הוא הנשיא
 • חוזה טורביי הוא פבלו
 • מרגריטו לונה הוא פנצ'ו

כמה שחקנים ידועים שלא ניתן להם קרדיט הופיעו בסרט. בסצנת הפתיחה מופיע הבמאי ג'ון יוסטון בתפקיד קטן, אז מטרידה אותו דמותו של בוגארט שמבקש כסף. השחקן רוברט בלייק גם מופיע כנער שמוכר כרטיסי לוטו. אך, הופעת האורח הכי שנויה במחלוקת מיוחסת לאן שרידן. יש הטוענים ששרידן הופיעה בסרט כיצאנית. אחרי שדובס עוזב את המספרה בטמפיקו (קטע שצולם למעשה באולפן), הוא עוקב אחרי זונה שחולפת על פניו ומשיבה לו מבט. רגעים אחרי כן קולטת המצלמה שוב אשה, אולם הפעם מרחוק. כמה חובבי סרטים ומבקרים חשים שהאשה אינה דומה כלל לשרידן, אולם הפרשנות שניתנת ב-DVD של הסרט מצהירה שזאת אכן היא. תצלום שנכלל בסרט התעודי המלווה את ה-DVD מראה את שרידן בבגדי יצאנית, כשבוגרט ויוסטון באתר הצילומים. על כל פנים, בקטעים מהסרט רואים אשה שונה בלבוש שונה ותספורת שונה ומצביעים על האפשרות ששרידן צולמה לקטע אבל הוא צולם מחדש עם אשה אחרת מסיבות לא ברורות.[1] מקורות רבים על היסטורית הקולנוע זוקפים לזכותה של שרידן את ההופעה בקטע הזה.

שחקן המשנה ג'ק הולט, אביו של טים הולט, היה כוכב סרטים אילמים וסרטי פעולה ומערבונים בתקופת הבראשית של הסרט המדבר, הופיע בתחילת הסרט כשהוא אומר שורה אחת.

חלקים נרחבים מהדיאלוגים בסרט נאמרים בספרדית בלי תוספת כתוביות.

ציטוטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הוא המקור של השורה המפורסמת "אנחנו לא זקוקים לשום תגים מסריחים!" ("We don't need no stinking badges!"), שהרבה סרטים מצטטים, אבל השורה היא עיוות של הטקסט המקורי:

Gold Hat (Alfonso Bedoya): "We are Federales... you know, the mounted police."
Dobbs (Bogart): "If you're the police, where are your badges?"
Gold Hat (Bedoya): "Badges? We ain't got no badges. We don't need no badges! I don't have to show you any stinkin' badges!"

ב-2005 נבחר הציטוט במקום ה-36 ברשימת מכון הסרטים האמריקאי של מאה הציטוטים הטובים ביותר מסרטים ("מאה שנים... מאה ציטוטים").

פרסים ותוארי כבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון יוסטון זכה בשנת 1948 בפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר ובפרס אוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר על הסרט. וולטר יוסטון, אביו של ג'ון יוסטון, זכה בפרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט. הסרט היה מועמד לפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר, אבל הפסיד אותו לסרטו של לורנס אוליבייה, "המלט".

National Film Registry של ארצות הברית בחרו בסרט ב-1990 לשימור בספריית הקונגרס בשל היותו "משמעותי תרבותית, היסטורית או אסתטית".

הבמאי סטנלי קובריק ציין את "האוצר מסיירה מדרה" כאחד מעשרת הסרטים האהובים עליו, והבמאי פול תומאס אנדרסון צפה בו בלילה לפני שהוא הלך לישון כשהוא כתב את התסריט לסרטו זה יגמר בדם.[2]

הבחירות של מכון הסרטים האמריקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"Badges? We ain't got no badges! We don't need no badges! I don't have to show you any stinking badges!"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Discovering Treasure: The Story of The Treasure of the Sierra Madre, Turner Classic Movies, 2003
 2. ^ Lynn Hirschberg. "The New Frontier's Man". New York Times.