פרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס אוסקר לבמאי הטוב ביותראנגלית: Academy Award for Best Director) הוא פרס אוסקר הניתן מטעם האקדמיה האמריקאית לקולנוע בגין בימוי של במאי בסרט קולנוע, והוא מייצג את ההכרה שבימויו של הבמאי יוצא מן הכלל. המועמדים והזוכה בקטגוריה זו נבחרים על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי האוסקר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 82 השנים שחלפו, בהתחשב במצבי שוויון וזכייה נשנית, האקדמיה האמריקאית לקולנוע העניקה 83 פרסי אוסקר ל-62 במאים שונים. הזוכים בפרס אוסקר מקבלים פסלון מוזהב המכונה "אוסקר". בטקס האוסקר ה-1 הוענקו שני פרסי בימוי, אחד על בימוי לסרט קומדיה ואחד על בימוי לסרט דרמה. שנה אחר כך, פרס על בימוי לסרט קומדיה בוטל, ואכן מאז, ישנה העדפה מוחצת לסרטי דרמה. הזוכה הראשון בפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר לסרט דרמה, הוא פרנק בורזאג' על בימויו בסרט "הרקיע השביעי", והזוכה לסרט קומדיה הוא לואיס מיילסטון על בימויו בסרט "שני אבירים ערבים".

בשלוש השנים הראשונות לפרס אוסקר, שחקנים ובמאים היו מועמדים כ"טובים ביותר" לפי הקטגוריות שלהם, וכל עבודתם בתקופת הכשירות (בכמה מקרים אפילו שלושה סרטים) היו רשומים על הפרס. ובכן, בטקס האוסקר ה-3 (1930), רק אחד מן הסרטים האלו היה מצוין בפרס, אפילו אם למישהו מהבמאים הזוכים היו שני סרטים שזכו בהצבעות. בטקס האוסקר ה-4 (1931), המערכת המבלבלת והמסובכת הוחלפה במערכת הנוכחית, שבה במאי מועמד לפרס על בימוי בסרט אחד.

בשל הכרזתם ההחלטית של גילדת הבמאים האמריקאית, רק אדם אחד יכול לטעון לקרדיט לבמאי הסרט. (חוק זה נוסד על מנת למנוע את סוגיית הבעלות והזכויות, ושידולים מצד השחקנים והמפיקים לקבל קרדיט של במאי הסרט.) בכל אופן, ייתכן והגילדה תתקן יוצא מן הכלל לחוק זה - "במאי אחד לסרט אחד", אם שני במאים שותפים יבקשו לחלוק באופן שווה את הקרדיט לבמאי הסרט כ-"צמד מוכר". בקטגוריה זו היו מועמדים "צמדים מוכרים" רק 3 פעמים. רוברט וייז וג'רום רובינס (שזכו ב-1961, על הסרט "סיפור הפרברים"). וורן בייטי ובאק הנרי (היו מועמדים ב-1978 על הסרט "השמיים יכולים לחכות") והאחים כהן (זכו ב-2007 על הסרט "ארץ קשוחה").

שיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיא הבמאי הטוב ביותר הערות
הכי הרבה פרסים ג'ון פורד 4 פרסים מתוך 5 מועמדויות
הכי הרבה מועמדויות ויליאם ויילר 12 מועמדויות זכה 3 פעמים
הכי הרבה מועמדויות
ללא זכייה
רוברט אלטמן
קלרנס בראון
אלפרד היצ'קוק
קינג וידור
5 מועמדויות
הזוכה המבוגר ביותר קלינט איסטווד בן 74 מיליון דולר בייבי
המועמד המבוגר ביותר ג'ון יוסטון בן 79 הכבוד של פריצי
הזוכה הצעיר ביותר נורמן טאורוג בן 32 סקיפי
המועמד הצעיר ביותר ג'ון סינגלטון בן 24 הח'ברה מהשכונה

מתוך 82 הבמאים שזכו בפרס הבמאי הטוב ביותר, אצל 61 מהם, זכה גם הסרט שלהם בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר. רק ארבעה סרטים זכו בפרס מבלי שהבמאים שלהם היו מועמדים בקטגוריה זאת: "כנפיים" (1927/28)", "גרנד הוטל" (1931/32), "הנהג של מיס דייזי" (1989) ו"ארגו" (2012). שני במאים בלבד זכו בפרס, מבלי שהסרטים שלהם קיבלו מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר גם כן, והם: לואיס מיילסטון (1927/28) ופרנק לויד (1928/1929).

ג'ון פורד הוא הבמאי היחיד שזכה בפרס ארבע פעמים. ואחריו, פרנק קפרה וויליאם ויילר שזכו בפרס 3 פעמים.

שני במאים זכו בפרס פעמיים רצופות, והם: ג'ון פורד (1940, 1941) וג'וזף ל. מנקייביץ' (1949, 1950).

שמונה אנשים היו מועמדים גם לפרס הבמאי הטוב וגם לפרס השחקן הטוב, על אותו הסרט, והם: וורן בייטי (עשה זאת פעמיים, ב"השמיים יכולים לחכות" ו "אדומים"), קלינט איסטווד (עשה זאת פעמיים ב"בלתי נסלח" ו"מיליון דולר בייבי"), אורסון ולס ("האזרח קיין")" לורנס אוליבייה ("המלט"), וודי אלן ("הרומן שלי עם אנני"), קנת בראנה ("הנרי החמישי"), קווין קוסטנר ("רוקד עם זאבים") ורוברטו בניני ("החיים יפים"). אף אחד לא זכה בשני הפרסים.

קתרין ביגלו היא האישה היחידה שזכתה אי פעם בפרס בקטגוריה זו, כשלפניה רק שלוש נשים היו מועמדות אליו: לינה ורטמילר, ג'יין קמפיון וסופיה קופולה.

זוכים ומועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

██ הערה: הזוכה מסומן בצהוב

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]