האזור האינדומלאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האזור האינדומלאי
נוף ג'ונגל בבנגלדש.
קרנף הודי רועה בהודו.

האזור האינדומלאי הוא אחד משמונת האזורים הביוגאוגרפים המחלקים את שטח כדור הארץ כשהוא מצוי רק באסיה וכולל את מרבית דרום אסיה, דרום-מזרח אסיה לאורך הודו-סין וגם בדרומה של מזרח אסיה, בדרום סין וטאיוואן.

האזור גובל בצפון באזור הפלארקטי בעיקר ברכסי ההרים הגבוהים: הינדו-כוש, פטקאיי, קרקורום ובעיקר הההימלאיה - אשר נוצרה כשהודו התנגשה באסיה לפני 45 מיליון שנה עם היסחפות הלוח ההודי צפונה, ובמזרח גובל באזור האוסטרלי שקו הגבול שלו הוא קו ואלאס - קו דמיוני לאורך אינדונזיה המפריד בין יבשת אוסטרליה, לרבות מערב גינאה החדשה לבין איי אינדונזיה. אזור הגבול מכונה בשם סונדאלנד ובעבר הוא השתייך ליבשת הקדומה גונדוונה.

רוב חבל השטח האינדומלאי הוא טרופי או סובטרופי אם כי ישנם גם מספר מדבריות לאורכו והוא שוקק ביערות ממספר סוגים, הרים גבוהים וערבות פוריות.

פלורה ופאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר צמחים התפתחו לאורך האזור, ביניהם צמחים מהמשפחה Dipterocarpaceae וכדניתיים וכן עצים טרופיים שונים, למשל Tectona.

מבין הדו-חיים אנדמיים לאזור המשפחות תולעני זנב אסייתיים וסוגלוסיים שכנראה התפתחו מאבות בעלי קרבה אפריקאית, כמו מדגסקר וסיישל. גם מספר עופות התפתחו באזור וחלקם אנדמיות אליו כמו התכלתיים, מגליימיים, טימליים, נקרות פרחים, טפסני הפיליפינים, פיטיים וכן מספר פסיוניים, קלאויים ותוכיים. הקצה המזרחי מכיל גם עופות ממוצא אוסטרלי כמו הקזואר.

מבין היונקים של האזור האינדומלאי ישנם כמה קבוצות אנדמיות ביניהם: הגלשנאים, חדפי עצים, עטלף דבורה, חולדת לאוס, נמנמנים אוריינטליים, טרסיוסיים וגיבוניים ועוד קבוצות כמו האורנגאוטן או נמר ערפילי. מבין היונקים הגדולים של האזור ישנם את הפיל האסייתי, קרנף הודי, סומטרי וג'אווה, נמר הודי, טיגריס, אריה הודי, מספר דוביים, גאור ותאו אסייתי והטפיר האסייתי. בקצה המזרחי ישנם גם מינים ממוצא אוסטרלי כמו יונקי כיס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האזור האינדומלאי בוויקישיתוף