האינטרנציונל הליברלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו האינטרנציונל הליברלי

האינטרנציונל הליברלי הוא ארגון בינלאומי של מפלגות ליברליות. הארגון הוקם בשנת 1948 ומשרדיו שוכנים בלונדון.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם על בסיס מניפסט אוקספורד, שנוסח בשנת 1947 על ידי נציגים של כ-19 מפלגות ליברליות מרחבי העולם בקולג' וודהאם באוקספורד, אנגליה. המניפסט מנסח את העקרונות הבסיסים שעליהם מסכימות כל המפלגות החברות הארגון. בשנת 1997 אומצה הרחבה למסמך בשם "האג'נדה הליברלית עבור המאה ה-21".

מפלגות חברות בארגון כוללות את המפלגה הדמוקרטית החופשית בגרמניה ומפלגה המפלגה הליברל-דמוקרטית בבריטניה.

נשיא הארגון הוא האנס ואן באלן, חבר הפרלמנט האירופי מטעם המפלגה לחופש לדמוקרטיה בהולנד.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ישראל מייצגת בארגון המדרשה הליברלית, גוף ששימש כסמינר רעיוני של המפלגה הליברלית הישראלית, ועו"ד יצחק ננר, משמש כנציג ישראל, וגם כסגן נשיא האינטרנציונל וחבר האקזקוטיבה. בעבר הייתה המפלגה הפרוגרסיבית חברה באינטרנציונל[1]. עם הקמת המפלגה הליברלית הישראלית הייתה היא חברה באינטרנציונל, ועם הקמת הליברלים העצמאיים, היו שתי המפלגות חברות באינטרנציונל. בשנת 1985 הטילו נציגי המפלגה הליברלית וטו על קבלת מפלגת שינוי לאינטרנציונל[2][3].

נציגים מישראל, בהם משה קול[4][5], יוסף ספיר[6], אברהם שריר, יצחק מודעי ואמנון רובינשטיין כיהנו כסגני נשיא האינטרנציונל וכנסים וסמינרים של האינטרנציונל התקיימו בישראל בינואר 1963[7][8], בדצמבר 1967[9], בינואר 1973[10][11] ובספטמבר 1984[12][13]. נכון לשנת 2021, אין מפלגה בכנסת החברה בארגון, אך הארגון מקיים קשר רציף עם מפלגת יש עתיד ורואה בה "שותפה".[14]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.