הבן הבכור (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבן הבכור
Eldest
כריכת הספר בעברית
כריכת הספר בעברית
מידע כללי
מאת כריסטופר פאוליני
איורים ג'ון ג'וד פלנקר עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
מקום התרחשות Alagaësia עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה קנופף
תאריך הוצאה 2005
מספר עמודים 675
הוצאה בעברית
הוצאה כנרת זמורה ביתן וכתר ספרים
תאריך 2008
תרגום יעל ענבר
סדרה
סדרת ספרים הירושה
ספר קודם אראגון
הספר הבא בריסינגר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הבן הבכוראנגלית: Eldest) הוא הספר השני בסדרת ספרי הירושה של כריסטופר פאוליני. הבן הבכור הוא המשך לספר הראשון בסדרה, אראגון. ספר ההמשך לספר זה הוא בריסינגר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הספר, אראגון עד למארב של ארגון המורדים הווארדן עם הקאל שבו הוא לא יכול להתערב כיוון שהוא ללא חרבו, שבו הקאל מצליחים לגבור על הווארדן. אז'יהוד, מנהיג הווארדן נהרג במארב בידי הקאל ומרטאג נלקח בשבי. בתו של אז'יהוד, נאסואדה מקבלת את המנהיגות ממועצת הזקנים של הווארדן.

אראגון מחליט ללכת אל אלסמרה (עיר האלפים). בתחילת מסעו הוא מקבל את הצעתו של הרותגאר, מלך הגמדים, להצטרף לדורגרמיסט אינגיאטום (שבט אינגיאטום). בדרך אראגון הולך לערי הגמדים ולומד על ההיסטוריה שלהם ודתם. הוא מגלה שיש שבט של גמדים השונאים את הרוכבים (כולל אותו) כיוון שגאלבטוריקס הרג את מנהיגתם ורוב לוחמיהם מתו בקרבות שבהם נפלו הרוכבים.

מערי הגמדים אראגון שט עם אריה ואוריק אל יער האלפים. הוא מגיע ליער, ומשם לאלסמרה. באלסמרה אראגון מגלה שיש עוד רוכב דרקונים זקן ששרד את השמדת הרוכבים ששמו אורומיס והוא יהיה מורהו. אראגון מתחיל לעבור הכשרה באלסמרה אך הצלקת שנותרה בגבו מהקרב עם הצל דורזה מפריעה לו ללא הרף לאימונים וגורמת לו להתקפים, לסחרחורות ולעילפון. במקביל להכשרה אראגון מבין שהוא מאוהב באריה שהתגלתה כנסיכת האלפים אך היא דוחה בקביעות את חיזוריו.

בזמן ה"אגייטי בלודהרן" או "חגיגת שבועת הדם" של האלפים (הנערכת אחת למאה שנים לכבוד ההסכם בין האלפים לדרקונים) אחד הדרקונים העתיקים שכלוא בקסם, משנה את גופו ואת מראהו של אראגון וכעת הוא נראה כמעט כאלף ונשארים בו רק תווי פנים אנושיים מעטים. הצלקת שעל גבו נעלמת, יחד עם כל המכאובים שלה וכך גם כל שאר צלקותיו ופצעיו, אראגון גם מגלה שהוא קיבל סבולת וכוח של אלפים שאמורים לעזור לו במשימתו. בסוף חגיגת שבועת הדם ארגון מערער את יחסיו עם אריה ואריה אומרת לו שעל מנת שיתמקד במשימתו היא תתרחק ממנו ומיד אחר כך היא עוזבת אל הווארדן.

מספר שבועות אחרי השינוי מגלה אראגון כי הווארדן עומדים לצאת למלחמה יחד עם סורדה (מדינה קטנה שפרשה מהקיסרות) נגד הקיסרות, ומיד יוצא לדרך כדי לעזור להם בקרב. הוא מגיע לפני הקרב ויוצא ביחד עם הווארדן לקרב, בו הוא נוטל חלק פעיל.

במקביל לסיפורו של אראגון מסופר סיפורו של בן דודו רוראן.

בקרווהול, כפרם של אראגון ורוראן, הראז'אק מחפשים את רוראן כדי לסחוט ממנו מידע על אראגון ולהשתמש בו כפיתיון נגדו. ורוראן מחליט למרוד נגד הקיסרות. רוראן ובני הכפר נלחמים נגד חיילי הקיסרות ששלח גאלבטוריקס, אך הראז'אק חוטפים את אהובתו של רוראן, קטרינה, באמצעות אביה של קטרינה שזועם על כך שקטרינה החליטה להתחתן עם רוראן. רוראן מחליט ללכת לווארדן, ומשכנע את בני הכפר לעזור לו ולבוא איתו. הוא בורח עם כפרו לנארדה ומשם מפליג לטירם. כשרוראן מגיע לטירם עם תושבי הכפר הוא חובר לג'ואוד, חבר ותיק של ברום, וגונב ספינה בשם כנף הדרקון ומנסה להגיע איתה לסורדה (מדינה קטנה שמסייעת לווארדן). בים מתנהל מרדף של הקיסרות אחרי בני הכפר אך הם מצליחים להגיע לסורדה, וכשהם שומעים על הקרב הם יוצאים כדי להילחם בו.

בקרב הווארדן כמעט מנצחים, אך בשיאו של הקרב מצטרף רוכב דרקונים נוסף שנלחם נגד אראגון. לאחר שהם נלחמים זמן מה מתגלה שהרוכב האלמוני הוא מרטאג שנחשב כמת. מרטאג מספר לאראגון שנחטף ואולץ לגעת בביצי הדרקונים ואז בקע מאחת מהן דרקונו: עוקץ. גאלבטוריקס אילץ את מרטאג ואת דרקונו להישבע לו אמונים, מרטאג שלא שכח את ידידותו עם אראגון ולא שובה אותו בניגוד להוראותיו של גאלבטוריקס, ואפילו נותן לרוראן להרוג את התאומים שחטפו את מרטאג. אך מרטאג מגלה לאראגון כי למעשה הם אחים וגם אראגון הוא בנו של מורזן, ראשון ואחרון מפרי השבועה. מרטאג לוקח מאראגון את חרבו, זאר'רוק, בטענה שהיא שלו בזכות מהירושה (מרטאג הוא הבן הבכור) ונראה שעל פי אירוע זה נקבע שמה של הסדרה, הירושה.

הספר מסתיים כאשר אראגון חוזר למחנה הווארדן ושם מסעם של רוראן ואראגון מצטלבים. עכשיו, אראגון ורוראן משתפים זה את זה בחוויות שעברו. לאחר השיחה רוראן מבקש מאראגון שיעזור לו לתפוס את הראז'אק ולהציל את אהובתו קטרינה. אראגון ורוראן צופים בקטרינה בחיזיון ורואים שהיא עדיין בחיים, ועכשיו, אראגון מסכים לעזור לבן דודו להציל אותה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הבן הבכור, באתר OCLC (באנגלית)