הירושה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הירושה
Inheritance
מאת כריסטופר פאוליני
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה בשפת המקור קנופף
שנת הוצאה 2011
הוצאה בעברית כנרת זמורה ביתן וכתר ספרים
שנת הוצאה בעברית 2012
תרגום לעברית יעל ענבר
מספר עמודים 807
סדרת ספרים הירושה
ספר קודם בריסינגר
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-375-85611-2, 978-84-9918-339-8
OCLC 795128337, 726763301
הספרייה הלאומית 003452196

הירושהאנגלית: Inheritance) הוא הספר הרביעי והאחרון בסדרת ספרי הירושה מאת כריסטופר פאוליני. הירושה הוא המשך לספר השלישי בסדרה בריסינגר. בתחילה תכנן פאוליני שבריסינגר יהיה האחרון בסדרת הירושה, שהייתה אמורה להיות טרילוגיה, אך בשל אורכו של הספר החליט לפצל לשניים את הספר האחרון, בריסינגר והירושה. שמו "הירושה" ניתן לו ככל הנראה בשל הירושה שהועברה לאראגון וסאפירה עלי יד נפשותיהם (אלדונארי) של הדרקונים הזקנים.

הספר יצא באוגוסט 2011 ותרגומו העברי יצא במהלך 2012.

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מגולל את סוף סיפורם של אראגון רוכב הדרקונים והדרקונית סאפירה ואת מלחמתם בקיסרות ובמלך ששלט עליה, גאלבטוריקס.

המורדים, המכונים הווארדן, יחד עם האלפים בהנהגתה של איסלאנזדי מלכתם, הגמדים בהנהגתו של אוריק, ואף חלק ניכר מהאורגלים, בהנהגתם של הקאל ואנשי חתול. כל הגזעים התאחדו יחד למלחמה בגאלבטוריקס ובקיסרות. בעוד הווארדן כובשים עיר אחר עיר, ממתין להם המלך בבירתו אורוביין וכוחו רק גובר ועולה. בשל ידע יוצא דופן בשפה העתיקה, שולט המלך בדרקון הענק שורקין ודומה שהוא שולט בקסם עצמו.

אראגון גילה את מערת הנשמות (אותה ניבאה לו אשת החתול בספר הראשון אראגון) מערת הנשמות הכילה מאות רבות של נפשות דרקונים זקנים בעלי כוח עצום וחכמה מופלגת בהנחייתם של האלדונארי הזקנים, יוצא אראגון למאבק האחרון במלך.

סוד כוחו העצום של גאלבטוריקס נחשף והתברר כי הוא גילה את שמה של השפה העתיקה עצמה וכי כוחו בלתי מוגבל, מאחר שלא ניתן להשתמש נגדו בשום מילה מהשפה העתיקה. לאחר שהכניע אותם המלך בקלות, יוצר אראגון קסם א-מילי אשר אינו בא לפגוע, אלא נותן למלך להרגיש את כמות הצער שהוא גרם לאחרים. לאחר שלא היה יכול לסבול את הייסורים השמיד המלך את עצמו והמלחמה הגיעה לסיומה.

גזעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אורגלים - גזע שבטי שמזכיר אורקים וטרולים. גובהם בין 2 מטר ו-2.5 וצבעם אפור. יש להם זוג קרניים מעוקלות, והם נהנים להלחם ולהרוג - הנקבות לא בוחרות להן זכר עד שהוכיח את עצמו בקרב מול לפחות שלושה אחרים. כדי לספק את יצר הקרב שלהם, נוהגים האורגלים להלחם עם עצמם ועם גזעי אלאגייזיה האחרים, מה שהוביל לפחד מהם ולשנאה בקרב הגזעים ה'מתורבתים'. מספר גדול של אורגלים שועבדו בידי דורזה, שהשתמש בהם כדי לתקוף את פארתן-דיור (עד שנהרג). בקרב שהתרחש במישורים הבוערים (הבן הבכור) הצטרפו שבטי אורגלים בראשות האורגל נאר גארז'ווג, אל הווארדן. והיו חלק בלתי נפרד מהמורדים עד לסיום המלחמה.
    • קאל - לוחמי אורגלים מאומנים שמשמשים חיילי סער ושומרי ראש למנהיגים. אורגל נחשב לקאל כשהוא עובר את רף שני המטרים וחצי.
  • אלפים - האלפים, שמתגוררים ביער דו ולדנוארדן הם הגזע הקסום ביותר ביבשת מלבד הדרקונים והרוחות. האלפים הגיעו לאלאגייזיה, ארצם של הגמדים והדרקונים, כנראה תוך בריחה מסכנה מעבר לים. הם כרתו ברית עם הדרקונים, בעקבות המלחמה ביניהם. בברית, אראגון (הרוכב הראשון והאלף) גידל ביצת דרקון לבנה שמצא והפך את הדרקון לשותפו - וכך נוסד המוסד של רוכבי הדרקונים. אלפים לא מסוגלים לגדל זקן או כל שיער גוף מבלי לשנות צורה. האלפים מדברים בשפה העתיקה - שפת הקסם.
  • אנשי-חתול - יצורים מתורבתים בעלי יכולת שינוי צורה בין דמות אדם ודמות חתול. לא ידוע אם נדדו לאלאגייזיה או נוצרו בתוכה. אנשי החתול נדירים מאוד, ואפילו אלה החיים נזהרים שלא להיחשף. אנשי החתול ידועים כחכמים מאוד אך מסוכנים. לעיתים מעניקים אנשי החתול עצה, שחשוב להישמע לה.
  • בני אדם - הגזע הנפוץ ביותר ביבשת. מעטים מהם הפכו לרוכבי דרקונים, ראויים לציון הם אראגון, גאלבטוריקס, ברום, מרטאג ומורזן. הגיעו לאלאגזייה מאזור ששוכן ממזרח להרי הביור, בעקבות מחלה, רעב, או מלחמה גדולה.
  • בני העם האפור - כנראה הגזע המתורבת הראשון באלאגייזיה, והחזק מכולם, שחיבר בין הקסם בעולם לשפתם, "השפה העתיקה", כדי למנוע תאונות של שימוש באנרגיית קסם. עם הזמן הם נעלמו, נכחדו או התערבבו עם שאר הגזעים.
  • גמדים - הגזע הקדום ביותר ששרד באלאגייזיה. הגמדים מתמחים בעבודות ברזל ובניה, ובנו כמה מהמבנים המדהימים ביותר בעולמם, כולל טרונג'הים - העיר העצומה שמוסתרת בהר הגעש החלול פארתן-דיור ("אבינו" בשפת הגמדים). לאחר מותו של הרותגאר, נתמנה אוריק לשלוט על הגמדים בממלכתם שבהרי הביור. אוריק הוא חברו ואחיו לשבט של אראגון, שהיה האדם הראשון שהצטרף לשבט גמדים. הגמדים משתמשים בשפה משלהם. בשל עברם הרחוק, מתקשים הגמדים לבטוח בכל מי שאינו גמד. כך למשל שבט האז סוולדן ראק אנהוין, שהכריז על עצמו כאויב של אראגון וניסה להתנקש בחייו, מה שהוביל להגלתם.
  • דרקונים - בעבר שלפני חתימת ההסכם בין האלפים/בני אדם לדרקונים היו הדרקונים פראיים, אכלו גמדים ולא היו ניתנים לשליטה. לאחר ההסכם שחתמו הדרקונים עם האלפים ובני האדם נתנו הדרקונים לרוכבים 2 ביצים בשנה, הדרקונים היו בוקעים למען הרוכב שחשבו שראוי להם. דרקונים בוקעים רק תחת תנאים שיאפשרו את גדילתם. ככל שדרקון מתבגר קצב הגדילה שלו נהייה איטי יותר אבל הם לעולם לא מפסיקים לגדול. בגיל שישה חודשים הם מסוגלים לנשוף אש. כשדרקון מת, תודעתו יכולה לעבור לאלדונארי, לב הלבבות, איבר דמוי אבן חן שנמצא בחזהו. במהלך חיסול רוכבי הדרקונים שערך גאלבטוריקס, נהרגו גם הדרקונים עצמם, גלבאטוריקס פשט על המקום שבו האלדונארי של דרקונים שבחרו להעביר את תודעתם עליו ולקח את כולם את אלה שלא בחרו הוא הכריח בעינויים קשים- במשך ארבעים שנה עבד גלבאטוריקס על השתלטות על האלדונארי וכך בעצם כוחו גדל משנה לשנה, זו הסיבה שהוא חזק כמעט כמו אל. הדרקונים החיים הם סאפירה, שרוקין, עוקץ, גליידר, וביצה ירוקה שלא בקעה ברשותו של גאלבטוריקס ולאחר המלחמה הביצה בקעה למען אריה והא קראה לדרקון שבתוכה פירנן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]