בריסינגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בריסינגר
Brisingr
כריכת הספר בעברית
כריכת הספר בעברית
מידע כללי
מאת כריסטופר פאוליני
איורים ג'ון ג'וד פלנקר עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
מקום התרחשות Alagaësia עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה קנופף
תאריך הוצאה 2008
מספר עמודים 749
הוצאה בעברית
הוצאה כנרת זמורה ביתן
תאריך 2009
תרגום יעל ענבר
סדרה
סדרת ספרים הירושה
ספר קודם הבן הבכור
הספר הבא הירושה
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-7393-6804-6
הספרייה הלאומית 002655693
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בריסינגראנגלית Brisingr) הוא הספר השלישי בסדרת "הירושה" מאת כריסטופר פאוליני. הספר יצא לאור בספטמבר 2008. ב-2009 יצא לאור התרגום העברי. בתחילה תכנן פאוליני שספר זה יהיה האחרון בסדרת הירושה, שהייתה אמורה להיות טרילוגיה בשל אורכו של הספר החליט לפצל לשניים את הספר האחרון, בריסינגר והירושה.

הסיפור עוקב אחרי אראגון וסאפירה כשהם ממשיכים במסעם להביס את השליט של האימפריה, גלבאטוריקס, בעודם מנסים לקיים את כל הבטחותיהם. אראגון נשבע לעזור לבן דודו להחזיר את אהובתו מהמלך, אך הוא נשבע אמונים גם לווארדן, לאלפים, ולגמדים. ההתרחשויות בבריסינגר הן המשך ישיר לאירועים בספר הקודם הבן הבכור.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתחיל כשאראגון, גיבור הסדרה ורוכב דרקונים, יוצא עם סאפירה הדרקונית ועם רוראן בן דודו להלגרינד, מקום מושבם של הרא'זאק - מפלצות רבות עוצמה הנמצאות בשירות גאלבטוריקס, על מנת לחלץ את קטרינה - ארוסתו של רוראן, שהוחזקה כשבויה. השלושה הורגים את הרא'זאק ואת הוריהם (הלתרבלאקה). כשאראגון שב למחנה הווארדן מבקש ממנו רוראן להשיאו לקטרינה. לפני שהחתונה מתחילה, צבא חדש של חיילים מגיע - המתים הצוחקים - חיילים שגאלבטוריקס כישף על מנת שלא יחושו כאב, ולכן הם קטלניים ביותר. לקרב מצטרף גם מרטאג אחיו למחצה וחברו הטוב של אראגון לשעבר וכעת אויבו המושבע, ודרקונו, עוקץ. מחוללי הקסמים האלפים שנשלחו להגן על אראגון עוזרים לאראגון ולסאפירה בקרב וגורמים למרטאג ולעוקץ לסגת, ובכך לנצח בקרב.

נאסואדה, מנהיגת הווארדן, מורה לאראגון להתייצב בבחירות למלך הגמדים החדש לאחר שהמלך הקודם מת בקרב. במהלך הזמן ששהה שם חווה אראגון ניסיון התנקשות משבט גמדים עוין. אוריק הגמד, חברו של אראגון, נבחר למלך החדש.

לאחר ההכתרה, אראגון וסאפירה חוזרים לבירת האלפים אלסמרה בשביל להמשיך את אימונם גליידר גם חושף את מקור הכוח של גאלבטוריקס: האלדונארי,[1] או לב הלבבות. האלדונארי נותן למחזיק בו את האפשרות לתקשר עם הדרקון גם עם גופו מת כי מוחו ומהותו נשאר אצור באלדונארי, וכן למשוך את האנרגיה של הדרקון שהאלדונארי שייך לו. גאלבטוריקס אסף במשך שנים את האלדונארי, פיצח אותם והכריח את הדרקונים המתים להעביר את האנרגיה שלהם אליו דרך האלדונארי.

אחרי ההכשרה ארגון מבקר את הנפחית האלפית, רונון, שעימה אראגון מחשל לעצמו חרב, אראגון קורא לחרב "בריסינגר" (אש בשפה העתיקה) ומגלה שזהו שמה האמיתי, והיא מתלקחת ובוערת כשאומרים את שמה. לפני שאראגון וסאפירה חוזרים לווארדן, הוא מופתע לגלות שאורומיס וגליידר מתכננים לצאת לקרב. כמו כן, גליידר נותן את האלדונארי שלו לאראגון לפני שהם עוזבים.

בינתיים, רוראן נשלח למגוון משימות כחלק מהכוח הצבאי של הווארדן. במהלך אחת מהמשימות מתברר שתוכנית המפקד גורמת לכישלון ולאבדות כבדות, רוראן התערב ונתן פקודות חדשות למורת רוחו של המפקד. למרות הצלת המשימה, רוראן מואשם באי-ציות ומולקה 50 פעמים כעונש. לאחר ההלקאה הפומבית, נאסואדה מקדמת את רוראן למפקד ושולחת את יחידתו למשימות שונות אותן הוא מבצע בהצלחה מרובה כשביחידתו הציבה נאסאודה גם אורגלים לוחמים מובחרים כדי לקרב בין הגזעים.

בעת כיבוש העיר פיינסטר אראגון והאלפית אריה עוזבים בשביל למצוא את מנהיגת העיר, אבל מגלים שהקוסמים שבעיר מנסים ליצור יצור צל. בזמן שהם מנסים להרוג את הקוסמים, אראגון מקבל חיזיון דרך האלדונארי של גליידר שמראה את אורומיס ומרטאג נלחמים. גאלבטוריקס משתלט על מרטאג ומתעל את כוחותיו דרכו. הוא משתמש בכוחו כדי להרוס את כל ההגנות של אורומיס ולהרוג אותו, גופו של גליידר הושמד זמן קצר לאחר מכן ורוחו נכנסת לאלדונארי שלו שנמצא בידי אראגון וסאפירה. לאחר החיזיון, הקוסמים מצליחים ליצור את הצל וראוג. אראגון מצליח לגבור עליו ואריה מנצלת את הזדמנות ונועצת חרב בליבו. לאחר המצור המוצלח, נסואדה אומרת לאראגון את התוכניות של הוארדן לחדירה לקיסרות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בריסינגר, באתר OCLC (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Macauley, Mike (29 במאי 2009). "May 2009 Monthly Q&A with Christopher Paolini". Shurtugal.com. נבדק ב-31 ביולי 2009. {{cite web}}: (עזרה)