הברית הלאומית (לטביה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הברית הלאומית
מדינה לטביה עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים Gaidis Bērziņš עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2010–הווה (כ־14 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות שמרנות לאומית, לאומיות, ליברליזם כלכלי עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה ריגה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית ימין עריכת הנתון בוויקינתונים
ארגונים בינלאומיים ברית השמרנים והרפורמיסטים האירופים עריכת הנתון בוויקינתונים
www.nacionalaapvieniba.lv
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הברית הלאומיתלטבית: Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”) היא מפלגת ימין פוליטי בלטביה. עם 17 מושבים בפרלמנט הלטבי "סאֵימה" היא המפלגה הרביעית בגודלה. המפלגה היא שילוב של שמרנות, לאומיות לטבית, אירוסקפטיות ועקרונות כלכלה ליברלית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה נוסדה ב-2010 כברית בחירות בין מפלגת "הכל בשביל לטביה!" ומפלגת "למען המולדת והחופש" לאחר שסורבו להיכנס למפלגת האחדות. הברית הרופפת הפכה למפלגה יחידה ב-23 ביולי 2011. ב-2010, כחלק מהממשלה היוצאת היא הייתה מעורבת במשא ומתן לאחר הבחירות לחידוש הקואליציה, אך הוטל עליה וטו על ידי "חברה לשינוי פוליטי". במאי 2011 תמכה המפלגה בבחירתו מחדש של ואלדיס זאטלרס לנשיאות לטביה באותה שנה.

בבחירות לפרלמנט 2011 זכתה הברית הלאומית בארבעה עשר מושבים - עלייה של שישה לעומת הבחירות בשנה הקודמת - מה שהפך אותה למפלגה הרביעית בגודלה. לאחר משא ומתן נרחב במטרה למנוע מכוחות התומכים בקרמלין להשיג מושבים בממשלה, היא הצטרפה לממשלת מרכז-ימין עם מפלגת האחדות ומפלגת הרפורמה של זאטלרס, עם שני שרים :גאידיס ברזינש בתור שר המשפטים וז'אנטה יאונזמה-גרנדה בתור שרת התרבות .

ב-23 באוגוסט 2013, "הכל בשביל לטביה!", האגף של הברית הלאומית חתם על הצהרת באוסקה יחד עם מפלגת העם השמרנית של אסטוניה והאיחוד הלאומי הליטאי הקוראת להתעוררות לאומית חדשה של המדינות הבלטיות ולהזהיר מפני איומים הנשקפים מהמרקסיזם התרבותי, "רב- תרבותיות פוסט -מודרניסטית", " ליברליזם הרסני " ואימפריאליזם רוסי .

תקופת המיזוג של שתי המפלגות המייסדות הסתיימה בקונגרס השלישי של הברית הלאומית ב-7 בדצמבר 2013, ולבסוף נוצרה מפלגה יחידה אחת.

באוקטובר 2014, בבחירות לסאימה, המפלגה השיגה 17 מושבים בפרלמנט, ונכנסה לקואליציית מרכז-ימין, יחד עם מפלגת האחדות ואיחוד הירוקים והחקלאים תחת ראש הממשלה לאימדוטה סטראויומה . המפלגה הצליחה לכלול מספר נקודות חשובות בהצהרת הממשלה והאמנה הקואליציונית:

  • להתחיל בלטביזציה הדרגתית של מערכת החינוך הדו-לשונית החל מ-2018
  • הגבלה של תוכנית הסחר בהיתרי שהייה שהוקמה בשנת 2010
  • להגביר את תמיכת המדינה לערכי המשפחה ולתוכנית הדמוגרפיה
  • ליצור זהות לאומית, שפה ותרבות לטבית בעדיפות כפי שהיא מוגדרת בחוקת לטביה
  • פתיחת שוק הגז הטבעי במטרה לסיים את המונופול של גזפרום בשוק האנרגיה הלטבי
  • זכות וטו על כל החלטה שעלולה להחליש את עמדות השפה הלטבית

לאחר הבחירות לפרלמנט ב-2018, נוצר פרלמנט תלוי מכיוון שלאף מפלגה או קואליציה לא היה רוב. לאחר משא ומתן שנמשך שלושה חודשים, ב-7 בינואר 2019, הנשיא ריימונדס ויוניס הטיל על ארטורס קרישיאניס קרינש את המשימה להרכבת הממשלה בעקבות כישלונותיהם של המועמדים הקודמים.

קאריש נכנס לתפקידו כראש ממשלה ב-23 בינואר 2019, והוביל קואליציית מרכז-ימין רחבה של חמש מפלגות שמרניות וליברליות הכוללת את הברית הלאומית, השמרנים, פיתוח/עבור! ,ללטביה הומאנית ומפלגת האחדות.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברית הלאומית נחשבת למפלגה הימנית ביותר בלטביה, במצעה מפרטת הברית הלאומית את סדרי העדיפויות המרכזיים שלה כהגנה על השפה, התרבות והמורשת הלטבית.

מדיניות פנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה מתנגדת באופן פעיל להגירה - הן תוכנית מכירת היתרי השהייה והן שיטת מכסות הפליטים של האיחוד האירופי, תוך שימת דגש על המספר הגדול ממילא של מתנחלים רוסים מתקופת ברית המועצות בלטביה. היא השווה בין תומכי ההגירה המודרניים למשתפי פעולה, שתמכו בהגירה ההמונית המתוכננת תחת הכיבוש הסובייטי . המפלגה הייתה היחידה מבין השותפות הקואליציוניות המובילות שסירבה לחלוטין הן לשיטת מכסות הפליטים, והן לקבלה מרצון של פליטים. באוגוסט 2015, המפלגה השתתפה בארגון העצרת המסיבית נגד ההגירה בריגה. עמדה זו נגד ההגירה הודגשה בדיונים השנתיים בנושאי חוץ בסאימה וגם נגד מדיניות ההגירה הליברלית והתקינות הפוליטית באיחוד האירופי. בשנת 2021 הגישה המפלגה לסיימה הצעת חוק בדבר תיקון לחוקה, אשר מתכוונת להגדיר בקפדנות את מושג המשפחה כאיחוד של גבר ואישה.

מדיניות חוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה רוצה להשתתף במה שהיא מכנה "המרחב הגאופוליטי המערבי". היא תומכת בחברות לטבית בנאט"ו . עם זאת, המפלגה נוקטת עמדה אירו-סקפטית תוך כדי התנגדות לבירוקרטיה וריכוז של סמכויות סביב בריסל, בטענה שהאיחוד האירופי צריך להיות גוש מסחר במקום ארגון פוליטי בירוקרטי, וכי המדינות החברות חייבים לפעול למלחמה בפשע ולהגן על התרבות האירופית יחד, אך לא לכפות על קבלת החלטות פנימיות וריבונות פוליטית של מדינות ולנטוש את מה שהמפלגה מכנה את גישת "הכל עבור כולם" של האיחוד האירופי. בעקבות הברקזיט, הברית הלאומית הצהירה כי יש לכבד את החלטת בריטניה והמדינה צריכה להישאר בעלת ברית חשובה של אירופה ולטביה, וכי אסור לאיחוד האירופי להגיב נגד בריטניה ובמקום זאת להמשיך בהסכם סחר חופשי עם בריטניה.

תוצאות בחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפרלמנט (סאימה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנת בחירות # קולות % מסך הכל # מושבים +/– שינוי
2010 74,028 7.8 8 מתוך 100
2011 127,208 13.9 14 מתוך 100 +6
2014 151,567 16.6 17 מתוך 100 +3

לפרלמנט האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנת בחירות # קולות % מסך הכל # מושבים +/–
2014 63,229 14.3 (#2) 1 מתוך 8 ללא שינוי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]