ההיגיינה הטבעית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ההיגיינה הטבעית (Orthopathy) היא תנועה שקמה במאה ה-19 בארצות הברית ובה רופאים שזנחו את שיטות הריפוי המקובלות ועברו לטפל בחולים בשיטות אחרות, ובעיקר ללא תרופות. המפורסמים ביותר, באותה תקופה ד"ר טילדן, ד"ר טרול, ד"ר לינדלר. שיטות הטיפול שביצעו רופאים אלה התבססו על תזונה נכונה, צומות קצרים וארוכים, טיפול במים (הידרותרפיה), חשיפה מבוקרת לאור החמה (אמבטיות שמש), התעמלות מתקנת ועוד. הם הקימו בית ספר לריפוי טבעי, הפיצו כתבי עת ופירסמו ספרים בנושאים הרלוונטיים. בשנת 1948 הקים הרופא האמריקאי הרבט שלטון (1985-1895, Herbert Shelton), יחד עם רופאים טבעונים אחרים, את תנועת הטבעונים בארצות הברית: Natural Hygiene Movement. התנועה דוגלת באורח חיים בריא המבוסס על מזון טבעי, אוויר ומים נקיים ופעילות גופנית. הטיפול הטבעי בחולים נעשה בעיקר על ידי צום ותזונה נכונה.

עקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיגיינה הטבעית או תורת הריפוי הטבעית מבוססת על העקרונות הבאים:

  1. תכונת הריפוי העצמי של הגוף טבועה באדם מיום היוולדו, ומלווה אותו בכל ימי חייו. היא מאפשרת לו להגן על עצמו מפני פגעים שונים, וגם לרפא את עצמו בעת מחלה.
  2. הריפוי העצמי של הגוף מבוסס על עובדה ביולוגית: תאי הגוף מתחדשים כל הזמן.
  3. אין לקבל את ההנחה, שבבסיס הרפואה הקונבנציונלית, לפיה מחלה היא דבר-מה שתוקף את הגוף ויש צורך לסלק אותו ולרפא אותה.
  4. יש להתייחס אל המחלה כאל מצב בלתי-תקין של הגוף או של אחת המערכות בו, כתוצאה מהפרת חוקי הטבע בגלל החולה עצמו, או כתוצאה מתנאי סביבה גרועים (זיהום אוויר, מים, מזון, טמפרטורות קיצוניות ועוד).
  5. שיטת הטיפול הטבעי מבוססת קודם כל על איתור הסיבות למחלה וסילוקן. כל שיטה רפואית (כולל אלה שקרויות אלטרנטיביות) אשר מתעלמת מהסיבות למחלה ומטפלת רק בתוצאות, היא שיטה פסולה ובלתי יעילה.
  6. תפקידו של הרופא הוא לעזור לחולה להחלים, על ידי הדרכה נכונה בתזונה ובאורח חיים בריא, כך שיווצרו התנאים הנכונים להחלמה.

תורת הריפוי הטבעי היא חלק מהשקפת עולם ודרך חיים, שנקראות "ההיגיינה הטבעית".