הידרותרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הידרותרפיה או הידרופתיה (מקור המילה בשפה היוונית: הידרו = מים, תרפיה = טיפול) היא שיטת טיפול בפיזיותרפיה הנעזרת במים.

עקרונות כלליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריכה הידרותרפית לתרגול הליכה במים
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שיקום הידרותרפי

הטיפול ההידרותרפי  הוא כלי טיפולי בו נעשה שימוש בהשפעת תכונות המים וביתרונות התנועה במים לצורך השגת מטרות  שיקומיות. בטיפול ניתן לבצע תרגילי חיזוק, גמישות, סבולת ותרגילי שיווי משקל ללא עומס על השלד. כמו כן, הטבילה במים מאפשרת הפחתת כאב במהלך ולאחר הטיפול. השיטה מיושמת בבריכת שחייה טיפולית או שיקומית. השיטה מנצלת את התכונות הפיזיות של המים (חום המים, תחושת נעימות מרגיעה ומשחררת, לחץ הידרוסטאטי והפחתת משקל המטופל). הידרותרפיה משמשת כאמצעי לטיפול בפתולוגיות שונות דוגמת: כאבי מפרקים, פריצת דיסק, בעיות ניווניות בשלד ובמערכת השרירים, מחלת פרקינסון, הפרעות קשב ועוד. מטרתו של הטיפול היא עצירת ההידרדרות הפיזיולוגית, הפחתת כאב, וביסוס מערכת השרירים שתתמוך ותסייע בעתיד לשלד בעבודתו.

שחיה נחשבה מאז ומתמיד לאחד מענפי הפעילות הגופנית המועילים ביותר לאדם מבחינה בריאותית. תרומת הפעילות הגופנית במים לאדם, עולה לעין שיעור כשעוסקים בשיקום תפקודים שנפגעו. התכונות הייחודיות של המים שיפורטו במאמר זה, מאפשרות לנצל את התכונות החיוביות של פעילות גופנית לשרירים, לרקמות הרכות, למערכת הנשימה ולתפקודי מערכות פנימיות כמו הלב והכליות), בלא לשלם את המחיר הכרוך בכך בעת פעילות מוגברת ביבשה (כגון שחיקת שרירים ורקמת חיבור[1].

למים יש תכונות מרכזיות שתורת ההידרותרפיה מנצלת לתועלתה. הגוף מאבד כשני שלישים ממשקלו עם הכניסה למים; כך קל יותר להשכיבו במצב אופקי ולטפל בכאב ללא לחץ על עמוד השדרה, ויתר המפרקים שמסביבו.

הלחץ ההידרוסטטי משפיע על המטופל בשמירה על היציבות שלו במים; כלומר, המטופל בשיטת ההידרותרפיה אינו מאפשר לגוף ליפול או לאבד את שיווי המשקל. הלחץ ההידרוסטטי עולה ככל שמעמיקים; זוהי אחת הדרכים להעלות את העומס על בית החזה. לפיכך, צלילה ותרגילים מתחת למים ישפרו את המערך הנשימתי, ואת היכולת להתנגד לגורמי מחלות למיניהן[דרוש מקור]. ברמה התפקודית הלחץ ההידרוסטטי מסייע במניעת התהוות של בצקות, בסילוק פסולת ונוזלים מצטברים, והארכת שרירי הנשימה.

המים החמים בהם מתבצע הטיפול מרפים את השרירים המכווצים מסביב למקום הכואב, ומביאים להקלה מיידית, שתלך ותתארך עם הזמן. הם מדכאים את מערכת העצבים הסימפטטית, שאחראית על קצב הלב, ופועלים במקביל ללחץ ההידרוסטטי, בהעלאה של לחץ הדם.

ההידרותרפיה נותנת מענה שיקומי. שימוש בזרם המים, בזרם נגדי, במערבולת מלאכותית ובעיסוק גופני במים, הם אמצעים לשחרור ושיפור תנועה. ההידרותרפיה מיושמת בצורה פיזית במטופל, ומשתמשת בכח המים למתיחות שרירים משחררות עומס והפעלת מפרקים, תהליך אשר מטרתו שיפור יכולת התנועה תוך הפחתת כאב, וחיזוק מערכת שיווי המשקל והיציבה.

זכאות לטיפול בהידרותרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפולי הידרותרפיה לנכים הינם נגזרת של טיפולי הפיזיותרפיה, אך בניגוד אליהם, מתרחשת במים. להידרותרפיה סגולות רפואיות שונות, ההופכות אותה לאחת מנגזרות הטיפוליות האידיאליות בעבור נכים, וככזו, המוסד לביטוח לאומי מסבסד אותה בעבור אוכלוסיית הנכים[2]. סל השיקום שמוענק לנכים מטעם הביטוח הלאומי כולל בתוכו טיפולים משלימים לצורך שיקום הגוף, כאשר ההידרותרפיה הינו אחד מן הנגזרות של הטיפול הפיזיותרפיסטי. כל נכה זכאי לקבל טיפול פזיותרפי, בהתאם למסגרת הנכות שנקבעה בוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, בין אם בנכות מלידה ובין אם בנכות כתוצאה מתאונה אישית, דרכים או תאונת עבודה.

משרד הבריאות כלל טיפולי הידרותרפיה דרך סל הבריאות לקטינים עד גיל 18 הסובלים מבעיות אשר ההידרותרפיה נמצאה כשיטת טיפול יעילה עבורן.  בין הבעיות הכלולות בסל הבריאות נמצאות: בעיות נוירולוגיות, מחלות מטבוליות בעיות ספיגה, בעיות במערכת העיכול, אוטיזם PDD, עיכוב התפתחותי, בעיות מוטוריות, פיברומיאלגיה ועוד.

הזכאות למימון טיפולי הידרותרפיה דרך סל הבריאות מותנית בחוות דעת והמלצה של צוות רב-מקצועי הכולל חלק מהפרופסיות הבאות: רופא, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, פסיכולוגי, עובד סוציאלי, ועוד.

אוכלוסיות היעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוכלוסיית המטופלים כוללות ילדים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, CP, אוטיזם, ADHD, אנשים עם בעיות נוירולוגיות פרקינסון, אירוע מוחי, ניווני שרירים שונים. ילדים , נערים ומבוגרים הסובלים מבעיות אורתופדיות - שברים, פגיעה בשרירים, חבלות ועוד. אנשים הסובלים מכאבים כרוניים מפושטים כמו פיברומיאלגיה ומחלות פרקים.

סיכונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההידרותרפיה בישראל היא מקצוע פרוץ שאינו מפוקח היום בשום צורה[3]. אלפי מטפלים שעברו הכשרה קצרה מאד או שלא עברו הכשרה מקצועית כלל או כאלה שאך סיימו את לימודיהם וחסרים ניסיון בסיסי, פותחים בריכה טיפולית או מועסקים בבריכות קיימות. המסוכנים מכולם הם האנשים שאינם מטפלים מוסמכים, שקוראים לעצמם הידרוטרפיסטים ומזמינים מטופלים לבריכה הביתית. חשוב לדעת כי בריכה טיפולית אינה בריכה רגילה, היא צריכה לעמוד בסטנדרטים מסוימים והמטפלים חייבים להיות בעלי הכשרה מיוחדת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרופ' ישעיהו הוצלר, ענת חכם וטוביה סטוצינר, מה זה הידרותרפיה?, באתר המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט
  2. ^ טיפולי הידרותרפיה לנכים, באתר המרכז לזכויות נכים
  3. ^ טל חרותי סובר, הידרותרפיה: המים שמרפאים בעיות גב וכאבים, באתר YNET, ‏13.12.06