הורדוס (מלך כלקיס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטבע של הורדוס מכלקיס בו רואים את הורדוס עם אחיו אגריפס הראשון ממליכים את קלאודיוס

הורדוס (15 לפנה"ס - 48), מלך כלקיס מבית הורדוס.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הורדוס נולד בשנת 15 לפנה"ס בממלכת יהודה. מצד אביו אריסטובולוס היה נכדו של הורדוס ומרים החשמונאית ואמו ברניקי הייתה בתם של שלומית אחות הורדוס וקוסטובר מושל אדום.

בשנת 7 לפנה"ס הורדוס התייתם מאביו שהוצא להורג על ידי סבו הורדוס יחד עם אחיו אלכסנדר באשמת קשירת קשר כנגד המלך. לזמן מה משפחתו חייתה תחת הגנתו של הורדוס, אולם בשנת 5 לפנה"ס אמו ברניקי החליטה לקחת את משפחתה ולעבור להתגורר ברומא, הורדוס התחנך בחצר הקיסרית, כפי שהיה נהוג אצל בני מלוכה ממדינות החסות של רומא, ייתכן שיש בכך סימן שאוגוסטוס החשיב את הורדוס ואחיו כיורשים פוטנציאליים לממלכת סבם.

הורדוס הומלך על ידי הקיסר קלאודיוס על כלקיס עם עלייתו לשלטון בשנת 41 לספה"נ, כמו כן הוא קיבל דרגת פראיטור לשם כבוד. בעקבות בקשה שהוא ואחיו אגריפס הראשון העלו לפני הקיסר, הוציא קלאודיוס צו בו הוא מאשר את זכויותיהם של היהודים החיים בגולה.

עם מות אחיו אגריפס הראשון בשנת 44 וסיפוחה מחדש של ממלכת יהודה לאימפריה הרומאית כפרובינקיה, קיבל הורדוס את האחריות לניהול בית המקדש ומינוי הכהנים הגדולים.

אשתו הראשונה של הורדוס הייתה בת דודתו מרים, שילדה לו בן בשם אריסטובולוס. לאחר שנפטרה נשא לאישה את אחייניתו ברניקי, שממנה נולדו לו שני בנים, ברניקיוס והורקנוס.

עם מותו של הורדוס בשנת 48 ירש אותו כמלך כלקיס אחיינו אגריפס השני, הוא הוחלף בשנת 53 על ידי אריסטובולוס, בנו הבכור של הורדוס.