הזעקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הזעקה
Scream
אשה ותינוק שנרצח.jpg
"אשה ותינוק שנרצח", מתוך הדפסי האלבום
צייר מירון סימה
תאריך יצירה 1924
טכניקה וחומרים חיתוך עץ
ממדים בס"מ 57 רוחב × 44.7 גובה
מיקום המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר, עין חרוד

"הזעקה" (1924) הוא אלבום הדפסים בטכניקה של חיתוך עץ שיצר הצייר הישראלי מירון סימה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הזעקה" הוא אלבום המכיל שבעה חיתוכי עץ שיצר מירון סימה בשנת 1924. למרות שהחל לעבוד על הסדרה בעת שהותו בהייניכן, את עיקר העבודה יצר בדרזדן, גרמניה, לפני ותוך כדי שנתו הראשונה כסטודנט באקדמיה לאמנות בעיר. שבעת ההדפסים הם: (1) נידונים למוות; (2) אם ובתה המתה; (3) סב מוצא נכד מת; (4) אשה ותינוק שנרצח; (5) זעקה; (6) שירת אבל; (7) מול השופט הנצחי. בנוסף יצר סימה הדפס נוסף המהווה שער לקובץ. העבודות מודפסות על גבי גליונות נייר בגובה של 44.7 ס"מ וברוחב של 57 ס"מ (כ"א).

גדעון עפרת קשר את הסדרה אל סגנון אקספרסיוניזם הגרמני ואל "רוח" של "אקספרסיוניזם יהודי" שכלל אמנים כיעקב שטיינהרט, יעקב אייזנשר ואחרים, שפעלו באותה עת.[1] סימה הציג את העבודות בשנת 1928 בגלריה בפראג ובתערוכת הדפס קבוצתית שהתקיימה בדרזדן בשנה שלאחר מכן.[2]

סגנון העבודות משקף את יצירתו המוקדמת של סימה, בטרם הושפע מן הריאליזם האקדמי, אליו נחשף באקדמיה לאמנות בדרזדן. העבודות מתארות את הדמויות מוארות בתאורה דרמאטית המשטחת את הדמויות ומציגה אותן כבוקעות ממשטחי צבע שחור, סגנון השואב מן המאפיינים של המדיום, כמו גם מאמנים אקספרסיוניסטים כאמיל נולדה, מקס פכשטיין ואחרים.

עותק של סדרת ההדפסים נמצא בעיזבון האמן שבמשכן לאמנות על שם חיים אתר בעין חרוד.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: עפרת, גדעון, לראות בחשכה: מירון סימה, הוצאת ש. זק ועמותת מירון סימה, 2003, עמ' 39
  2. ^ ראו: עפרת, גדעון, לראות בחשכה: מירון סימה, הוצאת ש. זק ועמותת מירון סימה, 2003, עמ' 44