לדלג לתוכן

הימליה (קבוצת ירחים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תרשים זה מדגים את כל הירחים הלא שגרתיים של צדק. קבוצת הימליה נמצאת קרוב לחלק העליון של התרשים. הציר האופקי מציין את המרחק מצדק (במיליוני ק"מ). הציר האנכי מציין את נטיית המסלול. הצהוב מדגים כמה המסלול אקצנטרי.

קבוצת הימליה היא קבוצה של ירחי צדק. ירחים אלה הם ירחים לא שגרתיים שנעים במסלול זהה לירח הימליה, ונעים בכיוון ההפוך לכיוון התנועה של צדק.

ירחי קבוצת הימליה הם:[1]

תרשים זה משווה את מסלולי ארבעה ירחים מתוך הקבוצה. הציר האופקי מראה את המרחק היחסי מצדק (במיליוני ק"מ), הציר האנכי מראה את זווית הנטייה של המסלול. העיגולים מראים את הגודל היחסי של הירח

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הירחים בקבוצה הם בעלי מסלול עם חצי ציר גדול בטווח של 11.15 ו-11.75 מיליון ק"מ במרחק מצדק, נטיית המסלול בין 26.6° ל-28.3°, ואקצנטריות מסלול של בין 0.11 ל-0.25.

מבחינת מראה חיצוני, הירחים בקבוצה נראים אותו הדבר ודומים לאסטרואידים מסוג C. מכיוון שמסלולם דומה ומראם דומה, משערים שירחי הקבוצה היו פעם אסטרואיד אחד שהתפרק.[2] האסטרואיד ככל הנראה הגיע מחגורת האסטרואידים והיה בעל רדיוס של בערך 89 ק"מ, וקצת גדול יותר מקוטרו של הירח הימליה. הירח הימליה מכיל 87% ממסת אסטרואיד המקור המשוער.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סקוט שפרד,ירחי צדק, האתר של סקוט שפרד
  2. ^ Grav, Tommy; Holman, Matthew J.; Gladman, Brett J.; Aksnes, Kaare Photometric survey of the irregular satellites, Icarus, 166,(2003), pp. 33-45. Preprint