היפריון (עץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמה לעצים בפארק לאומי רדווד (אין תמונה של העץ "היפריון" עצמו).

"היפריון" הוא העץ הגבוה בעולם (נכון ל-2011). גובהו במדידה האחרונה 115.92 מטרים. העץ הוא מהמין סקוויה נאה, והוא גדל בפארק לאומי רדווד שבאזור החוף בצפון-מערב קליפורניה. העץ נקרא על-שם היפריון - דמות מהמיתולוגיה היוונית.[1]

העץ התגלה ב-8 בספטמבר 2006 על ידי חוקר הטבע כריס אטקינס וחובב הטבע מייקל טיילור באזור מרוחק ב"פארק הלאומי רדווד". גובהו של העץ אומת על ידי ד"ר סטיבן סילֶט (Stephen C. Sillett), בוטנאי אמריקאי מומחה לסביבת גידול טבעית ביערות עצים עתיקים, וכן מומחה לעצים גבוהים.[2] המיקום המדויק של העץ לא נחשף לציבור, מחשש שתנועה רבה של אנשים תפריע למערכת האקולוגית סביב העץ ואף תפגע בה.

חוקרים טוענים שנזק של נקר בראשו מנעה מ"היפריון" להגיע ל-115.8 מטרים בזמן שאומת גובהו על ידי ד"ר סילט. לפי מחקר ביולוגי משנת 2004,[3] שיא הגובה האפשרי לעץ הוא 130-120 מטרים.

נפחו של העץ בזמן אימות גובהו היה 502 מ"ק עץ. העץ הוא בן 600 שנים, והוא ממשיך לצמוח, כך שהוא יגדל ויגבה עוד באופן משמעותי.

ב-2 באוגוסט 2022 נאסרה הגישה לעץ, לאחר שהושחת על ידי תיירים.[4]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ במיתולוגיה היוונית הקדומה היפריון הוא שם נלווה להליוס כשהעץ השני בגובהו שגובהו כ-114.7 מטרים נקרא בשם זה, או אפולו, אל השמש, ובמאוחרת יותר הוא אחד הטיטאנים.
  2. ^ הוא היה המדען הראשון שחקר את סביבת הגידול הטבעית של עצי "סקוויה נאה" ופיתח שיטות חדשות לטיפוס, מחקר ולימוד על עצים גבוהים. הוא טיפס על רבים מהעצים הגבוהים ביותר בעולם כדי לחקור את המערכת האקולוגית בצמרות העצים, ונחשב לסמכות הבכירה ביותר לגבי עצים גבוהים ובייחוד למין "סקוויה נאה" "רדווד החוף").
  3. ^ George W. Koch, Stephen C. Sillett, Gregory M. Jennings & Stephen D. Davis, The limits to tree height, letters to nature, 2004 Nature Publishing Group.
  4. ^ ניסן צור, 5,000 דולר קנס: נאסרה הגישה לעץ הגבוה בעולם, באתר ערוץ 7, 2 באוגוסט 2022