טיטאנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
"נפילת הטיטאנים", ציור מאת Cornelis van Haarlem‏, 1588

הטיטאניםיוונית: Τiτᾶνες) הם ענקים מהמיתולוגיה היוונית, צאצאי אורנוס וגאיה והורי האלים האולימפיים.

היוונים האמינו כי תחילה נוצרו כאוס (החלל), גאיה (הארץ) וארוס (היצר). גאיה ילדה את אורנוס (השמים) שהיה לבעלה. מזיווגם של אורנוס וגאיה נולדו שלושה עמי ענקים - הטיטאנים, הקיקלופים וההקאטונכרים.

על פי תאוגוניה של הסיודוס (שורה 207) המונח טיטאנים הוא כינוי גנאי בו כינה אורנוס את יוצאי חלציו. אוראנוס תיעב את ילדיו הקיקלופים וההקאטונכרים ולכן זרק אותם אל מעמקי האדמה. גאיה יצרה חרמש מאבן (שורה 161) וביקשה מילדיה שישתמשו בו על מנת לחלץ עצמם מבטנה. כולם פחדו (שורה 167) ולא העזו, חוץ מבן הזקונים קרונוס שלקח את החרמש (שורה 180) וקצץ את איבר מינו של אורנוס.

שליט הטיטאנים היה קרונוס (סטורנוס). הטיטאנים, בראשותו של קרונוס, היו במשך דורות רבים שליטי היקום. קרונוס שלט ביתר הטיטאנים עד שבנו, זאוס, הורידו מכיסאו וגירשו. זה היה סוף עידן הטיטאנים ותחילת עידן האלים האולימפיים, ילדיהם של הטיטאנים, בראשותו של זאוס. בשעת בריחתו הגיע קרונוס לאיטליה והביא עמו את תור הזהב. לאחר עליית האלים האולימפיים לגדולה, הושלכו חלק מן הטיטאנים למעמקי טרטרוס, שם נכלאו ונשמרו על ידי הקיקלופים. חלק מן הטיטאנים הורשו להישאר בעולם, אולם מאז ואילך סרו למרות האלים האולימפיים, וירדו לדרגה פחותה יותר בהיררכיה של האלים.

טיטאנים מפורסמים שלא גורשו לטרטוס עם בוא זיאוס:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]