הלגיון הראשון פרתיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלגיון הראשון פרתיקה
Legio I Parthica
פרטים
מדינה האימפריה הרומית
שיוך הצבא הרומי
סוג לגיון
בסיס האם סינגרה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 197 – לא ידוע
מקים היחידה ספטימיוס סוורוס
מלחמות Roman–Parthian Wars עריכת הנתון בוויקינתונים
נתוני היחידה
ציוד עיקרי נשק קר, בעיקר פילום, גלדיוס, סקוטום, לוריקה לוריקה סקוומטה (שריון שרשראות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הלגיון הראשון פרתיקהלטינית: Legio I Parthica) היה לגיון רומאי, אשר הוקם בידי הקיסר ספטימיוס סוורוס ופעל כנגד האימפריה הפרתית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלגיון הראשון פרתיקה הוקם יחד עם הלגיון השני פרתיקה והלגיון השלישי פרתיקה בידי הקיסר ספטימיוס סוורוס בשנת 197 כהכנה לקראת מסע המלחמה שתכנן סוורוס כנגד האימפריה הפרתית. ישנם רמזים לכך שסוורוס קרא ללגיון בשם "סווריאנה אנטוניאנה". הסיבה לכך הייתה שסוורוס דאג להפיץ שמועה שקרית שהקיסר לשעבר מרקוס אורליוס (אשר שמו הפרטי היה אנטונינוס) אימץ אותו כבן. המסע הצליח מאוד, ושיאו היה בכיבוש עיר הבירה הפרתית קטיספון. שלושת הלגיונות נותרו באזור גם לאחר סיום המלחמה, כיוון שסוורוס סיפח את אזור מסופוטמיה והלגיונות נותרו שם כחיל מצב.

בסיס הלגיון היה בעיר סינגרה (כיום סינג'אר), שם הוא נותר במשך מאות שנים והגן על האימפריה מפני הפרתים ולאחר מכן מפני יורשיהם הסאסאנים. יחידות קטנות יותר של הלגיון הוצבו בליקיה ובקירנאיקה. הלגיון השתתף ככל הנראה ברוב מסעות המלחמה שניהלו קיסרי האימפריה כנגד הפרתים והסאסאנים, אולם מידת מעורבותו המדויקת לא ידועה. בשנת 360 הסאסאנים הצליחו לכבוש את סינגרה, ומפקדת הלגיון הועברה לקונסטנטינופול. על פי נוטיטיה דיגניטטום, זו עדיין הייתה מפקדתה בתחילת המאה החמישית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]