המארב בסיווילי

המארב בסיווילי
embuscade de Siwili
כוחות דאעש ליד הטנדרים של הכוח הניז'רי במהלך המארב
כוחות דאעש ליד הטנדרים של הכוח הניז'רי במהלך המארב
מלחמה: המלחמה העולמית בטרור
תאריך הסכסוך 14 במאי 2019
מקום ליד הכפר סיווילי,
דרומית לגבול ניז'רניז'ר ניז'ר - מאלימאלי מאלי
קואורדינטות
15°07′24″N 1°46′08″E / 15.123361°N 1.768917°E / 15.123361; 1.768917 
תוצאה ניצחון למדינה האסלאמית
הצדדים הלוחמים

ניז'רניז'ר ניז'ר

המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית

מפקדים

ניז'רניז'ר ג׳יבריל חסן (נהרג)

המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית אבו אנאס

כוחות

ניז'רניז'ר 52 חיילים
ניז'רניז'ר 8 כלי רכב

המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית כ-100 לוחמים
המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית 5-4 טנדרים
המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית כ-20 אופנועים

אבדות

ניז'רניז'ר כ-27 הרוגים
ניז'רניז'ר 6 פצועים
ניז'רניז'ר 2 טנדרים הושמדו
ניז'רניז'ר 3 טנדרים נלקחו
ניז'רניז'ר תחמושת וציוד צבאי

המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית אין

המארב בסיוויליצרפתית: embuscade de Siwili; מכונה לעיתים המארב השני בטונגו-טונגו) התרחש ב-14 במאי 2019, כאשר שיירה של צבא ניז'ר שהייתה במרדף אחר ג'יהאדיסטים נפלה למארב קטלני של המדינה האסלאמית ליד הכפר סיווילי דרומית לגבול ניז'ר-מאלי, ובמהלכו הושמדה כמחצית מהשיירה. מארב זה היה פעולת הטרור הקטלנית ביותר שהתרחשה במערב ניז'ר עד לאותו זמן, ונעשה בו לראשונה שימוש במטען צד על ידי כוחות דאעש בניז'ר. המארב בסיווילי תפס תשומת לב בתקשורת העולמית עקב התרחשותו לא רחוק ממקום המארב בטונגו-טונגו שהתרחש שנתיים קודם לכן ובו נפגעה שיירה של צבא ניז'ר והקומנדו האמריקני.

טרום המארב[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום לפני המארב (13 במאי), תריסר ג'יהאדיסטים שמשתייכים לסניף הסהרה של המדינה האסלאמית, פתחו במתקפה על כלא קוטוקאלה שנמצא 40 ק"מ צפונית מערבית לבירה ניאמי. כלא קוטוקאלה, שנחשב למתקן הכליאה המאובטח במדינה, מחזיק בתוכו אסירים רבים של בוקו חראם, דאעש וקבוצות ג'יהאדיסטיות אחרות הפעילות בסאהל, והותקף על ידי דאעש כבר ב-2016. המשמר הלאומי הניז'רי שאבטח את הכלא הצליח לבלום את ההתקפה במחיר של הרוג אחד, ופעילי דאעש נסוגו ממנו. במקביל להתקפה על הכלא, התרחשו שתי פעולות נוספות של דאעש באותו יום במערב ניז'ר: חילופי אש קלים עם כוחות צבא באזור דולבל בגבול ניז'ר-בורקינה פאסו, ופשיטה של חוליית אופנוענים על רשת טלקומוניקציה בעיירה מנגייז (Mangaize) שהובילה לשיבושים בתקשורת באזור.

פעילי דאעש תוקפים את כלא קוטוקאלה יממה לפני המארב.

ההתקפה על כלא קוטוקאלה אמנם לא השיגה את מטרתה מבחינת דאעש (שחרור אסירים), אולם היא סללה את הדרך למארב: מחרוזת ההתקפות של 13 במאי (בפרט כלא קוטוקאלה הסמוך למחוז הבירה) תפסה את תשומת ליבם של כוחות הביטחון הניז'רים, ועלה הצורך ביצוע פעולת הרתעה מיידית. לאחר שהצליחו לעלות על עקבות חוליית הג'יהאדיסטים שתקפה את העיירה מנגייז, הוטל על מחלקה מגדוד 112 של צבא ניז'ר לדלוק אחר התוקפים.

גדוד 112 הוא גדוד סיור מיוחד שבסיסו נמצא בעיירה אואלאם (45 ק"מ דרומית למנגייז ו-112 ק"מ צפונית לניאמי), והיה בתעסוקה מבצעית במשך מספר חודשים כחלק מ"מבצע דונגו" לשיפור הביטחון באזור הגבול עם מאלי. המחלקה מגדוד זה שהורכבה מ-52 חיילים, יצאה מאואלאם על גבי 8 טנדרים לעבר העיירה מנגייז ומשם נעה צפונה-מערבה על דרכי עפר בלתי מסומנות במרדף אחר חוליית הג'יהאדיסטים שנסוגה צפונה לכיוון הגבול עם מאלי. המרדף אחר חברי החוליה שנעו על 4 אופנועים נתפס כמשימה פשוטה עבור מחלקה של חיילים מצוידים היטב.

למפרע, הסתבר שחוליית האופנוענים שימשה כפיתיון: בעודם נסוגים צפונה, חברי החוליה שמרו על מרחק בטוח מהשיירה הצבאית שדלקה אחריהם, אך נעו באיטיות כדי שהכוחות הניז'רים לא יאבדו את עקבותיהם; מטרתם הייתה להוביל את הכוחות הניז'רים לעבר אזור המארב שנבחר מראש, בו התקבץ בהדרגה כוח גדול של דאעש בגודל פלוגה. בבוקרו של 14 במאי, השיירה הצבאית הניז'רית הייתה כבר עמוק בתוך שטח הפקר מדברי שמנוקד בכיסי סבך, ביצות ושיחים, 14 ק"מ מערבית לציר המוביל לכפר טונגו-טונגו בו התרחש המארב לשיירה אמריקנית-ניז'רית שנתיים קודם לכן.

מהלך המארב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבות השעה 8:00 בבוקר של 14 במאי (שעון מקומי), השיירה הניז'רית הגיעה למישור מדברי גדול דליל יחסית בעצים ליד כפר נידח בשם סיווילי (Siwili; כ-80 ק"מ צפונית לאואלאם), והתקרבה מבלי ידיעתה לתוך מארב מתוכנן של דאעש בסהרה. המארב נפתח במטען צד שהתפוצץ על הרכב המוביל בשיירה והשמיד אותו על יושביו. שאר השיירה החלה לנוע במהירות לעבר הרכב הבוער כדי לסייע לנפגעים ולהעריך את המצב, כשהם נכנסים לתוך אזור ההרג (Killing Zon).

לוחמי דאעש בוזזים נשק וציוד מהטנדרים הנטושים.

מיד לאחר מכן, פעילי דאעש שנעו רגלית, על אופנועים וטנדרים, פתחו משני הצדדים באש איטנסיבית על השיירה שנפוצה לכל עבר. במשך השעתיים הבאות של המארב, 3 טנדרים של צבא ניז'ר הצליחו בתוך הכאוס לסגת מהאזור דרומה עם מספר פצועים, בעוד ששאר החיילים נמלטו רגלית לכיוונים מנוגדים לאחר שנטשו את הרכבים שספגו אש כבדה במהלך המרדף.

פעילי דאעש דלקו באמצעות חוליות אופנועים אחר החיילים שהתפזרו ברדיוס של 15 ק"מ ממקום המארב, והרגו רבים מהם. חיילים פצועים או חיילים שנכנעו, נורו למוות במקום. תוך כדי המארב ובסיומו, לוחמי דאעש בזזו את האמל"ח והציוד הצבאי על גופם של החיילים ולקחו שלל אחדים מהרכבים שננטשו ולא נפגעו.

שלושה מטוסי סיור של ניז'ר, צרפת וארצות הברית ביצעו גיחות שוב ושוב מעל אזור המארב, אך לא הצליחו לאתר שום תנועה ג'יהאדיסטית בשטח. ככל הנראה, החיילים שהזעיקו עזרה האמינו שהם נמצאים ליד הכפר באלי-ברי צפונית לטונגו-טונגו, מה שהוביל את מטוסי הסיור לסרוק אזור המרוחק 16 ק"מ מהמקום האמיתי. בסיום המארב, כוחות דאעש נסוגו צפונה לגבול מאלי, כאשר במקביל שיירת חילוץ של צבא ניז'ר יצאה בבהילות לאזור המארב כדי לאתר ניצולים. הניצולים וגופות ההרוגים היו מפוזרים ברדיוס של 15 ק"מ.

אבדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימים הראשונים לאחר המארב, מספר החיילים ההרוגים שדווח באמצעי התקשורת בניז'ר נע בין 17 ל-29. על פי ההצהרה הרשמית ב-16 במאי, המארב בסיווילי הותיר אחריו 27 הרוגים ו-6 פצועים לצבא ניז'ר. לטענת דאעש, לצבא ניז'ר היו סך הכול 40 נפגעים (הרוגים ופצועים), בעוד שלכוחותיהם לא היו נפגעים באירוע.

על פי צילומים שפורסמו מאוחר יותר, דאעש לקחו שלל שני טנדרים (אחד מהם של מפקד הכוח), מקלע כבד W85, מקלע רימונים QLZ-87, רובי קלצ'ניקוב משופצרים מדגם 2–56, רובי צלפים מסוג דרגונוב, קסדות, משקפות, אמר"לים מסוג AN/PVS-7, מדים, אייפונים, משדרי רדיו, תחמושת רבה וציוד צבאי אחר. לטענת צבא ניז'ר, הם הצליחו להשיב את אחד מכלי הרכב לאחר מספר ימים.

לאחר המארב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהשלל שנלקח על ידי דאעש.

גופות החיילים נקברו בעיירה טילווה בין 15 ל-16 במאי, וממשלת ניז'ר הכריזה על שלושה ימי אבל. היכולת המבצעית המרשימה של המארב נחשבה להפתעה עבור אנליסטים המתמחים במלחמת הסאהל, שכן ההערכה הייתה שכוחו של דאעש בסהרה נחלש בעקבות פעולות של צבא ניז'ר ומאלי, צבא צרפת והמיליציות הטוארגיות הפרו-ממשלתיות בגבול ניז'ר-מאלי. מסמכים רשמיים של צבא ניז'ר האשימו את המיליציה הטוארגית האיסלאמיסטית "המועצה העליונה לאחדות אזוואד" בסיוע לדאע"ש ובהשתתפות במארב. המיליציה מצידה הכחישה כל קשר למארב וציינה שהיא עצמה סובלת מפיגועי טרור של דאעש באזור הגבול.

ב-12 ביוני 2019, משרד המדיה המרכזי של דאעש נטל אחריות על המארב וייחס את הפעולה למחוז מערב אפריקה שסניף הסהרה הוא חלק ממנו; בהודעה שפורסמה מטעם הארגון, נטען שהפעולה בוצעה באזור טונגו-טונגו וההודעה כללה במקביל גם לקיחת אחריות על התקפת כלא קוטוקאלה. אף על פי שהמארב בוצע ליד הכפר סווילי שמרוחק כ-14 ק"מ מהכפר טונגו-טונגו, דאעש ניצל את הקרבה הגאוגרפית לאזור המארב בטונגו-טונגו כדי להגביר את ההד התקשורתי של הפעולה בתקשורת העולמית שעסקה רבות שנתיים קודם לכן במארב לשיירה האמריקנית-ניז'רית.

בתחילת 2020, משרד המדיה המרכזי של דאעש הוציא לראשונה הפקה ממחוז מערב אפריקה שמוקדשת כולה לסניף הסהרה. הסרט שאורכו כחצי שעה, הציג פעולות רבות שביצע סניף הסהרה בין 2017 ל-2019 בניז'ר, מאלי ובורקינה פאסו. בין שלל הפשיטות וההתקפות, מובא תיעוד חלקי של ההתקפה על כלא קוטוקאלה והמארב בסווילי; בסרט ניתן לראות את המצוד אחר החיילים הנמלטים ליד סיווילי, ווידוי הריגה, בזיזת ציוד צבאי מגופות החיילים והצגת שלל המארב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]