מארב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מארב צבאי הוא צורת קרב צבאית בה הצד התוקף מסתתר וממתין לבואו של הצד המתגונן, ואז תוקף אותו בהפתעה. צורת קרב זו מעניקה יתרון לכוח המבצעו כיוון שהוא בוחר את זמן ההתקפה ואת תנאי השטח הנוחים לו. מארב יכול להתקיים במהלך מתקפה (על ידי משיכת כוח מתגונן לתוך שטח בו ממתין לו מארב) או במהלך מגננה.

המארב היה בשימוש לאורך כל ההיסטוריה, החל בציד בתקופה הפרה-היסטורית, עבור בלוחמה העתיקה וכלה בלוחמה המודרנית. המארב איננו משמש רק למלחמה, גם כוחות משטרה מבצעים מארבים (כגון מארב לעברייני תנועה). ישנם בעלי חיים טורפים רבים התופסים את מזונם באמצעות מארב.

ביצוע מארב[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודיעין, בין אם נקודתי על תנועת אויב ובין אם על שגרתו, עשוי לתרום רבות להצלחת המארב. היתרון ממנו נהנה הכוח האורב מאפשר לקיים יחס קטן, יחסית, בין התוקף (האורב) למתגונן (המופתע).

בחירת מקום המארב לוקחת בחשבון את שני הנתונים הראשונים. ישנם מצבים בהם נתיב התנועה של האויב ודאי או קרוב לודאי (כמו בתנועה במעבר הכרחי בין הרים) ומצבים בהם לא ניתן לחזות בדיוק את נתיב תנועת האויב. במקרה של נתיב ודאי יבחר מקום המארב במקום בו האויב נמצא חשוף ביותר ואילו האורבים מוסתרים ביותר. במקרה של נתיב לא ידוע, יבחר מקום המארב על פי ניתוח הסתברותי של תנועת האויב הצפויה, תוך "הקרבה" מסוימת של המסתור של המארב לצורך שיפור יכולת התצפית שלו.

במקרים של נתיב ודאי ניתן אף לקבוע מראש את המיקום של הכוחות האורבים ואף לבצע חלוקת גזרות ירי מראש.

הכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כניסת כוח למארב צריכה להיות מוסתרת מעיני האויב. התפרשות כוח לקראת מארב כוללת הכנת עמדות ועמדות חלופיות, הצבת הכוח בעמדות והסוואה. לאחר שהכוח ממוקם הוא ממתין לאויב הצפוי. משך ההמתנה עשוי להמשך מספר שעות ולעתים אף מספר ימים. על הכוח האורב להיות בעל אספקה מספקת לתקופת ההמתנה, שכן תיספוקו מבחוץ עלול לחשוף את המארב.

סוגי מארבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרבות מארב מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


[הסתרה]

הגנה · התקפה · התקדמות ורדיפה · נסיגה והשהייה · פשיטה · מארב · (פטרול)