לדלג לתוכן

המפלגה הקומוניסטית של אוסטריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המפלגה הקומוניסטית של אוסטריה
Kommunistische Partei Österreichs
מדינה אוסטריה עריכת הנתון בוויקינתונים
שם רשמי Kommunistische Partei Österreichs עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים Mirko Messner עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 3 בנובמבר 1918 – הווה (105 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות קומוניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה וינה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית שמאל רדיקלי עריכת הנתון בוויקינתונים
ארגונים בינלאומיים מפלגת השמאל האירופי עריכת הנתון בוויקינתונים
צבעים רשמיים אדום, ערמון
www.kpoe.at
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המפלגה הקומוניסטית של אוסטריהגרמנית: Kommunistische Partei Österreichs, KPÖ) היא מפלגה קומוניסטית באוסטריה שהוקמה בשנת 1918.

המפלגה הוקמה בנובמבר 1918 בעקבות מהפכת אוקטובר ברוסיה. ב-12 בנובמבר 1918 המפלגה ניסתה לבצע הפיכה, אך בלי קבלת עזרה ממשית מרוסיה הסובייטית, ניסיון זה נכשל.

המפלגה השתתפה במערכות בחירות, אך נכשלה להשיג תמיכה ממשית. בשנת 1933 פעילות המפלגה נאסרה. אומנם לאחר דיכוי מרד של רפובליקנישר שוצבונד מספר חברי המפלגה גדל באופן משמועתי. בשנת 1939, בעקבות הסכם מולוטוב-ריבנטרופ, מספר חברי מפלגה ששהו בברית המועצות הוסגרו לשלטון הנאצי.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, שטח של אוסטריה היה תחת שלטון משותף של מדינות המנצחות, לרבות ברית המועצות. ממשלת אוסטריה הראשונה כללה מספר שרים חברי המפלגה והיא קיבלה לידיה תפקיד של סגן-קנצלר. לקראת בחירות שנערכו בשנת 1945 ראשי המפלגה הבטיחו לראשי המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות לזכות כ-30% מהקולות, אך מעשית זכו ב-5.4% בלבד וקיבלו 4 מקומות בפרלמנט (מ-165). בשנת 1959 המפלגה זכתה ב-3.3% מהקולות ולא עברה אחוז החסימה. מאז היא לא הצליחה לקבל ייצוג ברמה ארצית. מספר חברי המפלגה ירד בהדרגה מ-150 אלף מייד לאחר מלחמת העולם השנייה לכ-35 אלף במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20.

לאחר סיום קיום של גרמניה המזרחית, התברר שחברה Novum הייתה צינור להעברת סכומים משמעותיים למפלגה הקומוניסטית האוסטרית. גרמניה, כיורשת של גרמניה המזרחית פעלה בסדרת משפטים נגד חברת Novum ופיני שטיינדלינג. בסופו של דבר המפלגה חויבה להחזיר לגרמניה 250 מיליון יורו. כתוצאה מכך היה צורך לפטר עובדי המפלגה ולסגור את העיתון Volksstimme.

בתחילת המאה ה-21 המפלגה זכתה במספר הצלחות ברמה אזורית. בבחירות 2005 בשטיריה היא זכתה ב-20.75% מהקולות. זו הייתה הפעם הראשונה שמפלגה זכתה בייצוג בשלטון המקומי משנת 1970. ברמה ארצית המפלגה לא מצליחה להשיג תמיכה של ממש - בבחירות שנערכו בשנת 2019 היא זכתה ב-0.7% מהקולות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]