הפרלמנט האוסטרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Logo of the Österreichisches Parlament.svg
ממשל ופוליטיקה של
אוסטריה
סמל אוסטריה

הפרלמנט האוסטרי הוא מוסד המהווה את הרשות המחוקקת של הרפובליקה האוסטרית. הפרלמנט מורכב משני בתים, אשר יחד מהווים את האסיפה הפדרלית של אוסטריה:

שני בתי הפרלמנט, וכמו כן האספה הפדרלית, מתכנסים בבניין הפרלמנט האוסטרי, ברחוב הרינגשטראסה בווינה.

המבנה הארגוני של הפרלמנט האוסטרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הפדרלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הפדרלית (בגרמנית: בונדסראט) היא המועצה המהווה את הבית העליון, אך למרות זאת יכולתיה פחותות יותר. הבחירות למועצה מתבצעות באופן לא ישיר, אלא על ידי בחירת מספר נציגים באופן אזורי בכל אחת ממדינות אוסטריה, כך שמספר נציגיה של כל מדינה נקבע פחות או יותר בהתאם לגודל אוכלוסייתה, ועל כן מספר החברים בה משתנה מעט מבחירות לבחירות. כיום מכהנים במועצה הפדרלית 62 חברים.

המועצה הלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הלאומית (בגרמנית: נציונלראט) היא המועצה המהווה את הבית התחתון, ואף על פי כן היא המשפיעה יותר בין השניים. המועצה מורכבת מ 183 חברים הנבחרים בבחירות ישירות. בחירות אלו מתרחשות מידי 4 שנים, אך לעתים מוקדם יותר, כשהמועצה הלאומית מחליטה להתפזר מוקדם מן הרגיל. כאמור, המועצה הלאומית היא הדומיננטית יותר בין שתי המועצות, ולעתים כשאומרים "הפרלמנט האוסטרי" מתכוונים למעשה למועצה הלאומית.

האספה הפדרלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האספה הפדרלית (בגרמנית: בונדספרזמלונג) היא הגוף בעל המעמד הרשמי ביותר, כיוון שהוא מכיל בתוכו את חברי המועצה הפדרלית והלאומית גם יחד. האספה הפדרלית מתכנסת רק לעתים נדירות, כגון בטקס השבעתו של נשיא אוסטריה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין הפרלמנט ברינגשטראסה, בתקריב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]