לדלג לתוכן

הסתדרות הרבנים דאמריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסתדרות הרבנים דאמריקה[1]אנגלית: Rabbinical Council of America או בקיצור: RCA, שמתורגם לעיתים כהמועצה הרבנית של אמריקה) היא אחד הארגונים הגדולים בעולם של רבנים אורתודוקסים; הוא קשור לאיחוד האורתודוקסי (OU). זהו הארגון הרבני העיקרי בקרב אורתודוקסים מודרניים בארצות הברית.[2][3][4][5] מרבית רבני ה-RCA שייכים לאורתודוקסיה המודרנית.[דרוש מקור]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילתו של הארגון בשנת 1923, כאשר נוסד כמועצה הרבנית של איחוד הקהילות היהודיות האורתודוקסיות באמריקה. מטרתו הייתה להנציח ולקדם את היהדות האורתודוקסית בארצות הברית. חבריו ניסו כמה פעמים להתמזג עם קבוצות יהודיות אחרות לצורך פיתוח רבנות מסורתית מאוחדת לקהילה היהודית האמריקאית. נעשו מספר ניסיונות להצטרף לקבוצות כמו אגודת ישראל, אך כל הניסיונות הללו כשלו.

בשנת 1935, התרחש מיזוג בין המועצה הרבנית של התאחדות הקהילות היהודיות האורתודוקסיות לבין קבוצה רבנית אורתודוקסית נוספת, האגודה הרבנית של ישיבת רבינו יצחק אלחנן, חלק מישיבה יוניברסיטי. עם מיזוג זה, קיבלה הקבוצה המשולבת את השם הסתדרות הרבנים באמריקה, הידועה בקהילה היהודית בשם ה-RCA. בשנת 1942 התמזגו בוגרי המכללה התאולוגית העברית בשיקגו עם ה-RCA. בשנים מאוחרות, ניסתה RCA להתמזג עם קבוצה רבנית אורתודוקסית אחרת, ה-Rabbinical Alliance of America (אנ'), אך ניסיון זה נכשל.

מרבית חברי מועצת הרבנים באמריקה עובדים באופן פעיל כרבני קהילות; מיעוט משמעותי עובדים בחינוך יהודי.

הרב יוסף דוב סולוביצ'יק מילא תפקיד חשוב ב־RCA עד מותו בשנת 1993. במשך שנים רבות הוביל את ה־RCA הרב סטיבן דבורקין, שכיהן כסגן נשיא בכיר של הארגון עד פטירתו בינואר 2003. החליף אותו הרב בזיל הרינג, שכיהן בעבר כמנהל הפורום האורתודוקסי. בספטמבר 2012 הודיעה RCA כי הרב הרינג עובר לתפקיד העורך הראשי של פרסומי RCA, וכי הרב מארק דראץ' ייכנס לתפקיד סגן הנשיא החדש.

בשנים האחרונות עלו תלונות בתוך הקהילה היהודית האורתודוקסית על היעדר מנהיגות והכוונה של ה־RCA, וכי הארגון לא הצליח לעמוד באתגרים שהציבו השינויים האחרונים בקרב הקהילה היהודית האורתודוקסית.

במשך שנים רבות הארגון היה מזוהה עם שתי ישיבות בישראל – ישיבת הדרום וכפר הנוער גן יבנה. הקשרים עם שני המוסדות נותקו בשנת 2009 בשל קשיים כלכליים.

הארגון מפרסם רבעון באנגלית, Tradition: A Journal of Jewish Jewish Thinking, שהחל לראות אור בשנת 1958; וכתב עת בעברית, הדרום, היוצא החל משנת 1957.

נכון לשנת 2010 היו קרוב לאלף רבנים מוסמכים ב־RCA, הפרוסים על פני 14 מדינות בארצות הברית.

ועדת המדיניות והסטנדרטים לגיור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 הקימה הסתדרות הרבנים את ועדת המדיניות והסטנדרטים לגיור, במטרה למסד הליכי גיור אחידים לרבנים הקשורים לארגון ולבתי הדין הרבניים המקומיים ברחבי ארצות הברית.[6][7][8] במסגרת התהליך שנוצר על ידי הוועדה, הרבנים המקומיים מדריכים ומחנכים את המועמדים לגיור כפי שהיה בעבר, אך הגיור עצמו מאושר רק לאחר בחינה בבית דין אזורי.

המהלך היה שנוי במחלוקת, ולווה בביקורת על כך שהוא יהפוך את הגיור לקשה ולמפחיד יותר, יכביד על ילדים מאומצים שנדרשו לגיור, ושהוא מייצג כניעה לקולות שמרניים. תומכי המהלך גורסים כי הוא יבטיח ודאות למתגיירים – במיוחד עבור אלה המעוניינים לעלות לארץ ושהגיור שלהם יוכר במדינת ישראל; ייצור אמות מידה מוגדרות; יבטיח שהמתגיירים ישמרו על ההלכה לאחר הגיור; וימנע מצבים של גיורים מפוקפקים שהתקיימו בעבר כתוצאה מלחץ על רבנים מסוימים.

באוקטובר 2014 נעצר הרב בארי פרוינדל, חבר RCA מאזור וושינגטון די סי, שהואשם בכך שהתקין מצלמות נסתרות במקווה. בעקבות זאת חשש הארגון לנזק שייגרם לו בשל הפרסום השלילי, וב־20 באוקטובר 2014 הודיע הארגון כי ידרוש כעת למנות נשים שתהיינה אחראיות לשמירה על צרכיהן וזכויותיהן של נשים שעוברות גיור, תהליך המחייב טבילה במקווה. הארגון הודיע כי יקים גם ועדה שתזהה דרכים בהן ניתן למנוע ניצול ופגיעה במתגיירים במהלך תהליך הגיור. הארגון הודיע כי תהיינה גם נשים חברות בוועדה. הפשעים שביצע פרנקל, על פי החשד, הכו גלים של תדהמה בקרב הקהילה היהודית האמריקאית, ואיימו ליצור משבר בין הרבנות האמריקאית לישראל. בתחילה, דובר הרבנות הראשית לישראל, זיו מאור, ציין כי הגיורים שפרוינדל פיקח עליהם ייבדקו, אך לאחר ישיבת חירום פרסמה הרבנות הצהרה כי הגיורים שביצע פרוינדל לפני מעצרו ייחשבו כתקפים. בדצמבר 2014 נוסף ה־RCA כנאשם בתביעה שהוגשה בעקבות המציצנות לכאורה של פרוינדל. שתי תביעות נוספות הוגשו בסוף 2014, ובהן הארגון הואשם בכך שהיה מודע להתנהגות לא תקינה מצידו של פרוינדל, אך לא הצליח להדיח אותו מתפקידי סמכות. הרב מארק אנג'ל, שביקר את מערך הגיור החדש של RCA, טען כי אם ההאשמות נכונות, הם מחזקים את החששות לגבי ריכוז סמכויות הגיור. "זו דוגמה נוראה לפחדים שהיו לנו לאורך כל הדרך", אמר אנג'ל לעיתון הפורוורד. "אם מרכזים כוח רב מדי אצל ידיים מעטות, גדלים הסיכויים להתעללות, וזה רק מאשר את הפחדים העמוקים ביותר שלנו." בתגובה לתביעה, פרסם הארגון את ההצהרה הבאה: "RCA התנהלה כנדרש ועושה צעדים חשובים לשיפור פרוטוקולי הגיור שלה. אנו נגן על עצמנו במרץ בעניין זה".

ב־22 באוקטובר 2018 הושג הסדר תובענות ייצוגיות בסך 14.25 מיליון דולר על תביעות הקשורות לפרוינדל. RCA, יחד עם קהילת "קשר ישראל", המקווה, ובית הדין של אמריקה, נקראו כנאשמים מיישבים.

עמדה בנושא הסמכת נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015, ה-RCA קיבלה החלטה בה נאמר כי "חברי ה-RCA בעלי תפקידים במוסדות אורתודוקסים אינם רשאים להסמיך נשים לרבנות האורתודוקסית, ללא קשר לתואר שנעשה בו שימוש; או לשכור או לאשר שכירת אישה לתפקיד רבני במוסד אורתודוקסי; או לאפשר תואר המרמז על הסמכה לרבנות על ידי מורה לימודי קודש במוסד אורתודוקסי."[9]

החלטה זו שימשה בין השאר כתגובה להקמתו של ארגון ה־IRF, ארגון רבני של האגף הליברלי יותר של האורתודוקסיה המודרנית בארצות הברית, שהוקם בשנת 2007 וחברות בו גם נשים שהוסמכו לרבנות אורתודוקסיות.

נשיאי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן נשיא בכיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ישראל קלבן (1950–1979)
 • בנימין וולפיש (1979–1994)
 • סטיבן דבורקין (1994–2003)
 • בזיל הרינג (2003–2011)
 • מארק דראטש (2012–מכהן)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ השם על פי האתר שלהם.
 2. ^ "Rabbi Barry Freundel Arrested — Suspected of Peeping on Women in Mikvah". The Jewish Daily Forward. 14 באוקטובר 2014. נבדק ב-17 בנובמבר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "The Jewish Press » » Rabbinical Council of America Issues Guidelines on Sexual Abuse". The Jewish Press. נבדק ב-17 בנובמבר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ "Opposition slate challenges Orthodox Rabbinical Council". Jstandard.com. אורכב מ-המקור ב-11 באפריל 2023. נבדק ב-17 בנובמבר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ The Wiley-Blackwell History of Jews and Judaism. נבדק ב-17 בנובמבר 2014. {{cite book}}: (עזרה)
 6. ^ Nussbaum Cohen, Debra (5 במרץ 2008). "A Conversion Critique From Within". New York Jewish Week. אורכב מ-המקור ב-4 בדצמבר 2013. Rabbi Lookstein was part of the Rabbinical Council of America committee that drafted new guidelines for conversion, which are being called the GPS system, for Geirus [conversion] Policies and Standards. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ Pruzansky, Steven (12 במרץ 2008). "The Truth About RCA Geirus". The Jewish Press. אורכב מ-המקור ב-5 בדצמבר 2013. And so goes the overheated, misleading, and at times blatantly false reaction by several of my distinguished RCA colleagues to the RCA's recent promulgation of the Geirus Policies and Standards (GPS). {{cite news}}: (עזרה)
 8. ^ Lowenfeld, Jonah (13 ביולי 2010). "Courting Controversy, Orthodox Rabbis Address Women's Leadership, Conversion". Los Angeles Jewish Journal. אורכב מ-המקור ב-5 בדצמבר 2013. The IRF also established a Va’ad Giur (conversion committee), apparently in response to the RCA's Geirus (conversion) Policies and Standards (GPS) system of conversion, which it has promoted since 2007 as the most effective way to ensure uniform standards among Orthodox rabbis. {{cite news}}: (עזרה)
 9. ^ "Rabbinical Council of America officially bans ordination and hiring of women rabbis | Jewish Telegraphic Agency". Jta.org. 2015. נבדק ב-2015-11-01.