העצם המזמרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

העצם המזמרתגרמנית: Der singende Knochen) היא מעשייה גרמנית שלוקטה על ידי האחים גרים. בספרם "מעשיות האחים גרים", היא המעשייה ה-28.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארץ שבה חזיר בר ידוע לשמצה גרם פגע באדמות וגבה את חייהם של בני אדם ובהמות, המלך הבטיח שמי שיצליח לתפוס את החזיר, חי או מת, יישא את בתו היחידה לאישה. שני אחים יצאו למשימה - הבכור היה חכם וערמומי, והצעיר היה תמים וטוב לב, אך לא חכם במיוחד.

האחים נכנסו ליער שבו שכן חזיר הבר מכיוונים שונים. בדרכו של הצעיר, הוא פגש איש קטן שנתן לו כידון שיעזור לו להרוג את החזיר מבלי שיפגע. הוא אכן הצליח להרוג אותו, ולאחר מכן סחב את גופתו על כתפיו עד שיצא מצידו השני של היער והגיע ליד פאב, שבו שהה האח הבכור שחשב שחזיר הבר בטח יברח לו ושכדאי לו להתחיל את המסע אחרי ששתה. הבכור ראה את אחיו הקטן נושא את גופת חזיר הבר וקינא בו. הוא קרא לו להיכנס לפאב ולשתות איתו, והצעיר סיפר לאחיו על השתלשלות האירועים. האח הבכור דאג לעכב את אחיו, ובחשכת הערב יצאו שניהם ללכת ביחד.

בהגיעם לגשר שעמד מעל נחל, האח הבכור דאג שאחיו ילך לפניו, ואז הכה אותו והפיל אותו למטה. האח הצעיר מת, ואחיו קבר אותו מתחת לגשר, הביא למלך את החזיר בעצמו והתחתן עם בתו. הוא דאג לספר שחזיר הבר בטח הרג את אחיו הצעיר, וכך האמינו כולם.

שנים רבות לאחר מכן הלך רועה צאן עם העדר שלו ליד הגשר, ומצא עצם קטנה ולבנה. הוא הכין ממנה פיה לקרן שלו, וכשנשף בה, היא התחילה לשיר מעצמה:

אהה רועה צעיר
בעצמותיי נושף אוויר
אחי, שהרגני
תחת הגשר קברני
למען נבלת חזיר
בת מלך וכבוד כביר

תרגומו של שמעון לוי לשיר

הרועה, נלהב מהקרן, החליט להביא אותה למלך. כששמע המלך את השיר, הוא הבין מה עומד מאחוריו וציווה לחפור באדמה שבסביבת הגשר, וכשגופת האח הצעיר נמצאה, האח הבכור לא יכול היה להכחיש את המעשים שלו. הוא הושלך למים בתוך שק תפור וכך נקבע מותו. אחרי כל השנים, האח הצעיר הובא לקבורה מכובדת.