הפורום האוניברסלי לתרבויות (2004)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט אווירי על מתחם הפורום האוניברסלי לתרבויות 2004

הפורום האוניברסלי לתרבויות של 2004קטלאנית: Fòrum Universal de les Cultures, בספרדית: Fórum Universal de las Culturas) היה אירוע בינלאומי בן 141 ימים שהתקיים במרכז הכנסים הבינלאומי של ברצלונה (Centre de Convencions Internacional de Barcelona או בקיצור CCIB) ובמקומות הסובבים אותו בברצלונה שבספרד, מ-9 במאי עד 26 בספטמבר 2004, והיה הפעם הראשונה בו מתקיים הפורום האוניברסלי לתרבויות (אנ'). השטח הפתוח ששימש את האירוע הוא כיום פארק ציבורי בשם "פארק הפורום" (Parc del Fòrum).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייצג "L'Arbre de la Memòria" מאת אלס קומדיאנטס (Els Comedians), במהלך הפורום האוניברסלי לתרבויות ב-2004
מיכאיל גורבצ'וב בפורום התרבויות האוניברסלי ב-2004

פורום התרבויות האוניברסלי לשנת 2004 אורגן על ידי מועצת העיר של ברצלונה, הממשלה האזורית (ז'נרליטט דה קטלוניה), הממשלה הלאומית הספרדית ואונסק"ו.[1] הפורום נהגה על ידי המניע העיקרי שלו (פסקואל מרגל (אנ'), אז ראש עיריית ברצלונה) כדרך לקדם את תעשיית התיירות המתפתחת של העיר בעקבות המשחקים האולימפיים ב-1992, שנערכו גם הם בברצלונה. הפורום היה גם שימושי מבחינה פוליטית, לאור כישלונו הקודם של ראש העיר לקיים הבטחה משנת 1996 לקיים תערוכה בינלאומית בעיר.

המטרות הרשמיות של פורום התרבויות האוניברסלי לשנת 2004 כללו תמיכה בשלום, פיתוח בר-קיימא, זכויות אדם וכבוד למגוון.

הפורום אירח יותר מ-40 כנסים בינלאומיים (המשתתפים כללו את חואן אנטוניו סמראנש, מיכאיל גורבצ'וב, ז'וזה סאראמאגו, פליפה גונסאלס, ריגוברטה מנצ'ו, אנג'לינה ג'ולי, רוברט מקנמארה, ואלרי ז'יסקר ד'אסטן, ליונל ז'וספן, לואיז אינסיו דה סילבה, רומנו פרודי וסלמן רושדי, בין היתר), הופעות, שווקים, משחקים, 423 קונצרטים, 57 מופעי רחוב, 44 להקות תיאטרון, מחול וקברט, 20 מופעי קרקס ויותר מ-20 תערוכות.

ג'וזפ אסבילו (אנ') מונה למנהל האדריכלות והתשתיות של הפורום. האירועים נערכו בקצה המזרחי של אבינגודה דיאגונל, עורק ראשי החוצה את העיר. אזור חוף הים פותח כדי לאכלס את האירוע. הוא השתרע על פני 300 דונם בין הנמל האולימפי של ברצלונה לסאנט אדריה דה בסוס (אנ'), והגיע לשיא תוכנית ההתחדשות העירונית שהחלה לאולימפיאדת 1992. האתר החדש כולל מרכז כנסים, רחבה מרכזית, פארקים, אולמות, נמל חדש ובניין פורום (אנ') (בתכנון משרד האדריכלים הרצוג ודה מרון).

במסגרת פורום זה התקיים פורום פורטו אלגרה הרביעי של רשויות מקומיות לשילוב חברתי, אשר אישר את אג'נדה 21 לתרבות (אנ') ב-8 במאי 2004.

תערוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום הציג ארבע תערוכות נושאיות, שנועדו להביא חידושים לרעיונות ועמדות עם בואה של המאה ה-21, על ידי ניתוח מדוקדק של המגוון התרבותי, פיתוח בר-קיימא והתנאים לשלום:

המתחם כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיכר המרכזית והמרחב הפתוח שמסביב יוצרים אזור ציבורי בשם פארק הפורום (Parc del Fòrum), וכעת הם ביתם של מספר אירועים גדולים המתקיימים לאורך כל השנה, כולל פסטיבל פרימוורה סאונד (אנ'), סאמרקייס (אנ'), יריד אפריל של קטלוניה (אנ') והקונצרטים הפופולריים ביותר בלה מרסה (אנ').

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ EM, Fórum Barcelona 2004, elmundo.es, Spain, May 31, 2004
  2. ^ Mona Kim