הפיתול הקדם-מרכזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפיתול הקדם-מרכזי
תרשים תלת־ממדי של הפיתול הקדם-מרכזי
תרשים תלת־ממדי של הפיתול הקדם-מרכזי
שיוך מוח עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אנטומי האונה המצחית עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) gyrus precentralis עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A14.1.09.119 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 5458 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 61894 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הפיתול הקדם-מרכזי (TA: gyrus precentralis) הוא קפל בקליפת המוח, הממוקם בחלק האחורי של האונה המצחית במוח. על קפל זה ממוקם הקורטקס המוטורי הראשוני, אשר מוגדר אצל בני אדם כאזור ברודמן 4.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הומונקולוס שמתאר את הארגון הסומטוטופי על גבי הפיתול הקדם-מרכזי

הפיתול הקדם-מרכזי ממוקם קדמית לחריץ המרכזי, חריץ המתווה את החלוקה בין האונה הקודקודית לאונה המצחית, ואחורית לחריץ הקדם-מרכזי. חלקו הלטרלי (צידי) של הפיתול תחום על ידי המענית הצדית (אנ') (lateral sulcus או sylvian fissure), ומן הצד המדיאלי של הפיתול נמצא קפל של רקמת מוח המהווה המשך לפיתול הקדם-מרכזי. קפל זה הנמצא על דופן ההמיספרה נקרא אונית מסב המרכז (Paracentral lobule) מקשר אותו יחד עם הפיתול הבתר-מרכזי (אנ'). האוניה מתפקדת כמוקד שליטה ראשוני של תנועותיו המוטוריות של חלקי הגוף התחתונים, ומקבלת את המידע הסנסורי הראשוני מחלקים אלו.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור מכיל בשכבה החמישית ריכוז גבוה של תאים פירמידיים (אנ') גדולים במיוחד בשם תאי בץ, תאי עצב רב-קוטביים הנפוצים בקליפת המוח ואשר גוף התא שלהם דומה למשולש. תאי עצב אלו שולחים אקסונים לגרעינים מוטוריים של עצבי הגולגולת, וכן לתאי עצב מוטוריים הממוקמים בקרן הגחונית של חוט השדרה. אקסונים אלו מהווים את המסלול הקורטיקו-ספינלי, נתיב עצבי האחראי על השליטה הרצונית בשרירים באמצעות האזורים הממוקמים בקליפת המוח. תאי בץ, ביחד עם האקסונים שלהם, נקראים תאי עצב מוטוריים עליונים ((אנ')UMN).

הפיתול עצמו מאורגן בצורה סומטוטופית, כך שכמות האקסונים המעצבבים חלקים בגוף מִשְׁתָנָה בהתאם למורכבות ההפעלה של החלק המעוצבב ולא רק לפי גודלו. אך מנגד, על הפיתול נשאר הסדר האנטומי של אזורים קרובים בגוף. לדוגמה התאים השולטים ברגליים ממוקמים על החלק התיכון (מדיאלי) של הפיתול, קרוב לחריץ האורכי ((אנ') longitudinal fissure) המחלק את המוח להמיספרות, התאים השולטים על הפנים נמצאים על החלק הצידי (לטרלי) של הפיתול, והתאים השולטים בזרוע ממוקמים בין הרגליים לפנים. התאים השולטים בזרוע תופסים את רוב השטח של הפיתול, ואכן האזור בעל היכולות המוטוריות המורכבות ביותר הניתנות לביצוע הוא הזרועות וכף היד.

ממחקרים נמצא כי אצל נגנים המתחילים לנגן בגיל מוקדם, רקמת התאים השולטת בשרירים הנחוצים לנגינה גדולה יותר מאשר אצל אחרים אשר לא מנגנים, או לחלופין החלו לנגן בגיל מאוחר. לדוגמה, אצל נגני כינור ניתן לצפות בגידול הרקמה השולטת על שרירי האצבעות השמאליות אשר רובם נמצאים בהמיספרה הימנית[1].

הקידוד העצבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנתיב הקורטיקו-ספינלי בגוף האדם היוצא מהפיתול הקדם-מרכזי

הנוירונים הפועלים בפיתול הקדם-מרכזי הם נוירונים המעורבים בעיקר בתנועות רצוניות, לכן כאשר פעולה מסוימת נובעת ממקור רגשי או אוטומטי, לרוב התנועה לא תיוצג על ידי ירייה של פוטנציאלי פעולה של הנוירונים באזור הפיתול.

מרישומי אותות חשמליים הנשלחים מנוירונים בודדים נמצא כי הדחפים העצביים הנשלחים הם לעיתים מנוגדים אחד לשני, ונורים בקצב שונה. התנועה הנצפית היא בכיוון ובגודל הוקטורי של סך הנוירונים המשדרים בזמן הפעולה, כאשר ככל שתדר הירי גדול יותר כך הכוח שמפעיל השריר יהיה גדול יותר. באמצעות מנגנון זה מתאפשר ויסות הכוח הנדרש לפעולות בעלות התנגדות שונה, כמו הרמת חפץ קל לעומת משקולת כבדה.

מלבד לארגון הסומטוטופי, בין התאים הנמצאים על הפיתול ישנן רשתות סינפטיות חזקות המייצגות פעולות ספציפיות המערבות מספר שרירים. לדוגמה, כאשר לאדם יש צורך רצוני לכופף את הרגל, מעורבים בפעולה שרירים רבים כמו שרירי הבטן, האגן, הירך והשוק. הפעולה תתווך על הפיתול באמצעות קשרים חזקים בין נוירונים המפעילים את השרירים הללו המייצרים רשת עצבית לכיפוף הירך המסנכרנת את הנוירונים המעורבים באמצעות ריבוי סינפסות ביניהן.

אספקת דם[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב אספקת הדם לפיתול הקדם-מרכזי מסופקת באמצעות עורק המוח האמצעי (MCA) (אנ'). האזורים המרכזיים של הפיתול אשר מהווים את הקורטקס המוטורי הראשוני של הרגל, מקבלים אספקת דם מעורק המוח הקדמי (ACA)(אנ').

חשיבות קלינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פגיעה בפיתול הקדם-מרכזי תגרום לשיתוק תנועות רצוניות בצד הנגדי להמיספירה הפגועה, כאשר האזור בו יתבטא השיתוק הוא מותאם לארגון הסומטוטופי על הפיתול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפיתול הקדם-מרכזי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]