הפצצת חיל האוויר האיטלקי על תל אביב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית שנפגע בהפצצה
מראה בעיר לאחר ההפצצה
קבר אחים של קורבנות ההפצצה בבית הקברות נחלת יצחק
האנדרטה בכיכר מיכאל'ס בתל אביב

הפצצת חיל האוויר האיטלקי על תל אביב התרחשה ב-9 בספטמבר 1940 כחלק ממלחמת העולם השנייה.

האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

איטליה הפאשיסטית, שהתייצבה ב-1940 לצידה של גרמניה הנאצית, והכריזה מלחמה על בריטניה, תקפה מן האוויר את תושבי העיר תל אביב שלא נטלו חלק במלחמה, וזאת כחלק ממלחמתה בבריטים שהיו בעלי מנדט על ארץ ישראל. המתקפה התרחשה בשעה 16:12 אחר הצהריים על ידי מפציצים של חיל האוויר המלכותי האיטלקי מסוג סבויה מרקטי SM.79 שהשתייכו לטייסת 205 של כנף הפצצה 41 ששכנה באיים רודוס ולרוס. היו אלה אותם מפציצים שנשלחו לשתי ההפצצות על העיר חיפה באותה השנה בתאריכים 15 ביולי ו-24 ביולי, שגם בהן נהרגו עשרות אנשים‏[1].

ההפצצה התרכזה באזור הרחובות בוגרשוב וטרומפלדור וגרמה ל-105-130 הרוגים[2](בהם 7 ערבים מכפר סומייל‏ ואוסטרלי אחד), לפצועים רבים ולהרס רב. הגרמנים והאיטלקים נמנעו מליטול אחריות להפצצה.

לשם שיקום נזקי ההפצצה הוקמו ועדה עירונית וקרן מגבית למען הנפגעים וכמו כן נעשה שימוש בכספי פיצויים שהגיעו מהממשל הבריטי. רוב קורבנות ההפצצה בתל אביב נטמנו בקבר אחים בבית הקברות נחלת יצחק.‏‏[3] במלאת 55 שנים להפצצה על תל אביב הוצבה אנדרטה לזכר הרוגי האירוע בכיכר מיכאל'ס, בסמוך לאזור בו היו מרבית הנפגעים.

עיתון "ידיעות היום" 11 בספטמבר 1941

התפשטות הידיעה ותגובת העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת רדיו ברומא דיווחה כי:

"חיל התעופה האיטלקי הרעיש קשות את נמל יפו. הנמל וכן המחסנים הותקפו קשה ופרצו דליקות עזות".

בהודעה הרשמית של מפקדת הצבא הבריטי נאמר כי:

"מטוסים איטלקיים התקיפו אתמול אחר הצהריים את תל אביב וסביבותיה והטילו פצצות ללא כל הבחנה הרחק ממטרות צבאיות כלשהן. חלקן של הפצצות הוטלו בעיר העברית תל אביב והשאר על כפר ערבי. מספר בתים בתל אביב נפגעו וכן פרצו כמה דליקות שבהן טיפלו מיד מכבי האש. פרטים מלאים על הפצועים וההרוגים חסרים עדיין, אולם ידוע שנהרגו למעלה מחמישים איש, רובם יהודים. בין ההרוגים הערבים יש גם חמישה ילדים".

מתל אביב נשלחו מכתבי מחאה למנהיגים וקהילות ברחבי העולם, בין השאר לנשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט, ואל העיר תל אביב הגיעו מכתבי תנחומים מרחבי העולם, בין השאר מראש ממשלת בריטניה - וינסטון צ'רצ'יל, מהצבא ומהפרלמנט הבריטי, מהצלב האדום הפולני והצ'כוסלובקי בארץ ישראל ועוד. הנציב העליון הבריטי בארץ ישראל, הרולד מקמייקל ביקר בתל אביב לאחר ההפצצה והביע את תנחומיו.

כמה ימים לאחר ההפצצה על תל אביב, הפציץ חיל האוויר הבריטי את האיים האיטלקיים רודוס ולרוס מהם המריאו המטוסים שהפציצו את תל אביב. אסמכתה לכך שהפעולה נעשתה כתגובה להפצצה על תל אביב ניתן למצוא בציטוט אחד מטייסי התקיפה הבריטיים ברויטרס:

"מכיוון שהבחורים מרודוס ולרוס הם אלה שהתקיפו את תל אביב, יצאנו להתקפה זו ביתר רצון והנאה מאשר כרגיל".

הפצצה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

‏תל אביב הופצצה פעם נוספת ב-12 ביוני 1941, הפעם על ידי מטוסים צרפתיים מכוחות ממשלת וישי. בהפצצה זו נהרגו 13 אנשים בבית האינואלידים ברחוב מרמורק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏דני עוזיאל, מטוסי מדינות הציר בשמי ארץ ישראל במלחמת העולם השנייה‏, אתר "מרקיע שחקים"
  2. ^ ‏קיימות גרסאות שונות בדבר מספר ההרוגים המדויק, הגרסאות נעות בין 107, 127, 130 או 132 ואחרים מדווחים על 137.‏
  3. ^ תל אביב מלווה את קרבנות ההפצה המתועבת, "דבר", 11 בספטמבר 1940‏