הקוסם מארץ ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקוסם מארץ ים
Earthsea hebrew.jpg
מאת אורסולה ק. לה גווין
שפת המקור אנגלית
הוצאה זמורה-ביתן
מספר עמודים 172
OCLC [1]

הקוסם מארץ ים (פורסם לראשונה בשנת 1968, יצא לאור בעברית לראשונה בשנת 1985 בהוצאת זמורה-ביתן) הוא ספר פנטזיה מאת אורסולה קרובר לה-גווין, המספר את סיפור התבגרותו של גֵד, הידוע בכינויו "נץ", קוסם צעיר, שעתיד להפוך לגדול הקוסמים בארץ ים. הספר הינו חלקה הראשון של טרילוגיה בשם "סדרת ארץ ים", לה שני המשכים שלא תורגמו לעברית (Tehanu ו-The Other Wind, בתרגום חופשי: "טהנו", "הרוח האחרת" בהתאמה).

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל באחד האיים בארץ ים, עולם פנטזיה המורכב רובו ככולו מאיים קטנים וגדולים. באי, ששמו גונט, מתגורר ילד בשם דוּני עם אביו הנפח וששת אחיו בכפר קטן ומבודד בשם עשרה אלמונים. אמו נפטרה כשנה לאחר לידתו, ודוני גדל והפך לילד חצוף, שעסק בעיקר ברעיית עזים.

מאוחר יותר, כשהתחזק, הכריחו אביו לעבוד כשוליה במפחתו. נראה כי אובדן אימו ויחסו הקשה של אביו כלפיו גרם לדוני להתחמק מעבודתו ולשוטט באי.

לאחר מות אימו גידלה את דוני דודתו הידעונית (מכשפה) ודאגה לכל מחסורו כתינוק. יום אחד שמע אותה קוראת חרוז קסמים לעבר עז שסירבה לרדת מגגו של בניין. מאוחר יותר, ניסה את אותו חרוז על העזים אותן רעה, מבלי שידע את משמעותו. לחש זה גרם לעזים להתקרב אליו יותר ויותר ולהצטופף סביבו. דוני נבהל, והחל לרוץ אל עבר הכפר, שם שחררה אותו דודתו מהלחש.

באותו רגע מבינה דודתו של דוני שיש לו כוחות קסמים, והיא מתחילה ללמדו לחשים פשוטים. אחד מהלחשים שלמד ממנה אפשר לו לזמן אליו חיות. החיה שאהב לזמן יותר מכל החיות הייתה נץ, ופעמים רבות ראו אותו חבריו מתהלך עם נץ על כתפו. כך קיבל דוני את כינויו, "נץ", ואילו שמו המקורי נשכח.

יום אחד, כשתוקפים את האי חיילים מהקיסרות הקרגית (קיסרות המונה ארבעה איים במזרח ארץ ים, תושביה נחשבים לברברים ותוקפניים בעיני תושבי האיים) משתמש דוני באחד מהלחשים שלמד ואורג ערפל כבד ברחובות הכפר. התוקפים שלבושים בשריון כבד מתבלבלים ולא מוצאים את דרכם בערפל, מה שמאפשר להתנגדות הקטנה שארגן אביו להדוף אותם מהכפר, ומאוחר יותר מהאי עצמו.

הסיפור על הנער שהבריח את התוקפים מהקיסרות הקרגית מתפשט במהרה בכל גונט, ומגיע לאוזניו של אחד הקוסמים הגרים באי, אוגיון, המג (קוסם) של רה-אלבי, שידוע בכך שהצליח להרגיע רעידת אדמה קטלנית שאירעה באי כמה שנים קודם. המג מחליט לקחת את דוני תחת חסותו, ולהעניק לו את שמו האמיתי, גֵד (Ged).

גד מואס במהרה בדרך הלימוד של אוגיון, משום שלטענתו אינו לומד מספיק מהר, והוא משתוקק להיות קוסם. אוגיון, על אף טענתו שגד לא מצליח להבין מה הוא מלמד אותו, מסכים ומחליט לשלוח אותו לאי בֶּצֵר, בו ממוקם בית הספר לקסמים. גד מצטיין בלימודיו בבית הספר, ובמהרה מגיע לרמה גבוהה יותר משאר חבריו. בבית הספר הוא פוגש גם את יריבו יָשְפֵה, ואת מי שיהפוך להיות חברו הטוב בָּקְיָה.

בשנתו השנייה בבית הספר, מחליט ישפה להתגרות בגד ופותח עמו בדו-קרב של קסמים, במהלכו מעלה באוב גד את רוחה של אלפרן, אחת הדמויות במיתולוגיה של אנלד (אחד איים בארץ ים). במעשהו זה משחרר גד צל על פני העולם, שמתנפל עליו, ופוגע בו אנושות. הצל מוברח מהאי על ידי הרב-מג נֶמֵרֵל, מנהל בית הספר, שמת מאפיסת כוחות לאחר שהשקיע אותם בגירוש הצל מבצר.

גד מתאושש רק חודשים רבים לאחר המקרה, אך הפעם אינו קל ומהיר תפיסה כפי שהיה, והלימודים אורכים זמן רב. בסופו של דבר מקבל גד את מטה הקסמים שלו, ויוצא לעולם הגדול על אף פחדו מהצל שעדיין נמצא בעולם ורודף אותו.

במשימתו הראשונה, נשכר גד על ידי קבוצת איים ענייה, כדי שילחם בדרקון שרודף אותה. בעזרת תחבולה מנחש גד את שמו האמיתי של הדרקון, ומצליח להכניע אותו לרצונו ולהשביע אותו שלא יעזוב את אי מגוריו לעולם, ולא יטריד איים אחרים. במהלך שיחתו של הדרקון, הוא מייעץ לו ללמוד את שמו האמיתי של הצל, שכן רק כך יביס אותו.

לאחר מכן, מכיוון שאינו יודע מה לעשות, מחליט גד לחזור לבצר, אך הכוחות העתיקים שמגנים על האי לא מאפשרים לו, והוא נאלץ לפנות לנמל אחר, שם הוא מותקף על ידי הצל בפעם השנייה, שקורא בשמו האמיתי ומכניע אותו. ברגע האחרון בורח גד למצודה גדולה שנדמית כמקום מבטחים, אך שוכן בה כוח עתיד שכמעט משעבד אותו.

גד בורח מהמצודה בצורת נץ, וחוזר אינסטינקטיבית לנקודת ההתחלה, אל מורהו הראשון, אוגיון, שמייעץ לגד להפסיק לברוח ולהתחיל לרדוף אחר הצל. כך יוצא גד למרדף אחרי הצל אל סוף העולם. במהלך המסע נפגש גד עם בקיה, שמצטרף אליו למסע. הם מדרימים עוד ועוד, עד האי האחרון ומעבר לו, שם נאבק גד בצל בפעם האחרונה. במאבק הסופי, מבין גד ששמו האמיתי של הצל הוא שמו שלו, גד, ושהצל הוא בעצם חלק ממנו. שניהם אומרים בו זמנית את השם "גד", ומתאחדים לישות אחת.

בכך לא ניצח גד את הצל, ולא נוצח על ידו, אלא התאחד עמו.

המשכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "הקוסם מארץ ים" הינו הספר הראשון מתוך טרילוגיית ארץ ים: "הקברים של אטואן" ו"החוף הרחוק ביותר" שמספרים את סיפורו של גד, ומתארים את הדרך בה הפך לרב-מג של כל איי העולם. בשנת 1991 הוסיפה לה-גווין ספר נוסף בטרילוגיה בשם "טהנו", ובשנת 2001 נוספו לו שני המשכים נוספים בשם "הרוח האחרת" ואוסף הסיפורים "אגדות מארץ ים". שלושתם טרם תורגמו לעברית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]