הקורפוס החמישי (האימפריה הגרמנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקורפוס החמישי
V. Armee-Korps
Stab eines Generalkommandos.svg
סמל מפקדת קורפוס בצבא הקיסרי הגרמני
פרטים
מדינה פרוסיהפרוסיה  פרוסיה
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית  הקיסרות הגרמנית
שיוך Prussian standard.jpg הצבא הפרוסי
Wappen Deutsches Reich - Reichsadler 1889.png צבא הקיסרות הגרמנית
סוג קורפוס
בסיס האם פוזן
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 18 במרץ 1815
פירוק היחידה 20 בספטמבר 1919
מלחמות מלחמת אוסטריה–פרוסיה
מלחמת צרפת–פרוסיה
מלחמת העולם הראשונה

הקורפוס החמישיגרמנית: V. Armee-Korps) היה קורפוס בצבא הפרוסי ומאוחר יותר בצבא הקיסרות הגרמנית. הקורפוס לחם במלחמת אוסטריה–פרוסיה, מלחמת צרפת–פרוסיה ומלחמת העולם הראשונה ופורק ב-1919.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת אוסטריה–פרוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורפוס הוקם ב-18 במרץ 1815 וכמפקדו מונה אוגוסט פון טאומן. ב-1866 לחם הקורפוס במלחמת אוסטריה–פרוסיה כחלק מהארמייה השנייה בפיקוד פרידריך, נסיך הכתר של פרוסיה. מפקדו באותה עת היה קרל פרידריך פון שטיינמץ. ב-27 ביוני הביס הקורפוס כוח אוסטרי גדול ממנו בקרב נאחוד. למחרת הוא זכה בניצחון נוסף בקרב סקאליץ ויום לאחר מכן בניצחון נוסף. הקורפוס השתתף בהצלחה גם בקרב קניגרץ.

מלחמת צרפת–פרוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 1870-1871 השתתף הקורפוס במלחמת צרפת–פרוסיה כחלק מהארמייה השלישית בפיקוד פרידריך, נסיך הכתר של פרוסיה. מפקדו במהלך המלחמה היה הוגו פון קירכנבאך. הקורפוס לחם בקרב וייסמבורג, קרב וורת, קרב סדאן והמצור על פריז. עם סיום המלחמה אוחד הצבא הפרוסי עם צבאותיהן של שאר מדינות גרמניה ליצירת צבא הקיסרות הגרמנית, אולם הקורפוס החמישי שמר על זהותו הפרוסית. בסיסו היה בפוזן.

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה באוגוסט 1914, היה הקורפוס תחת פיקוד הרמן פון שטרנץ. הוא נערך בחזית המערבית במסגרת הארמייה החמישית של וילהלם, נסיך הכתר של גרמניה. הקורפוס נטל חלק בקרב הארדנים. ב-18 בספטמבר 1914 מונה פון שטרנץ למפקד פלגת הארמייה C - שטרנץ (שכלל גם את הקורפוס החמישי). אדולף פון אובן מונה למפקד הקורפוס במקומו, עד מאי 1915 עת חזר שטרנץ לפקד עליו בנוסף לתפקידו כמפקד פלגת הארמייה. ב-1916 השתתף הקורפוס בקרב ורדן. שטרנץ פרש מהצבא בפברואר 1917, ואדוארד פון בלו נקרא להחליפו. הקורפוס המשיך להילחם בקרבות החזית המערבית ובין היתר בקרב סן-מייל. הוא פורק עם סיום המלחמה לאחר יותר מ-100 שנות שירות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקורפוס החמישי בוויקישיתוף