הקרב על נאנסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של רנה השני כובש את נאנסי

הקרב על נאנסי היה קרב שהתרחש ב-5 בינואר 1477 והיה לקרב המסיים של המלחמות הבורגונדיות. הוא התרחש ליד בירת לורן העיר נאנסי. בין הצבאות השווייצרים לורנים בתמיכת צרפת וצבאות הבורגונדים בפיקוד שארל הראשון, דוכס בורגונדיה שניסה לכבוש את לורן במטרה לאחד אותם עם שטחיו בארצות השפלה ובלוקסמבורג וליצור ממלכה עצמאית בשטחים אלו. בסוף הקרב ניצחו השווייצרים ושארל הראשון נהרג.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 באוקטובר 1476 שארל הראשון שם מצור על בירת לורן, שהייתה מהששה באוקטובר תחת שלטונו של רנה השני דוכס לורן. העיר הייתה כבר מוכנה להיכנע כשהגיעו הצבאות השווייצרים לורנים תחת פיקודו של הדוכס רנה, הכוחות השווייצרים היו כפולים במספרם מהבורגונדים אף על פי שלבורגונדים היו ארטילריה וצבא משוכללים יותר.

שארל הראשון לקח עמדה הנוחה להגנה שהייתה מוגנת על ידי נחל ושיחים. וחשב שיש בכוחה של הארטילריה שלו לעצור את המתקפה ולהבריח את אויביו על ידי חיל הפרשים שלו. אך השווייצרים שנעזרו בסופת השלג שהחלה והסתירה את תנועתם מהבורגונדים הטעו את הבורגונדים ושלחו את רוב כוחותיהם להקפת הכוח הבורגונדי.

קו התקיפה של הבורגונדים נהרס. באמצע האבירים הבורגונדים בלמו את הכוחות הלורנים אך הכוחות השווייצרים עצרו את תנועתם והחצים שהומטרו על הבורגונדים הרסו כמעט לגמרי את צבאם. כמעט כל הצבא הבורגונדי נשבה או נהרג. שארל הראשון מת ובקושי זיהו את גופתו.

השפעות הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקרב על נאנסי הייתה השפעה פוליטית רחבה, היא סיימה את הסכסוך בין המלכים הצרפתים לדוכסים הבורגונדים והעניקה להם שליטה בכל צרפת. שטחי בורגונדי חולקו בין צרפת לבית הבסבורג כשהשטחים בצפון צרפת צורפו לצרפת וארצות השפלה והשטחים במערב גרמניה צורפו לבית הבסבורג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הקרב על נאנסי בוויקישיתוף