המלחמות הבורגונדיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המלחמות הבורגונדיות
Belagerung von Neuss 1474-1475 - Conradius Pfettisheim.jpg
המצור על ניאוס
תאריך התחלה: 1474
תאריך סיום: 1477
משך הסכסוך: כ־3 שנים
מקום: לורן, וצפון מערב שווייץ
תוצאה: ניצחון צרפתי-שווייצרי
שינויים בטריטוריות: קיצה של דוכסות בורגונדיה וחלוקתה בין צרפת לבין בית הבסבורג
הצדדים הלוחמים
מפקדים

המלחמות הבורגונדיות היו סדרת קרבות בין דוכסות בורגונדיה לבין בית ולואה הצרפתי, ומאוחר יותר גם בין הקונפדרציה השווייצרית הישנה, שמילאה תפקיד חשוב במלחמה. המלחמה פרצה בשנת 1474, ובשנים שלאחר מכן שארל הראשון, דוכס בורגונדיה הובס שלוש פעמים בשדה הקרב, עד שנהרג בקרב על ננסי ב-1477. דוכסות בורגונדיה ואדמות בורגונדיות נוספות סופחו לצרפת, ואילו ארצות השפלה הבורגונדיות ופראנש-קונטה סופחו בסופו של דבר בידי בית הבסבורג.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכסות בורגונדי הצליחה מאוד על פני תקופה של כמאה שנה בהקמת שלטון חזק בין הקיסרות הרומית הקדושה וצרפת. שטחיה כללו חוץ מהדוכסות ומחוז פרנץ' קונטה גם שטחים בפלנדריה, ברבנט ולוקסמבורג. הדוכסות שסבלה מרדיפות רבות בייחוד בחבלי אלזס ולורן אשר רצו לאחד את שטחיהם בצפון ובדרום כבר ניהלה סכסוך עם מלכי צרפת עקב תמיכתה בצד האנגלי במלחמת מאה השנים.

המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנת 1469 סיסיגמונד הארכידוכס של אוסטריה מבית הבסבורג העביר את נחלותיו באלזס לשארל הראשון כדי שבורגונדיה תעזור לו במלחמתו מול הקונפדרציה השווייצרית הישנה אך שארל לא תקף את הקונפדרציה השווייצרית בניגוד לציפיותיו של סיסיגמונד. ב-1473 תקפה את האימפריה הרומית הקדושה בכך ששמה במצור את העיר נייס באותה שנה הטיל שארל הראשון אמברגו מסחרי על הערים בזל, שטרסבורג ומילכאוזן שתמכו בקונפדרציה השווייצרית. ב-1474 הפוליטיקה של בורגונדי סבלה מספר כישלונות מהם לאחר שהמצור על נייס נכשל הערים הלורניות פנו לקונפדרציה השווייצרית בבקשת עזרה צבאית וקיסר האימפריה הרומית הקדושה פרידריך השלישי אילץ את סיסיגונד מלך אוסטריה לבטל את הברית עם דוכסות בורגונדי. באותה שנה בית הבסבורג עשה ברית שלום עם הקונפדרציה השווייצרית וברית צבאית נגד דוכסות בורגונדי. על דרישתו של סיסיגמונד להחזיר לעצמו את נחלותיו באלזס שארל השיב בשלילה, יותר מזאת צבא בורגונדיה בפיקודו של פטר פון גגנבאך כבשו במהירות את המבצרים באלזס. בתגובה צבאות הקונפדרציה השווייצרית הישנה פרצו לפראנץ' קונטה ובנובמבר 1474 ניצחו בקרב אריקור.

ב-1475 צבאות חבל ברן שבקונפדרציה כבשו את שטחיו של דוכס סבוייזק שהיה בן ברית של שארל הראשון. באותה שנה בתמיכת חבל ברן בעיר וואל פרץ מרד מול צבא סבוייזק וניצחו אותו קרב זה נקרא הקרב בפלנטה ושחררו את וולה התחתונה. בתחילת שנת 1476 השווייצרים כבשו את ארמון הסבויי גראן סון אבל צבאותיו של שארל הראשון הטילו מצור על הארמון, מגיני גראן סון נכנעו ונרצחו באכזריות על ידי הבורגונדים. צבאות השווייצרים שלא אחרו לבוא הביאו כישלון מוחץ לשרל הראשון בקרב על הגראן סון בסוף הקרב שארל הראשון ברח משדה הקרב ועזב את כל המשאבים והארטילריה של צבאו.

הבורגונדים גייסו במהרה צבא חדש אך גם הוא נחל תבוסה מוחצת מול השווייצרים בקרב על מארטן ולאחר מכן תבוסה בקרב על ננסי ב-1477 שבסופו נהרג שארל הראשון.

השלכותיה של המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מות שארל הראשון בקרב על נאנס נקטעה שושלת הדוכסים של בורגונדי מהשושלת נשארה רק בתו היחידה של שארל מריה שהייתה נשואה למקסימילאן מבית הבסבורג שהיה בנו של פרידריך השלישי קיסר הקיסרות הרומית הקדושה.

בין בית הבסבורג למלכי צרפת התעוררה מלחמה על הירושה של הדוכסות הבורגונדית. לפי ההסכם הארסי משנת 1482 שטחה של בורגונדיה חולק: בית הבסבורג קיבל את ארצות השפלה הבורגונדיות ולוקסמבורג. ומלכי צרפת קיבלה את דוכסות בורגונדיה עצמה פרנץ' קונטה ואת פיקארדי. ב-1494 על פי הסכם סן ליסה פרנץ' קונטה גם הוא הועבר לשליטתו של בית הבסבורג על תמיכתם במסעו של שארל השמיני מלך צרפת לאיטליה.

השמדתה של בורגונדיה אפשרה לשארל השמיני לאחד את כל צרפת תחת שלטונו להפכה לאח המעצמות הכי חזקות במערב אירופה. הסיפוח של שטחי ארצות השפלה הבורגונדיות לוקסמבורג ופרנץ' קונטה היה הצעד הרשון בהפיחתה של אוסטריה למעצמה חזקה ובעלת לאומים שונים.

ניצחון השווייצרים על בורגונדיה שהייתה בין המדינות החזקות ביותר באירופה באותה עת העלה את מעמדה הצבאי של שווייצריה ויצר מוניטין של צבא לא מנוצח. לאחר תקופת מלחמת השווייצרים בבורגונדים שכירי החרב השווייצרים החלו לשרת בהרבה מן המדינות באירופה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]