לדלג לתוכן

הרפתקאותיהם של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון: כלבם של בני בסקרוויל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרפתקאותיהם של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון: כלבם של בני בסקרוויל
Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона: Собака Баскервилей
מבוסס על כלבם של בני בסקרוויל עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי איגור מסלניקוב עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט איגור מסלניקוב, יורי וקסלר עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים וסילי ליוואנוב (שרלוק הולמס)
בוריסלב ברונדוקוב (המפקח לסטרייד)
ניקיטה מיכאלקוב (Henry Baskerville)
רינה זליונאיה (שרלוק הולמס - דמויות משנה)
ויטאלי סולומין (דוקטור ווטסון)
אלכסנדר אדבשיאן
סבטלנה קריוצ'קובה
Irina Kupchenko
Sergey Martinson
יבגני סטבלוב
Oleg Palmov
אולג ינקובסקי
Alla Demidova
Oleg Belov עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה ולדימיר דשקביץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום Dmitriy Dolinin, ולדימיר ילין עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
חברת הפקה לנפילם עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה הטלוויזיה המרכזית של ברית המועצות עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 25 ביולי 1981 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 154 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט רוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ספרות בלשית, סרט בלשים, מותחן, סרט המבוסס על יצירה ספרותית, סרט מותחן, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
סרט קודם הרפתקאותיהם של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון עריכת הנתון בוויקינתונים
סרט הבא הרפתקאותיהם של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון: אוצר אגרא עריכת הנתון בוויקינתונים
221b.ru
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרפתקאותיהם של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון: כלבם של בני בסקרווילרוסית: Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона: Собака Баскервилей) הוא החלק השלישי בסדרת סרטי הטלוויזיה הסובייטיים אודות שרלוק הולמס המבוססת על עבודותיו של ארתור קונאן דויל אודות שרלוק הולמס. הסרט הוקרן ב-25 ביולי 1981.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בשנת 1889.[1] אל שרלוק הולמס וד"ר ווטסון מגיע ד"ר מורטימר, שביקר בדירתו של הבלש יום קודם בהיעדרו ושכח את המקל שם. מורטימר מספר על אגדת כלב גיהנום שרודף אחרי משפחת בסקרוויל מדבונשייר כבר מאות שנים ומדווח על מותו המסתורי של סר צ'ארלס בסקרוויל, הבעלים של אחוזת הול בסקרוויל. העיתונים כותבים כי מותו של צ'ארלס בסקרוויל נגרם כתוצאה מהתקף לב, אך מורטימר אינו מאמין לשום דבר מדבריהם, שכן לא רחוק מגופת הנפטר הוא מצא עקבות של כלב ענק. יותר מכל, הרופא מודאג מהנרי בסקרוויל, האחיין והיורש היחיד של בסרוויל הול, שהגיע זה עתה מקנדה. סר הנרי מבקר את הולמס ובווטסון. הוא הצליח לאבד מגף חדש וקיבל פתק אנונימי:

"אם התבונה והחיים יקרים לכם, התרחקו מהביצות הכבולות."

סר הנרי התמים לא חושד בדבר והולמס, ווטסון ומורטימר המודאגים מכניסים את סר הנרי למלון. בתצפית על בסקרוויל הבחינו הולמס ווטסון כי בעת התבוננותם ביורש, נעל אחרת, ישנה, של סר הנרי נעלמה מהמלון. בהתקף זעם, הנרי שורף את המגף שנותר.

הולמס, בהתייחס לנסיבות, אומר שהוא חייב להישאר בלונדון. ווטסון אחראי על חייו של הנרי בסקרוויל. הם נוסעים לבסקרוויל הול, שם פוגשים אותם המשרת ג'ון ברימור ואשתו אליזה. ווטסון שם לב שהמשרת מסתובב עם פמוט בכל לילה. זה מעלה חשד אצלו. בהליכה לביצה פוגש ווטסון את ג'ק סטייפלטון – חוקר טבע, שכנו וחברו הטוב של בני בסקרוויל, ואחותו בריל.

עד מהרה סר הנרי מארח מסיבה כדי לחגוג את הגעתו, כאשר ד"ר מורטימר ובני סטייפלטון מוזמנים. הנרי מתאהב בבריל. אחרי הערב, סר הנרי ווטסון השיכורים היטב עוקבים אחר ברימור. הוא, כמו תמיד, הלך עם נר ומשום מה הבזיק דרך החלון כמסמן למישהו בחוץ. ווטסון והנרי רואים מישהו מאיר מאחור. הבעלים, שהחליט שזה סימן רע מבחינתו, מוכן לפטר את ברימור. אליזה מנטרלת את המצב בכך שהיא מספרת כשאחיה מסתתר בביצות – הרוצח סלדן, אסיר נמלט; בני הזוג ברימור האכילו אותו בסתר, והסימון שהמשרת הראה פירושו שהאוכל מוכן ויובא בקרוב.

מתוך שכרות, ווטסון וסר הנרי החליטו לתפוס את הרוצח. הם שומעים יללה של מישהו. סר הנרי מניח שמדובר בכלב, ורוצחו של סלדן כבר נמלט. ווטסון מבחין באדם אחר שמסתתר בביצה, שגם הוא נעלם.

הטיול לא הביא דבר מלבד הנגאובר כבד למחרת בבוקר. מאליזה, ד"ר ווטסון לומד כי צ'ארלס בסקרוויל היה אמור לקיים נשף ביום מותו, על פי מכתב של אדם לא ידוע, שתואר בראשי התיבות ל.ל. אותה ל.ל. היא לורה ליונס, בתו של פרנקלנד הזקן, עורך דין המקומי. לורה מודיעה לווטסון כי לא היה שום דבר רציני בינה לבין סר צ'ארלס – רק בעל קרקעות עשיר המעניק עזרה חומרית ומוסרית לאישה גרושה, וכך גם ג'ק סטייפלטון. פרנקלנד מודיע לרופא על אסיר המסתתר בביצה: ילד נושא אוכל לרוצח. ברימור אומר שיש עוד אדם אחד שמסתתר בביצה מלבד סלדן; ווטסון מודאג מכך שסר הנרי, המאוהב, הולך שם, וד"ר מורטימר מאבד את כלבו סנופי, שבורח בהישמע יללתו של הכלב האימתני מהביצה.

ד"ר ווטסון משוכנע שהכלב אכן קיים. על מנת להבין זאת במהירות, ווטסון הולך למערה במטרה למצוא את האיש הזה. מסתבר שזה שרלוק הולמס, שגם הוא מסתתר זמנית בביצות, והילד שפרנקלנד דיבר עליו נשא אוכל להולמס. כל הזמן הזה, בזמן שווטסון שמר על חייו של סר הנרי, הולמס ערך בירורים. החשוד העיקרי הוא ג'ק סטפלטון – כפי שמתברר לאחר בחינת הגלריה המשפחתית בבסקרוויל הול, גם הוא נציג משפחת בסקרוויל. סטייפלטון היה זה שהציב כלב על סר צ'ארלס, וכתוצאה מכך הוא נפטר מהתקף לב לאחר שנבהל עמוקות; כעת ג'ק מנסה באופן דומה "להוריד" את הנרי. מתברר שבריל אינה אחות, אלא אשתו של מדען הטבע. בשלב זה סלדן מת בביצה: הוא ברח מהכלב, התרסק ונפל מצוק.

כדי לתפוס את העבריין מארגן הולמס משפט מסוכן לסר הנרי, המוזמן לבקר בסטייפלטון. המפקח לסטרייד מגיע לבסקרוויל הול. בערב, השלושה מארגנים מעקב מחוץ לבית סטייפלטון. ווטסון רואה שרגע לפני שסר הנרי עוזב, ג'ק כבר שחרר את הכלב – כלב אדיר ממדים עם לוע מרוחה בזרחן. הכלב תוקף את הנרי וכמעט הורג אותו, אך לסטרייד הורג את הכלב בכמה יריות אקדח. אשתו של סטפלטון אומרת שג'ק יכול להסתתר רק במרכז הבירה גרימפן, שם החזיק את הכלב. שם מגלה הולמס את כל הראיות: המגף הגנוב של סר הנרי לאילוף כלב, שרידי הכלב של ד"ר מורטימר סנופי, כמו גם זרחן. ירייה מצלצלת וקרב יריות מתחיל בסטייפלטון. בעודו בורח מהמרדף, סטייפלטון טובע בביצה.

סר הנרי, שחווה לחץ רב, מטופל על ידי מורטימר, ושרלוק הולמס וד"ר ווטסון חוזרים ללונדון, שם מדבר הולמס על סטפלטון: למעשה, הוא בנו של אחיו הצעיר של סר צ'ארלס בסקרוויל – רוג'ר. הוא עבר לדרום אמריקה, שם התחתן עם בריל גרסיה, יפהפייה מקוסטה ריקה, גנב כסף ממשלתי וברח לאנגליה, שם שינה את שם משפחתו לוונדלר ופתח בית ספר פרטי ביורקשייר. ברצונו להשתלט על הירושה, סטפלטון, לאחר ששמע מסר צ'ארלס את האגדה המשפחתית על הכלב המפלצתי, "מגשים" אותה. סר צ'ארלס, כמתוכנן על ידי סטפלטון, מת, אך סר הנרי מופיע, מכריח אותו להתחיל הכל מחדש.

עם זאת, מבחינת הולמס נותרה בגדר תעלומה כיצד סטפלטון עומד להוכיח את זכויותיו בירושה, ווטסון אינו יודע, והולמס לעולם אינו מגלה לו את הסוד הזה שהופקד בידו, מדוע לורה ליונס הייתה כלי כל כך צייתני בידי סטפלטון.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • וסילי ליבנוב – שרלוק הולמס
 • ויטלי סולומין – ד"ר ווטסון
 • רינה זיליונאיה – גברת הדסון
 • יבגני סטבלוב – ד"ר ג'יימס מורטימר
 • ניקיטה מיכלקוב – סר הנרי בסקרוויל
 • אלכסנדר אדבשיאן – ג'ון ברימור, המשרת של סר הנרי
 • סבטלנה קריוצ'קובה – אליזה ברימור, אשתו של ברימור, עוזרת הבית של סר הנרי
 • אולג יאנקובסקי – ג'ק סטפלטון / הוגו בסקרוויל
 • אירינה קופצ'נקו – בריל סטייפלטון
 • בוריסלב ברונדוקוב – מפקח לסטרייד (הושמע על ידי איגור אפימוב)
 • אלה דמידובה – הגברת לורה ליונס / בת האיכר, שבויה של הוגו
 • סרגיי מרטינסון – מר פרנקלנד, אביה של לורה ליונס
 • אולג פלמוב – ראש סניף דואר בדבונשיר
 • דמיטרי בסונוב – משרת
 • אולג בלוב – עגלון
 • איגור יפימוב – פרקינס
 • פאבל לאומאר – סלדן

הבדלים מהרומן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסטוניה, מחוז רפלה, הכפר לאוקנה. הריסות טחנת רוח ישנה, בה צולמו סצינות מהסרט "כלבם של בני בסקרוויל"

התסריט של הסרט, אף שעוקב אחר עלילת הספר, שונה בפרטים משמעותיים לעומתו. בספר, בהשוואה לסרט, המסורת המשפחתית – מסמך מהמאה ה-18 על הוגו בסקרוויל – מתוארת ביתר פירוט. פרטים נוספים מסופרים על חייו של צ'ארלס בסקרוויל ועל אופן התעשרותו. מצד שני, בספר אין הרבה דברים שמוסיפים אווירה לסרט.

בסרט, ווטסון והנרי בסקרוויל שיכורים והולכים לתפוס את האסיר הנמלט. יתר על כן, הנרי, בעודו שתוי, מנסה להסיח את דעתו מהסיוט שרודף אותו. בספר לא מוזכרת סיפור השתכרותן של הדמויות, בעוד שבסרט הן "תחת השפעת אלכוהול".

גרסה משוחזרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחזור מלא של תמונה וסאונד הסרט יצא במהדורת DVD בשנת 2000 על ידי חברת "טוויסטר" ובשנת 2007 על ידי חברת "Kroopniy Plan". בסוף 2013 פורסמה גרסת Blu-ray משוחזרת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הכיתוב בפתיחת הסרט מתאר "שנת 1884". עם זאת האירועים בפועל, לדברי ווטסון מתרחשים חמש שנים מאוחר יותר.