הרקלס (אוריפידס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg
ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
הרקולס
Ἡρακλῆς μαινόμενος
השיגעון של הרקולס בידי אסטאס
השיגעון של הרקולס בידי אסטאס
כתיבה אוריפידס
דמויות הרקולס
ילדי הרקולס
מאגרה
אמפיטריאון
איריס (אלת הנקם)
ליסה (אלת השיגעון)
ליקוס (שליט תבאי)
סוגה טרגדיה יוונית
הצגת בכורה 416 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה יוונית עתיקה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרקולס (מיוונית עתיקה: "Ἡρακλῆς μαινόμενος") הידוע גם בשם, "הרקולס הפראי". היא טרגדיה יוונית מהמאה ה-5 לפנה"ס, אשר נכתבה בידי המחזאי האתונאי, אוריפידס. הרקולס, הוא המחזה השני ששרד מאת אוריפידס, העוסק בדמותו של הרקולס ומשפחתו, המחזה הנוסף הנו, "ילדי הרקולס". המחזה דן סביב אירועים, המתרחשים בזמן מטלתו האחרונה של הרקולס, להביא את הכלב המפלצתי קרברוס לבין הצלת משפחתו מידי הרודן ושליט תבאי בפועל, ליקוס. במחזה הרקולס מצליח להציל את משפחתו, אולם, הצלת אינה מביאה את הרקולס לאושר אלא למהפך טראגי נוראי. האלה הרה, הנמסיס של הרקולס משחר חיו, שולחת לביתו את אלת הטירוף. והיא מביאה את הרקולס להרוג את ילדיו ואת אשתו בשעת זבח חגיגית. לאחר ששבה שפיותו, מחליט הרקולס להתאבד. אך מלך אתונה, תאסוס מחליט לעזור לו ומשכנע אותו שמוטב החיים מאשר המוות.

עלילת המחזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המחזה אנו מוצאים את אמפיתריון, אביו של הרקלס, את אשתו מגארה, ואת ילדיו, כשהם חוסים בצל מזבח (שם, על-פי המסורת היוונית, אסור להרגם), והם מקוננים (עם הלהקה) על מר גורלם, משום שהמלך ליקוס מתכנן להרגם. ליקוס חושש מנקמת דם משום שהרג את משפחת אביו של מגארה, קראון, המלך החוקי של תבאי. הרקלס עצמו נמצא באותה שעה במשימתו האחרונה, להביא את הכלב קרברוס מהשאול; אולם ליקוס לא מאמין שיחזור, והוא מתייחס אליו כאל מת.

מגרה מגיעה להסכם עם ליקוס: היא תלביש את הילדים בבגדים הולמים למותם ואז יוכל להרגם, אולם בעודם בבית מגיע הרקלס במפתיע, והוא נכנס לבית (מחוץ לבמה) והורג את ליקון. בעודם חוגגים את הצלתם, מגיעה איריס, שליחת האלים, ועמה אלת השגעון, ליסה. הן נשלחו בידי הרה, אשתו של זאוס, כדי לנקום בהרקלס (משום שהוא בנו של זאוס, כתוצאה מניאופיו, והרה זועמת על כך). ליסה מכה את הרקלס בשיגעון והוא מדמה שהוא נלחם באויביו, ולמעשה הורג את שלושת בניו ואת אשתו. רק פלס אתנה מצליחה להכניע אותו והוא מאבד את הכרתו. כשהוא שב להכרתו, כבול לעמוד מעמודי הבית שהתמוטט, הוא מגלה לזוועתו מה עשה, ושואל את נפשו למות. רק אביו, וחברו תסאוס שמגיע למקום בלוויית צבאו, מונעים ממנו לשלוח יד בנפשו. הוא עוזב את תבאי, מבקש מאביו לקבור את ילדיו, ומבטיח שיחזור רק לקבורת אביו.

ההבדלים מהמיתולוגיה המקובלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוריפידס לקח חירות אומנותית בסדר האירועים, משום שבמיתולוגיה המקובלת, הרקלס הרג את ילדיו לפני שיצא לשתים-עשר המשימות שלו. כאן הוא משלים את המשימה האחרונה לפני שהשגעון מכה בו.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]