התזמורת הסימפונית של ברלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין, 2008

תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין (גרמנית: Konzerthausorchester Berlin) היא תזמורת סימפונית מרכזית בברלין שבגרמניה. התזמורת נוסדה בשנת 1952 במזרח ברלין. התזמורת הפילהרמונית של ברלין, שנוסדה תשעים שנים לפניה, עברה למערב ברלין אחרי שבעלות הברית חילקו את העיר לאחר מלחמת העולם השנייה.

מנצחה הנוכחי של תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין הוא איוואן פישר, מאז שנת 2012. קודמו בתפקיד היה לותאר זגרושק, שהתמנה לתפקיד בשנת 2006. המנצח ידוע השם ביותר לפניו היה קורט סנדרלינג.

משכנה הקבוע של התזמורת הוא ה"קונצרטהאוס ברלין", שתוכנן על ידי האדריכל קארל פרידריך שינקל. הבניין נהרס בזמן מלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בין 1979 ל-1984.

התזמורת מופיעה בכ-100 קונצרטים בכל עונה. לצד יצירות המופת של המסורת הקלאסית-רומנטית, כולל הרפרטואר יצירות מוכרות פחות ממכלול המוזיקה בת זמננו. התזמורת מקבלת הזמנות רבות להופעות ברחבי העולם. בשנת 2005 סיירה התזמורת בסין, יפן וקוריאה. בשנת 2006 הופיעה בספרד ובדרום גרמניה.

בשנים האחרונות חל "מהפך דורות" בתזמורת, תוך פרק זמן קצר להפתיע. השפעתם של נגנים חדשים וצעירים מכל רחבי העולם ניכרת בנגינת התזמורת. מאז החל בכהונתו כמנצח ראשי בספטמבר 2001, אליהו ענבל עיצב את התזמורת ופיתח ביתר שאת את צלילה הייחודי. במהלך שנות קיומה, התפתחה תזמורת הקונצרטהאוס של ברלין והייתה לאבן פינה חשובה בנוף המוזיקלי הרבגוני של בירת גרמניה.

מנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]