התנקשות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ק רובי התנקש בלי הארווי אוסוואלד, שהתנקש קודם לכן בנשיא ארצות הברית ג'ון פ. קנדי

התנקשות היא ניסיון מתוכנן לרצח אדם מסוים למען אינטרס מסוים, אשר בדרך כלל הוא אישיות ידועה או בעל תפקיד ציבורי.

במישור הפלילי, התנקשות שהצליחה היא פשע של רצח בכוונה תחילה, ועונשה ברוב המדינות הוא מאסר עולם או עונש מוות. התנקשות שנכשלה מוגדרת בדרך כלל כ"ניסיון לרצח".

מניע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מניעים אפשריים רבים להתנקשות, ביניהם:

פליליים - פושע רוצח (או שוכר רוצח) פושע אחר בשביל האינטרסים שלו.

למשל, שני סוחרי סמים פועלים באותו אזור ואחד מהם שוכר מתנקש שירצח את הסוחר השני כדי שצרכני הסמים שנהגו לקנות מהסוחר השני יעברו לקנות ממנו ובכך רווחיו יגדלו.

כלכליים - רצח של אדם שפועל נגד האינטרסים הכלכליים של אדם (או ארגון) מסוים.

למשל, חברה A היא מונופול בתחום מסוים. חברה B (שפועלת באותו תחום) מחליטה להיכנס למדינה שבה חברה A היא מונופול. כדי למנוע זאת - חברה A שולחת מתנקשים להרוג את הנציגים שחברה B שלחה כדי להפחיד את חברה B מכניסה לשוק ולפגוע בנתח השוק שלה (ובכך לפגוע ברווחיה).

ביטחוניים - צבא או גוף ביטחוני אחר מחליטים להתנקש בחברים בארגוני טרור, סוחרי נשק שמוכרים לאויבי מדינה או בסוכנים כפולים - כדי לשמור על ביטחון המדינה, למנוע פיגועים ולפגוע בפעילות השוטפת של כל ארגון שחותר תחת המדינה או מסכן את אזרחיה. בצה"ל התנקשות בפעילי טרור מכונה "סיכול ממוקד" כדי להבדיל בינה לבין התנקשות 'רגילה' (שמבצע אדם מטווח קרוב), מכיוון שסיכול ממוקד מבוצע מהאוויר (שיגור טילים ממטוס קרב, ירי צלפים ממסוק וכו'). כמו כן, התנקשות באישיות ציבורית ידועה (לא בהכרח מהממשל או הצבא) היא כלי שכיח במלחמות, כדי לפגוע במורל האויב או כדי להפגין את רמת היכולת והמודיעין.

אישיים - רצח שנובע מכעס או קנאה (למשל, בעל רוצח את המאהב של אשתו, את הבוס שפיטר אותו, מתמודד לאותה משרה וכו').

רצח ממניע אישי לרוב אינו מכונה "התנקשות" (מלבד מקרים חריגים) כי המילה "התנקשות" מסמלת בציבור ביצוע איכותי ויעיל של חיסול, ורצח שנובע מכעס או קנאה לרוב "מתוכנן" בצורה רופפת, משאיר ראיות, גורם רעש והרוצח מנקה אחריו (אם בכלל) בצורה גרועה - ולכן נתפס.

דתיים - רצח שהדת או מנהיג דתי מורה לבצע, רצח שהדת 'מחייבת' לבצע או רצח שמטרתו למנוע התפשטות של דת על חשבון דת אחרת.

התנקשות היא גם כלי נפוץ ביותר ביחסים בינלאומיים. במהלך ההיסטוריה שלחו לעתים מדינות מתנקשים לחיסול מנהיגים פוליטיים, צבאיים ודתיים, הן של מדינות אחרות והן של קבוצות אופוזיציה. לעתים גם גרמו התנקשויות לפתיחת מלחמות. ההתנקשות ביורש העצר האוסטרי פרנץ פרדיננד הייתה הגורם הרשמי לתחילתה של מלחמת העולם הראשונה, וההתנקשות בשגריר שלמה ארגוב הייתה העילה ליציאת ישראל למבצע שלום הגליל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.