וינדיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וינדיר
Windir
הלוגו של וינדיר
הלוגו של וינדיר
מוקד פעילות סוגנדול, נורווגיה
תקופת הפעילות 19942004 (כ־10 שנים)
סוגה בלאק מטאל/פולק מטאל
ויקינג מטאל
חברת תקליטים Head not found/Voices of wonder
www.windir.no
חברים
ראו בהמשך העמוד

וינדיר (Windir) היא להקת בלאק מטאל פולקלורית שבאה מאזור סוגנדול שבנורווגיה. הלהקה ידועה בעיקר בזכות העיסוק בפולקלור הנורווגי וההיסטוריה של מחוז סוגנדול, והשילוב בין מוזיקת העם הנורווגית עם הבלאק מטאל. משמעות השם "וינדיר" היא "לוחם" בנורווגית עתיקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וינדיר הוקמה על ידי טרייה באקן הידוע בכינויו ואלפאר, שהיה חבר במספר להקות בלאק מטאל ודת' מטאל לפני שהקים את וינדיר. במקור וינדיר הייתה פרויקט של איש אחד. ואלפאר טען שהוא עזב את אותן להקות משום שהוא רצה ליצור משהו שונה מבלי שיפריעו לרעיונותיו המוזיקליים ולכן הקים את וינדיר כלהקה של איש אחד.

בין השנים 1995–1996 הקליטה וינדיר שתי קלטות דמו: Sognariket ו-Det gamle riket. שתי קלטות הדמו קיבלו ביקורות טובות מאוד בקרב קהילת הבלאק מטאל המחתרתית דבר שהחזיק והגדיל את המוניטין של הלהקה. בעקבות קלטות הדמו הללו מספר חברות תקליטים מקומיות הביעו עניין בהחתמת וינדיר תחתן. בסופו של דבר וינדיר הוחתמה תחת הלייבל Head not found/Voices of wonder לחוזה של שני אלבומים מלאים.

בשנת 1997 יצא אלבומה הראשון של וינדיר, Sóknardalr. באלבום ניכרת המקוריות בלחניו של טרייה באקן, לחנים שמשלבים את האגרסיביות של הבלאק מטאל יחד עם מלודיות פולק אפיות, כאשר ואלפאר עצמו מנגן על כל הכלים מלבד על התופים.

הצד הפולקלורי שבוינדיר החל להישמע אף יותר באלבום Arntor שיצא בשנת 1999. האלבום היה הראשון מבין אלבומיה של וינדיר שהופק על ידי מפיק מקצועי המכונה Pytten שהפיק בעבר אמני בלאק מטאל אחרים כמו: בורזום, מייהם ואמפרור. לאחר כתיבת החומר החדש שנעשתה על ידי ואלפאר, הוא החליט לשכור מוזיקאים נוספים על מנת לבצע את אותם השירים המורכבים שהוא הלחין. למרות הכל, ואלפאר הוא זה שניגן על מירב הכלים ובהם האקורדיון, גיטרת הבס, גיטרת הליווי והסינטיסייזר. כאמור האלבום הבליט את האלמנטים הפוקלורים והמלודים יותר בוינדיר ואת ההתקדמות המוזיקלית שחלה מהאלבום הקודם. למרות שהאלבום הוא מבוסס פולק ומלודי יותר, עדיין נותרה בו האגרסיביות של הבלאק מטאל והוא נחשב לאלבום הכבד ביותר של וינדיר. האלבום Arntor זכה לתשבחות מהללות ולביקורות חיוביות מאוד בתקשורת המטאל.

האלבום 1184 שיצא ב-2001 סימן פתיחת פרק חדש בהיסטוריה הקצרה של וינדיר, והיא הוכרזה כלהקה של ממש, כאשר ואלפאר צירף אליו מוזיקאים נוספים על בסיס קבוע. גם האלבום הזה מראה כיוונים שונים ומתקדמים יותר מהאלבום הקודם, ולמרות זאת מעריצי הלהקה קיבלו את האלבום, וגם האלבום הזה זכה לתשבחות רבות. קו הפולק\בלאק נשמר גם באלבום Likferd, אלבום האולפן הרביעי של וינדיר שיצא בשנת 2003 והצליח גם להיות מקורי משאר החומר של הלהקה.

בשנת 2004 פקדה טרגדיה את הלהקה, כאשר המוח והיוצר המרכזי מאחורי וינדיר, ואלפאר, ניקלע לסופת שלגים ומת כתוצאה מהיפותרמיה. הלהקה פורקה מיידית, היות שחבריה הנותרים לא יכלו להמשיך להתקיים תחת השם וינדיר כשואלפאר אינו בלהקה עוד. חלק מחברי ההרכב שנשאר הקימו את הלהקה ורייד (Vreid).

חברי ההרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלטות דמו (ואלפאר - סולן, Sorg - גיטרה, Steingrim - תופים):

  • Sogneriket - 1995
  • Det Gamle Riket - 1996

אלבומי אולפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]