לדלג לתוכן

פולק מטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פולק מטאל
מקורות סגנוניים הבי מטאל, מוזיקת פולק
מקורות תרבותיים השפעות עממיות מכל העולם
מוצא אירופה, גרמניה, רוסיה, הממלכה המאוחדת, ישראל, איראן, סקנדינביה עריכת הנתון בוויקינתונים
כלים גיטרה חשמלית, גיטרת בס, תופים, כינור, כלים עממיים אחרים
פופולריות מיינסטרים פופולריות מקומית בינונית באירופה, פופולריות מזערית בשאר העולם
נגזרות ויקינג מטאל
תת-סוגות
קלטיק מטאל, אוריינטל מטאל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פולק מטאל (פולק=עם בגרמנית, Folk Metal) הוא תת-ז'אנר של הבי מטאל, המשלב אלמנטים של מוזיקת פולק של תרבויות שונות. הסגנון מאופיין בשימוש נרחב בכלים עממיים ובמידה פחותה אף בסגנונות שירה מסורתיים. ישנם סוגים רבים של פולק מטאל, בגלל המגוון הרב של מסורות ואגדות עם ברחבי העולם. טקסטים פופולריים בשירי פולק מטאל כוללים פגניות, טבע, פנטזיה, מיתולוגיה והיסטוריה.

להקות הפולק מטאל המוקדמות ביותר היו סקיקלאד (Skyclad) מאנגליה וקרואצ'ן (Cruachan) מאירלנד. אלבום הבכורה של סקיקלאד, The Wayward Sons of Mother Earth, יצא ב-1991 ונחשב לאלבום ת'ראש מטאל עם כמה השפעות פולק, בניגוד לעבודה המוקדמת של קרואצ'ן שאימצה את אלמנט הפולק כחלק מכונן מהסאונד שלהם. רק ב-1994 וב-1995 החלו לצוץ תורמים מוקדמים אחרים בז'אנר מאזורים שונים באירופה ומחוצה לה.

קיים שימוש במגוון גדול של כלי נגינה עממיים בז'אנר, כאשר להקות רבות כוללות שישה חברים או יותר בהרכבים הרגילים שלהן. הוא כולל לפעמים נגינה רכה המושפעת מפולק רוק. ידוע גם שמספר להקות פולק מטאל מסתמכות על קלידים כדי לדמות צליל של כלי נגינה עממיים.

היסטוריה ומאפיינים אומנותיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנה בה הופיע לראשונה הפולק מטאל היא 1990, אז הוקמה הלהקה האנגלית סקיקלאד (Skyclad), שבתחילה הייתה להקת ת'ראש מטאל עם נגיעות מזעריות של מוזיקת פולק. בשנת 1991 הלהקה צירפה לשורותיה כנר ומאז הלהקה מקליטה אלבומים עם דגש גדול על רית'מטיקה פולקלוריסטית ומלודיות שנוצרות בזכות שילוב של קלידים יחד עם הפידל (Fiddle), כלי מיתר דמוי כינור. סקיקלאד ציינה שכמה מהלהקות שהשפיעו על הסגנון שלה היו להקת הרוק המתקדם ג'טרו טול ואף להקת הרוק הכבד המפורסמת לד זפלין.

קרואצ'ן (Cruachan) מאירלנד נחשבת גם היא לחלוצה בז'אנר, יחד עם סקיקלאד. הלהקה הוקמה בשנת 1992 בדבלין, אירלנד. מלכתחילה כוונתם הייתה לערבב את מוזיקת הפולק האירית של ארץ הולדתם עם הצד הקיצוני יותר של מוזיקת המטאל. בספר האיטלקי "FOLK METAL, Dalle Origini Al Ragnarok", היסטוריה מקיפה של הז'אנר, הסופר פבריציאו ג'יאוסו מציין את קרואצ'ן כלהקת הפולק מטאל האמיתית הראשונה. הוא מודה שלסקיקלאד היו כמה חלקים עממיים בחלק מהשירים לפני קרואצ'ן, אולם הוא ממשיך ואומר שקרואצ'ן השתמשו במוזיקת פולק באותה מידה שהם השתמשו במוזיקת מטאל.

שנת 1990 הייתה גם השנה בה יצא אלבומה המשפיע של באת'ורי, "Hammerheart", שבעצם הביא לעולם המטאל את העיסוק בקונספטים הוויקינגים והנורדיים יחד עם המוזיקה האטמוספירית שבאה לתאר את אותם נושאים. באת'ורי במקור הייתה להקת בלאק מטאל. כבר עם יציאתו של האלבום "Blood Fire Death" ניתן היה להבחין בפנייה שעושה בת'ורי מהבלאק מטאל לכיוון האפי והאטמוספירי במוזיקה שלה, וההיסטורי והפולקלורי בליריקה; אך האלבום שסימן את המעבר הסופי הוא Hammerheart.

החל משנות התשעים המוקדמות ואילך, הוקמו כמה וכמה להקות פולק מטאל משפיעות וחשובות, כמו להקות הבלאק\ויקינג Enslaved, שהוקמה ב-1991, ו-Einherjer שהוקמה ב-1993, ולהקות פולק מטאל איריות שמשלבות מוזיקה אירית (ובכך תורמות להתפתחותו והרחבתו של הז'אנר העממי) כמו Cruachan שהוקמה ב-1992, וויילנדר שהוקמה בצפון אירלנד ב-1993. דוגמאות נוספות ללהקות משפיעות שהוקמו או שינו את סגנון המוזיקלי לכיוון הפולקלוריסטי הן להקת הבלאק מטאל האירית Primordial, שבסביבות 1996 פנתה לכיוון העממי (שילוב של מוזיקה אירית) ולהקת הפאוור מטאל הספרדית מאגו דה אוז (Mägo de Oz), שמשלבת פולק מטאל יחד עם פאוור מטאל. בשנת 1991 קמה בישראל להקת אורפנד לנד (Orphaned Land), המשלבת מטאל עם מוזיקה מזרח-תיכונית. להקה זו, ביחד עם להקות נוספות, סימנה את תחילתו של תת-הז'אנר המכונה "אוריינטל מטאל" - "מטאל מזרחי".

התקדמות הז'אנר הואצה מאמצע שנות התשעים כשהוקמו מספר רב של להקות פולק מטאל וכן להקות ויקינג מטאל שהביאו עימן חידושים עממיים, ותוספות ייחודיות שמשלבות בין הגוון הוויקינגי של המטאל לבין הגוון הפולקלורי. אחת מאותן להקות פולק שראויה לציון היא להקת הפולק/בלק הפינית Finntroll שהוקמה ב-1997. פינטרול משלבת בין השימוש בכלים העממיים ובמלודיות העממיות שאפיינו את קרואצ'ן וסקיקלאד לבין התחושה האטמוספירית והאפלה שהביאו בת'ורי ואינסלייבד בעזרת שימוש בסינטיסייזר ובקלידים.

עד שלהי שנות ה-90 כל להקות הפולק מטאל המפורסמות היו להקות אירופאיות, אך המפורסמת מבין להקות הפולק מטאל הכלל-עולמית כיום היא טואטה דה דאנן מברזיל. למרות מוצאה הדרום-אמריקאי, המוזיקה והנושאים הליריים עוסקים ומושפעים מהמיתולוגיה האירית, ושמה בא ממיתולוגיה זו, דבר המעיד על ההשפעה שהייתה לפולק מטאל האירופאי, שהתרחב והגיע אל מעבר לים.

במקביל, החל באירופה שימוש בכלי נגינה אקוסטיים פולקלוריסטים יחד עם מטאל, על מנת להעצים את התחושה העממית. להקות שעושות שימוש נרחב בכלים אקוסטיים הן להקת הבלאק האוונגרדית Ulver, וכן להקות הדום מטאל אגאלוך ואמפיריום שהביאו עימן את האלמנטים העממיים לדום מטאל. על מנת להעצים את גודל החוויה הפולקלורית הטמונה במוזיקה הפולקלורית-מטאלית, להקות פולק מטאל אימצו את השיטה של הופעה עם כלים עממים מסורתיים על הבמה במקום להשתמש בסינטיסייזר שידמה את צלילם של אותם הכלים. מה שקרואצ'ן וסקיקלאד החלו מספר שנים קודם לכן, הפך למסורת בקרב להקות פולק רבות שצירפו לשורותיהם מספר נגנים ממוקצעים שמנגנים על כלים עממיים. אחת מלהקות המטאל הבולטות ביותר שמשלבות כלים עממיים רבים במוזיקה שלה, ושיש לה כמה חברי להקה קבועים שמנגנים על כלים עממיים היא קורפיקלאני ("שבט היער" בפינית). נוסף לנגנים המנגנים בכלי המטאל ה"שגרתיים" (בס, תופים וגיטרה חשמלית), לקורפיקלני יש גם נגן אקורדיון וכנר שלוקחים חלק פעיל ומשפיע במוזיקה הייחודית של הלהקה. להקות נוספות שמשלבות כלים עממיים הן Eluveitie השווייצרית ואין אקסטרמו הגרמנית. בין חברי להקת אלובייטי ניתן למצוא נגני כלי מיתר עממיים, חמת חלילים, חלילנים וכנרים, ואילו אין אקסטרמו עושה שימוש בחמת חלילים, נבל וכלים עממיים נוספים.

תתי-ז'אנרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

תתי-הז'אנרים מחולקים לפי האפיונים המוזיקליים שלהם, והעיסוק הלירי שלהם, ובעיקר לפי אזור המוצא - כל להקת מביאה את סיפוריה ואת המרכיבים העממים מהאזור או מהמדינה ממנה היא הגיעה. חלק מלהקות המטאל, נחשבות ללהקות פולק מטאל בגלל הליריקה שלהם בלבד, אף על פי שהן מנגנות ז'אנרים מגוונים.

ערך מורחב – ויקינג מטאל

אחד הז'אנרים הפופולריים בתוך מכלול תתי-הז'אנרים של הפולק מטאל הוא הוויקינג מטאל (Viking Metal). להקות ויקינג מטאל מרבות לעסוק בליריקה שלהן בסאגות של המלכים הנורווגים, בהיסטוריה הוויקינגית ובמיתולוגיה הנורדית. רוב להקות הוויקינג מטאל הפיניות עוסקות גם במיתולוגיה הפינית, שהיא אמונה פאגאנית נפרדת מהמיתולוגיה הנורדית-ויקינגית המוכרת יותר. להקת הוויקינג מטאל הראשונה היא באת'ורי שהחלה את התהוותו של הז'אנר בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 עם צאתו של האלבום "Blood Fire Death", אלבום שהתאפיין באווירה אפית ואטמוספירית ובקונספט שעוסק בהיסטוריה ובפולקלור הוויקינגי (בשירים בודדים) יחד עם האגרסיביות והפשטנות של הבלאק מטאל. האלבום הבא של בת'ורי, Hammerheart, שיצא ב-1990 הוא זה שסימל את הקמתו של ז'אנר הוויקינג מטאל. אף על פי שרוב להקות הוויקינג מטאל מבססות את המוזיקה שלהן על הבלאק מטאל או על הפולק מטאל, להקות ויקינג מטאל מכסות קשת רחבה של ז'אנרים במטאל ומושפעות ממגוון רחב של ז'אנרים, למשל: מטאל סימפוני, דת' מטאל ות'ראש מטאל.

להקות בולטות:

קלטיק מטאל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות קלטיק מטאל (Celtic Metal) בדרך כלל מגיעות מאירלנד ומבריטניה, שם מבחינה היסטוריה הייתה השפעה קלטית וגאלית. מאותם אזורים מגיעות גם רבות מהלהקות שמשלבות מוזיקת פולק אירית מסורתית (קלטית) יחד עם האגרסיביות של המטאל. ישנה גם פעילות קטנה של להקות קלטיק מטאל מאזור ברטאן בצרפת (גם שם יש היסטוריה גאלית וקלטית), וכן ישנה להקת קלטיק מטאל מברזיל, "Tuatha de Danann". הליריקה בז'אנר זה מבוססת על ההיסטוריה הקלטית וגם על המיתולוגיה האירית ומעשיות איריות.

להקות בולטות:

אוריינטל מטאל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוריינטל מטאל (Oriental Metal) הוא תת-ז'אנר המתאפיין בשילוב של אלמנטים אתניים מזרח-תיכוניים יחד עם מטאל. המונח אוריינטל מטאל בא במקור מישראל, והלהקה החלוצה בסגנון היא Orphaned Land.[1] המוזיקה של Orphaned Land משלבת מלודיות מזרחיות, ושיריה נוטים לעסוק בדת, לעיתים בשילוב פסוקים מהתנ"ך ומהקוראן, ובמסר של אחדות ושלום.

להקות בולטות:

סגנונות פולק מטאל אחרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד שלושת תתי-הז'אנר שהוזכרו למעלה, ישנן עוד להקות שמביאות עימן את האלמנטים והמאפיינים המוזיקליים העממיים מהאזור שממנו הן באות. כך למשל ניתן למצוא את להקת הפולק מטאל הלטבית Skyforger את להקת הפולק מטאל הרוסית Butterfly Temple, את להקות הפולק מטאל הסקוטית איילסטורם ואת להקת הפולק מטאל המרכז אמריקאיות Guahaihoque ו-Tezkatlipoka, המשלבות גוונים מוזיקליים שונים מתרבותן.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פולק מטאל בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Erdem, M. Nur, Kocabay-Sener Nihal, Demir Tu?ba, Handbook of Research on Aestheticization of Violence, Horror, and Power, IGI Global, 2020-10-02, ISBN 978-1-7998-4656-7
הבי מטאל
תת-סוגות
מטאל קיצוני (כולל בלאק מטאל, דת' מטאל, דום מטאל, ספיד מטאל, ת'ראש מטאל) • גרוב מטאלפאוור מטאלמטאל גותי (דום-דת' גותי, מטאל גותי סימפוני) • מטאל סימפוניגלאם מטאל
סוגות היתוך
מטאל אלטרנטיבי (כולל נו-מטאל, ראפ מטאל, פאנק (Funk) מטאל) • מטאלקור (כולל דת'קור) • גריינדקוראינדסטריאל מטאלפולק מטאלמטאל נאו-קלאסיפרוגרסיב מטאלסלאדג' מטאלסטונר רוקגראנג'
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של ההבי מטאל הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
ראו גם
מטאל בישראלמטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן במטאל
פורטל הבי מטאל