דת' מטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דת' מטאל ("מטאל מוות" - Death Metal) הוא תת-ז'אנר כבד וקיצוני בתוך זרם המטאל, שנוסד בארצות הברית באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20. המאפיין החשוב ביותר של הדת' מטאל, אשר מבדיל אותו משאר סגנונות המטאל הוא שירת הגראולינג - ביצוע ווקאלי, המורכב משאגות ונהמות נמוכות.

הסגנון התחיל כתת-ז'אנר אשר צמח מן הת'ראש מטאל, בהשפעת להקות ת'ראש כגון סלייר, מטאליקה ו-ונום. אלבומי הדת' הראשונים הם "Fuckin Death" של מאטסר משנת 1985 ו-"Scream Bloody Gore" של דת' משנת 1987.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדת' מטאל צמח בארצות הברית באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 מתוך הת'רש מטאל, סגנון שהיה נפוץ ומצליח בארצות הברית במהלך העשור. הדת' מטאל הוא למעשה שילוב של מאפייני הת'ראש - נגינה טכנית ולא מלודית, צליל כבד וגס - עם יסוד הגראולינג - מעין ביצוע ווקאלי בלתי מלודי, המורכב משאגות ונהמות נמוכות , עם כן גם יסוד הגרימינג - יסוד בעל ביצוע ווקלי נמוך ואפל אשר נשמע לרוב גם בבלאק מטאל.

להקת הדת' הראשונה היא ככל הנראה מאסטר משיקגו, אשר הוציאה בשנת 1985 את אלבומה הראשון, "Fuckin Death". מנהיג הלהקה, הסולן והבסיסט פול ספקמן, הוא זה אשר, ככל הנראה, המציא את הגראולינג. באחד הראיונות איתו, סיפר ספקמן, כי הוא היה מאוד מדוכא בתקופה שבה החל לנגן במאסטר, בשל מות אביו, ושאגות הגראולינג היו הדרך שלו להביע את הרגשתו. [1] להקות דת' נוספות שהחלו לפעול באותה תקופה הן דת', Possessed ו-Morbid Angel- אלה הן חלוצות הדת' מטאל.

בשנות ה-90 של המאה ה-20 החלו לקום בצפון אירופה להקות מטאל שאימצו את הגראולינג, אך בניגוד ללהקות הדת' האמריקאיות, יצרו מוזיקה מלודית: דת' מטאל סקנדינבי, המכונה גם "דת' מלודי". עם הזמן התפצל הדת' מטאל לתתי-סגנונות נוספים, אך החלוקה העיקרית היא עדיין לדת' אמריקאי ברוטאלי מחד, ודת' סקנדינבי מלודי מאידך.

תת-סגנונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דת' מטאל ברוטאלי - זהו הדת' מטאל המקורי, אשר צמח בארצות הברית באמצע שנות השמונים. הדת' הברוטאלי (המכונה בקיצור "ברוטאל"), מתאפיין בנהמות גסות ונמוכות במיוחד ובנגינה גסה וחסרת מלודיה לחלוטין. למעשה, הדת' הברוטאלי הוא סגנון המטאל האלים והקיצוני ביותר שקיים כיום. להקות ברוטאל בולטות: Master, Morbid Angel, Cannibal Corpse, Deicide.
  • דת' פרוגרסיבי - שילוב של דת' עם אלמנטים פרוגרסיביים כגון נגינה וירטואוזית, מקצבים משתנים ושימוש נרחב ומתקדם בטכניקות על כלי הנגינה. מאפיין בולט של הז'אנר, על אף שזהו אינו מאפיין מכריע של הסגנון, הוא שירה נקייה בנוסף לנהמות הנמוכות. להקות בולטות: דת', אופת', משוגע, סיניק, nto Eternity .
  • בלאקנד דת' מטאל - שילוב של הז'אנרים דת' מטאל ובלאק מטאל. הבלאקנד דת' מטאל מתאפיין בגרואלים נמוכים וצורמים הקרובים יותר לסגנון הדת' מטאל, נגינה מהירה וחוזרת על עצמה של התופים שיותר קרובה לסגנון הבלק מטאל ומלודיה מסוימת. תת-ז'אנר זה חופף במידה מסוימת את הדת' הסקנדינבי. להקות בולטות: בהמות.
  • דת'קור - שילוב של הז'אנרים דת' מטאל ומטאלקור. הז'אנר מתאפיין בשבירות רבות, גרואלים הן נמוכים והן גבוהים.

שירה וליריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, בדת' מטאל נוהגים לשיר שירת גראול - נהמות בעלות צליל נמוך ומחוספס. לעתים קשה מאוד להבין את הליריקה של השירים והמוזיקה מתאפיינת בריפים כבדים מאוד.

הליריקה עוסקת בעיקר בנושאים כגון המוות, מהות החיים ונושאים קודרים אחרים, בעוד שלהקות כגון Cannibal Corpse האמריקאית נוהגות לשיר על ריטוש גופות וכדומה. כעקרון, להקות דת' מטאל יכולות לשיר על כל נושא שהוא, בין אם אלה הם אופת' (Opeth) השבדיים ששרים על הטבע (ומשלבים עגמומיות ועצבות בשיריהם) או להקת היפוקריסי (Hypocrisy) השרים על חייזרים ותופעות על-טבעיות, ואם אלה הם Salem הישראלים, ששרים על השואה, הטרור האסלאמי ועל כאב העם היהודי. הליריקה נגד הנצרות והגהנום תפסה חזק בדת' מטאל, בעיקר אצל דייסייד האמריקאית והאמרקלט הישראלית.

רשימת להקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות חלוצות בתחום[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל