ויקטור פרנקנשטיין (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקטור פרנקנשטיין
Victor Frankenstein
Victor frankenstein poster.jpg
מבוסס על "פרנקנשטיין" מאת מרי שלי
בימוי פול מקגיגן
הופק בידי ג'ון דייוויס
תסריט מקס לנדיס
עריכה אנדרו הולם
שחקנים ראשיים דניאל רדקליף
ג'יימס מקאבוי
ג'סיקה בראון פינדלי
צ'ארלס דאנס
מוזיקה קרייג ארמסטרונג
צילום פביאן וגנר
מדינה ארצות הברית
חברת הפקה Davis Entertainment Company
TSG Entertainment
חברה מפיצה 20th Century Fox
הקרנת בכורה 11 בנובמבר 2015 (לוס אנג'לס)
25 בנובמבר 2015 (ארצות הברית)
18 בפברואר 2016 (ישראל)
משך הקרנה 110 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה דרמה
אימה
מדע בדיוני
תקציב 40,000,000 $
הכנסות 25,400,000 $
הכנסות באתר מוג'ו frankenstein2014
האתר הרשמי
דף הסרט ב-IMDb

ויקטור פרנקנשטייןאנגלית: Victor Frankensein) הוא סרט מדע בדיוני, אימה ודרמה משנת 2015, שמבוסס על הרומן הקלאסי של מרי שלי, "פרנקנשטיין". הסרט מבוים על ידי פול מקגיגן והתסריט נכתב על ידי מקס לנדיס. בסרט מככבים ג'יימס מקאבוי כדוקטור פרנקשטיין ודניאל רדקליף כאיגור, הסרט הופץ על ידי "20th Century Fox" ב-25 בנובמבר 2015.

בניגוד לשאר העיבודים, הסרט מגולל את העלילה מנקודת מבטו של איגור, כשהצופים נחשפים למקורות האפלים של איגור ולתחילת ידידותו עם הסטודנט הצעיר לרפואה, ויקטור פרנקנשטיין. דרך עיניו של איגור, הצופים עדים לגדולתו של פרנקנשטיין כאיש מהסיפור המוכר. בסופו של דבר, הניסויים שלהם מסבכים אותם בצרות עם הרשויות, והשניים נמלטים בזמן שהם מנסים להשלים את המטרות שלהם להשתמש במדע כדרך ליצירת חיים מתוך המוות.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלונדון, סטודנט לרפואה שאפתני בשם ויקטור פרנקנשטיין מבקר בקרקס, שם הוא מציל לוליינית פצועה בשם לורליי, בסיועו של גיבן חסר שם המשועבד על ידי מנהיג הקרקס, ובעל רגשות כלפי לורליי. מורשם מהידע העצום של הגיבן על אנטומיית האדם, שנרכש מספרים גנובים, ויקטור מציל אותו, מנקז את הציסטה שעל גבו (מה שגורם לחריגה הפיזית של הגיבן) ומפתח רתמה כדי לשפר את היציבה שלו, ולאחר מכן מכנה אותו "איגור". לאחר מכן, השניים מתעסקים בניסויים המתמשכים של ויקטור ליצור חיים באמצעים מלאכותיים, מה שמעורר את זעמו של מפקח המשטרה הדתי, רודריק טורפין, שתופס את הניסויים שלהם כחטא. לאחר שאיגור מציע להשתמש בחשמל להחיות את יצירותיהם, ויקטור רוכש חלקים מחיות מתות ויוצר שימפנזה מפלצתית שזוכה לכינוי "גורדון".

בינתיים, איגור מתאחד עם לורליי, שכעת מתחזה לפילגשו של ברון הומוסקסואל הנמצא בארון, והשניים מתאהבים, מה שמערער את ויקטור, שרואה את לורליי כהסחת דעת. איגור מזמין את לורליי לצפייה בניסוי שלהם, שמשתבש כאשר גורדון בורח וזורע הרס באוניברסיטה לפני שנהרג על ידי ויקטור ואיגור. לורליי מזועזעת מניסוייו של ויקטור ומבקשת מאיגור להניא אותו מכך, אבל איגור מסרב לעשות זאת בידיעה שויקטור מונע על ידי הצורך לכפר על אשמתו העקיפה במותו של אחיו הבכור, הנרי, שאביו השתלטן של ויקטור, הברון פרנקנשטיין, מאשים בו את ויקטור. ויקטור מגורש מהמכללה בעקבות השיטות לא השגרתיות שלו, ולאחר מכן פונה אל חברו העשיר ללימודים, פיניגן, שמעוניין שויקטור ייצור יצור מלאכותי דמוי אדם.

ויקטור ואיגור בונים גולם שמכונה "פרומתאוס", אבל מערכת היחסים ההדוקה של איגור עם לורליי גורם לקרע ביניהם. זמן קצר לאחר מכן, טורפין ואנשיו פושטים על מעבדתו של ויקטור, נחוש בדעתו להרוס את המצאותיו, ובמהלך קטטה עם ויקטור, טורפין מאבד את שתי ידיו ואחת מעיניו, ואילו ויקטור ואיגור ניצלים על ידי אנשיו של פיניגן ונלקחים לאחוזה של משפחתו בסקוטלנד, שם פיניגן מספק להם את הכספים הדרושים כדי לבנות את פרומתאוס. איגור חושד בכוונותיו ועוזב לאחר שמסתכסך עם ויקטור. פיניגן מאוחר יותר חוטף את איגור וחושף את תוכניותיו להרוג את ויקטור לאחר שייצור את פרומתאוס. פיניגן זורק את איגור לתוך נהר התמזה, שמצליח להימלט ולהתאחד עם לורליי, שסועדת אותו.

ברגע שהוא מתאושש, איגור חוזר לאחוזתו של פיניגן עם לורליי על מנת להציל את ויקטור, ומוצא את ויקטור על סף פריצה בהחייאתו של פרומתאוס. ויקטור מתעלם מתחינותיו של איגור לא להפעיל את המכונה, בדיוק בזמן שטורפין מגיע באופן לא צפוי, ופותח באש על המכונות. למרות התערבותו, פרומתאוס קם לתחייה ומתפרע במעבדה, תוך כדי שהוא הורג פינגן וטורפין. ויקטור מבין את טעותו ומשתף פעולה עם איגור כדי להרוג את פרומתאוס על ידי דקירת שני לבבותיו. איגור נפגע באופן חמור במאבק ומתמוטט בזרועותיו של ויקטור.

איגור מתאושש, לאחר שהוחזר אל לורליי. רק אז הוא מוצא מכתב שנכתב לו על ידי ויקטור, שם ויקטור מתנצל על כל הסבל שהוא גרם לו ומכנה את איגור - "היצירה הגדולה ביותר שלו". איגור מתאחד עם לורליי ומקים איתה חיים משותפים, בעוד שויקטור הולך לכפר סקוטי בחיפוש אחר תגליות חדשות.

צוות השחקנים והדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט הוכרז לראשונה על ידי "20th Century Fox" בשנת 2011 עם מקס לנדיס כתסריטאי הסרט. פול מקגיגן הוכרז כבמאי בספטמבר 2012. דניאל רדקליף החל באותה התקופה במשא ומתן להצטרף לסרט והוא הצטרף רשמית לצוות השחקנים כאיגור במרץ 2013. ביולי 2013, ג'יימס מקאבוי הצטרף לצוות השחקנים כויקטור פרנקנשטיין. ג'סיקה בראון פינדלי הצטרפה בספטמבר.

באוקטובר 2013, תאריך יציאת הסרט נדחה מ-17 באוקטובר 2014, ל-16 בינואר 2015. בחודש מרץ 2014, הסרט הוקדם ל-2 באוקטובר 2015. הצילומים התקיימו בעיקר בבריטניה. הצילומים העיקריים החלו ב-25 בנובמבר 2013, והסתיימו ב-20 במרץ 2014. ביוני 2015, תאריך יציאת הסרט נדחה בחזרה מ-2 באוקטובר 2015, ל-25 בנובמבר 2015.

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריילר הראשון לסרט יצא על ידי "20th Century Fox" ב-18 באוגוסט 2015.

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-9 בדצמבר 2015, לסרט יש הכנסות של 5,300,000 $ בצפון אמריקה ו-20,000,000 $ במקומות אחרים. סך הכל הכנסות של 25.4 $ ברחבי העולם, כנגד תקציב של 40,000,000 $.

בצפון אמריקה, הסרט יצא לאקרנים ביום רביעי, ב-25 בנובמבר 2015, לצד סרטים כמו קריד והדינוזאור הטוב. הסרט הוקרן עם ברוטו של 12,000,000 $ מ-2,797 בתי קולנוע בחמשת הימים הראשונים שלו, כולל 6-8,000,000 $ בסוף השבוע הראשון שלו. בסופו של דבר, הסרט הכניס 2,400,000 $ בסוף השבוע הראשון שלו ו-3,400,000 $ בחמשת הימים הראשונים שלו, ושבר את השיא שנקבע על ידי הסרט "לא מוותרות" בשנת 2012 לפתיחת הברוטו הנמוך ביותר בלמעלה מ-2,500 בתי קולנוע.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל ביקורות שליליות ממבקרים עד כה. ב-"Rotten Tomatoes", יש לסרט דירוג של 28%, המבוסס על 107 ביקורות, עם דירוג ממוצע של 4.6/10. הקונצנזוס של האתר קרא לסרט: "דמיון מחדש בלי הדמיון, 'ויקטור פרנקנשטיין' נותן נקודת מבט מרענן על הסיפור, אבל בסופו של דבר נותן עניין קטן למי שצפה בסרטי הפרנקנשטיין המעולים יותר". ב-"Metacritic", יש לסרט ציון של 36 מתוך 100, בהתבסס על 28 מבקרים, דבר המצביע בדרך כלל על ביקורות "שליליות".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויקטור פרנקנשטיין בוויקישיתוף