ויקיפדיה:פרשת השימוש בחשבונות נוספים לשם הטיית דיונים והצבעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה נועד לרכז את ממצאי פרשת התנהלותה של TMagen מייסדת המיזמים: ויקי נשים ונשים באדום, מי שהייתה מפעילת מערכת בוויקיפדיה העברית במשך כשנתיים ושמונה חודשים, עד לחסימתה ללא הגבלת זמן ב-13 בפברואר 2019, עקב הפעלת חשבונות רבים לצורך הטיית דיונים והצבעות.

התגלגלות הפרשה

לאחר שעבר די זמן מגילוי הפרשה והטיפול בהשלכותיה אנחנו מביאים להלן סיכום מסודר של הפרטים כפי שידועים לבירוקרטים. בתחילת פברואר העלו מספר משתמשים חשדות בנוגע לשימוש בחשבונות לא פעילים על ידי מפעילת מערכת TMagen. בעקבות החשדות ערכו הבודקים בדיקה של החשבון וחשבונות נוספים, שממנה התברר כי מספר משתמשים ערכו בצורה קבועה מאותו המחשב. במקביל לגילויים אלו שיתפה TMagen בהסבר חלקי לאירועים אלו והתנצלה על הבלגאן שגרמה ועל הפגיעה בעורכים אחרים. אנחנו מאוכזבים מכך שמפעילת מערכת בעבר הייתה מעורבת בכך, ולאחר התבררות פרטים אלו החלטנו לחסום אותה מעריכה.

בשונה ממקרים דומים של הפעלת בובות קש, לפחות מאחורי חלק משמות המשתמשים עמדו עורכים שונים ואמיתיים (בעלי החשבון) וערכו בו בשלב זה או אחר, מה שהפך את העניין לסבוך ומורכב במיוחד. חלק מהם השתתפו במיזם ויקי נשים וערכו במפגשים משותפים. עם זאת, עיקר העריכות מחשבונות אלו בתקופה שקדמה לחסימה נעשו בצורה מתואמת מאותו מחשב על ידי אדם אחד. אנחנו לא בית משפט, ואין לנו כלים לדעת אם העריכות מחשבונותיהם נעשו בידיעה או שלא בידיעה. בכל אופן, כל החשבונות הרלוונטיים (ראו להלן) ננעלו בעזרתו של מתניה כך שלא ייעשה בהם עוד שימוש לרעה. חשוב להבהיר שחשבון משתמש הוא אישי, אין לחלוק אותו עם עורכים אחרים, ועריכה שיטתית בשם אדם אחר אסורה.

על מנת לתקן את הנזק האפשרי בשל החשש להטיית הצבעות במקרה זה, נבדקו הצבעות מחיקה ומחלוקת שבהן השתתפו יותר מאחד מהמשתמשים הנ"ל, ובכל מקרה שבו מצאנו שהפעלת המשתמשים הנוספים להצבעה גרמה להטייתה ביטלנו אותה (רשימה בהמשך). מלבד הנזק הישיר של שימוש בחשבונות של עורכים אחרים, הנזק החמור יותר שנגרם בהתנהלות זו הוא ערעור האמון היסודי של חברי הקהילה בעורכים אחרים. התערערות האמון באה לידי ביטוי בהאשמות של עורכים כבובות קש או האשמות נגדיות והתדרדרות כללית בשיח בדפי השיחה בוויקיפדיה.

אנו נמשיך לעקוב אחרי כל מה שייראה כחשש להטיה או חשש לחזרה לדפוסי פעולה שאינם מקובלים. אנחנו מקווים שלאחר שהטיפול בפרשה הסתיים, יחזור האמון ההדדי בין עורכים בקהילה ונוכל להתמקד בכתיבת אנציקלופדיה.

חשבונות משתמש

בעקבות ממצאי הבדיקה נחסמה TMagen ללא הגבלת זמן על הפרת כללי ויקיפדיה.

החשבונות הבאים ננעלו:

הצבעות

מבדיקת תרומות המשתמשים שנחסמו עולה כי TMagen הטתה דיונים והצבעות באופן שיטתי על מנת לקדם אג'נדות שונות. לאחר התבררות ממצאי הבודקים נערכה בדיקה של הצבעות ודיונים שבהם השתתפה TMagen ואחד או יותר מיתר המשתמשים הרלוונטיים. בעקבות הממצאים בוטלו ההצבעות הבאות בהן בוצעה הטיה שהשפיעה על תוצאת ההצבעה והן נפתחו להכרעה מחדש של הקהילה:

הצבעה ראשונה מספר המשתתפים בהצבעה ההצעה אחוז התומכים במחיקה אחוז התומכים בהשארה תוצאות ההצבעה מספר חסומים בצד המנצח (ללא TMagen עצמה) אחוז התומכים בלעדיהם הצבעה מחודשת מספר המשתתפים בהצבעה אחוז התומכים במחיקה אחוז התומכים בהשארה תוצאות ההצבעה הערות
ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:ציונית פתאל-קופרווסר 48 למחוק 52% 48% להשאיר 4 58% ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/ציונית פתאל-קופרווסר2 44 70% 30% נמחק
ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:היבא יזבק 55 למחוק 51% 49% להשאיר 4 55% ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/היבא יזבק2 50 34% 66% נשאר בעת ההצבעה המחודשת יזבק שובצה במקום ה-2 במפלגת בל"ד
ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:התפתחות הזהות המגדרית 61
64
60
למחוק (3 ערכים) 59%
56%
58%
41%
44%
42%
נמחק
נמחק
נמחק
4
4
4
56%
53%
55%
ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:התפתחות הזהות המגדרית2 68
69
69
51%
51%
51%
49%
49%
49%
שוחזר
שוחזר
שוחזר
הערכים:
1. דיספוריה מגדרית בילדות
2. התפתחות הזהות המגדרית
3. חרטה על הליך התאמה מגדרית

התייחסויות בתקשורת

בתקשורת היו מספר התייחסויות לפרשה:

ראו גם