לדלג לתוכן

ויקיפדיה:שאלות ותשובות/שונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של ויקיפדיה העברית.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בוויקיפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בוויקיפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד הוויקיפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה תקלות זכויות יוצרים שונות תוכן

בדף זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות על נושאים שונים.

אתם יכולים לומר לי משהו על הלוגו של ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

הסמליל של ויקיפדיה מורכב מגלובוס המייצג את הבין-לאומיות של המיזם. הגלובוס עשוי מחתיכות פאזל כדי לסמל את העובדה שבנייתה של ויקיפדיה היא תהליך מתמשך שלעולם לא בא אל סיומו, מאותה הסיבה גם נקבע שהגלובוס לא יהא שלם כי תמיד יש מה לשפר ואתם תמיד יכולים לתרום! על כל פיסה בתצרף נכתבה האות הראשונה במילה ויקיפדיה בשפה כלשהי (לדוגמה: ו בעברית, W באנגלית ו־Ω ביוונית), מה שממחיש את הרב־לשוניות של המיזם. מתחת לגלובוס מופיע שם האתר והסיסמה: "האנציקלופדיה החופשית".

אתם מוזמנים גם לקרוא על ההצבעה הבינלאומית על הלוגו כדי ללמוד על תהליך הבחירה וכן על האפשרויות הסופיות ללוגו כדי לראות את הליטושים האחרונים.

ראו גם את דף הלוגואים והסלוגנים לפרטים נוספים, ואת דף היסטורית הלוגו ללוגואים הישנים של ויקיפדיה.

איפה אני יכול להשיג סמל מוקטן של ויקיפדיה לשימוש בקיצור דרך או במועדפים?[עריכת קוד מקור]

כאן: favicon.ico.

האם זה בטוח לאפשר לכולם לערוך דפים? אני יכול להשמיץ אנשים, האם זה לא מהווה בעיה מבחינה חוקית?[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה קיבלה מספר איומי תביעה, אך טרם התממש איום מעין זה, כך שנכון לעכשיו הוא קיים רק בתאוריה. למעשה, כל סוג של חומר לא חוקי מוסר על ידי ויקיפדים מהר למדי. בנוסף, כדאי שתשים לב שאם אתה משמיץ אנשים באמצעות ויקיפדיה, מבחינת החוק בישראל - האחריות היא שלך כאשר תוגש תביעת לשון הרע, ולא של ויקיפדיה, והעונש בגין העבירה יוטל על הכותב.

לדוגמה לתהליך זה, ראו את שיחה:אמנון ז'קונט.

מהי הדרך הטובה ביותר לקשר מאתרים אחרים לוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

על מנת לקשר לעמוד הראשי של ויקיפדיה באנגלית, הכתובת היא http://en.wikipedia.org, והכתובת לעמוד הראשי של ויקיפדיה העברית http://he.wikipedia.org .

אם ברצונך לקשר לעמוד ויקיפדיה ספציפי, השתמש בכתובת XX.wikipedia.org/wiki והוסף את שם העמוד, כאשר XX היא השפה. (he עבור עברית, en עבור אנגלית וכו').

רשימת קודי השפות התקפים כרגע (בכל אתרי ויקימדיה) נמצאת בדף זה.

האם ישנם באנרים או תמונה שאני יכול להשתמש בהם לקישור?[עריכת קוד מקור]

כמה מהוויקיפדים יצרו כאלה. ניתן למצוא אותם בדף הבאנרים והכפתורים. אתה יכול להשתמש גם בלוגו שלנו. אם אתה יוצר גרפיקה מתאימה בעצמך (ואתה מוזמן לעשות זאת!) ומעוניין שהיא תופץ, תוכל להעלות אותה ולקשר אותם מעמוד הבאנרים שלנו.

מה יקרה אם המון של אנשים חדשים שלא מבינים מה קורה כאן יפלוש לוויקיפדיה ויהרוס אותה?[עריכת קוד מקור]

לוויקיפדיה יש מספר גדול של מתנדבים מסורים שמקבלים ויקיפדים חדשים בברכה, עורכים את הערכים שהם תרמו לוויקיפדיה ושולחים אותם לעמודי העזרה המתאימים. בתוכנת מדיה-ויקי נשמרת ההיסטוריה של כל עמוד, כך שויקיפדים יכולים לבטל כל נזק שנגרם בטעות (או בכוונה). ויקיפדיה כבר טיפלה בכמויות גדולות של משתמשים חדשים שהגיעו אליה בלי בעיות.

האם ישנו מקום בו אנשים יכולים לבקש ערכים חדשים?[עריכת קוד מקור]

כן, ניתן לבקש ערכים בדף בקשת ערך.

האם יש מנגנון של בדיקה הנועד להעריך את נכונות המידע המוצג בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

כולנו בודקים את עבודות עמיתינו בוויקיפדיה.

כיצד מגובה ויקיפדיה? האם זה אפשרי שתקלה תמחק את כל המידע?[עריכת קוד מקור]

מסד הנתונים של ויקיפדיה מגובה באופן סדיר על גבי שרתים הנמצאים בארצות הברית, ובכל מקרה של תקלה ניתן לשחזר לחלוטין את המידע. כמו כן, ניתן להוריד גיבויים שנוצרים אחת לתקופה מסוימת.

האם זו "הוויקיפדיה" או סתם "ויקיפדיה"?[עריכת קוד מקור]

יש כאלה המשתמשים בשם הראשון, ויש שמשתמשים בשני, שניהם תקינים באותה המידה.

אם הייתה רק ויקיפדיה אחת (וזהו לא המצב, כי קיימת ויקיפדיה ביותר מ-280 שפות) אז "ויקיפדיה" היה שם ייחודי, ו"הוויקיפדיה" היה נשמע מוזר, כמו "הבריטניקה". מצד שני, אנו יכולים לומר "ויקיפדיה" כמונח, כמו "אנציקלופדיה".