לדלג לתוכן

ויקיפדיה:שאלות ותשובות/כללי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של ויקיפדיה העברית.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בוויקיפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בוויקיפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד הוויקיפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה תקלות זכויות יוצרים שונות תוכן
בדף זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות על עניינים כלליים ובסיסיים בוויקיפדיה.

מהו ויקי?[עריכת קוד מקור]

ויקי היא אוסף של דפי אינטרנט מקושרים שכל אחד יכול לקרוא או לערוך אותם בכל רגע (תוכן שיתופי). הרעיון והתוכנה הומצאו על ידי וורד קנינגהם (Ward Cunningham). אם תרצו לבחון את יכולות הוויקי, תוכלו לעשות זאת בארגז החול.

מהי ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה היא מיזם ליצירת סוג חדש של אנציקלופדיה, מקיפה וחופשית. קראו את הדף על ויקיפדיה בעברית או את הדף המפורט יותר באנגלית.

מהן מטרותיה של ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

מטרתה של ויקיפדיה ליצור אנציקלופדיה חופשית, ובשאיפה - הגדולה בהיסטוריה, הן מבחינת היקפה והן מבחינת עומקה, וכן להפוך למקור אמין למידע. אין ספק שזו מטרה שאפתנית, וברור שהשגת המטרה תיקח שנים רבות.

מתי התחילה ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

הגרסה האנגלית התחילה את פעולתה ב-15 בינואר 2001. העבודה המשמעותית על הגרסה העברית החלה ב-8 ביולי 2003.

מי מחזיק בבעלות על ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה מנוהלת על ידי ארגון ללא מטרות רווח בשם קרן ויקימדיה. שגם מפעילה מיזמים דומים כגון ויקימילון, ויקיציטוט ואחרים, ובבעלותה שמות המתחם של האתרים.

הערכים באתר מופצים תחת רישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa (ראו גם ויקיפדיה:זכויות יוצרים), ולכן הינם תוכן שיתופי וניתנים לשכפול ולהפצה תחת חוקי רישיון זה.

למה הערך שאני מחפש אינו קיים בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

ייתכן שהערך קיים בשם אחר ולא מוצג עקב מגבלות של מנוע החיפוש או טעות ברישום שם הערך. נסו לחפש את הערך בכתיב שונה (לפרטים ראו בדף זה).

אם אתם בטוחים שנוצר ערך בדיוק בכתיב שבו אתם מכירים אותו, ייתכן שהערך אוחד עם ערך אחר או לחלופין נמחק מסיבות שונות - למשל, ייתכן שהערך נוצר באופן הסותר את כללי האתר (כמו העתקת חומר כלשונו ממקור המוגן בזכויות יוצרים).

אפשרות נוספת היא שהערך לא קיים כי אף אחד לפניכם לא הרגיש בחסרונו ולא החל ליצור אותו - ביכולתכם לבקש את יצירתו בדף המתאים, בהתאם להנחיות הרשומות בו. אם אתם מוכנים להשקיע מזמנכם, תוכלו גם ליצור את הערך בעצמכם.

האם כל אחד יכול לערוך כל ערך בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

כן, כל אחד יכול לערוך כל ערך בוויקיפדיה! באמצעות לשונית לשונית עריכה או לשונית לשונית עריכת קוד מקור המופיע בראש כל דף. מרביתנו מאמינים בטוב לבו של האדם, ומנסים להוכיח שהפסוק "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" ניתן לשינוי על פי בחירת האדם. ליתר ביטחון, יש לנו יכולת לזהות בקלות כל נזק שנגרם לאתר על ידי גולש שיצרו גבר עליו, ויש לנו כלים להתאוששות מהירה מנזק זה.

אם כך, אני רשאי להרוס כל ערך, באופן חופשי?[עריכת קוד מקור]

באפשרותך לכתוב ולערוך כל ערך כרצונך, אך חל איסור מוחלט להרוס ערכים. עליך לפעול בתום לב, מתוך כוונה להיטיב ולא מתוך כוונה להזיק. ישנם מפעילי מערכת אשר מסוגלים לחסום משחיתים ללא בעיה וכל אחד יכול לשחזר את הערך למצבו הקודם. למה לטרוח על השחתה?

כדי להסיר ספק: אין כל בעיה בשינוי ערך בוויקיפדיה מתוך כוונה לשפרו. אין כל בעיה בשינוי שנעשה בתום לב, גם אם הוא שגוי. אך שינוי שבא להרוס ולגרום נזק בזדון, "דינו - מאסר שלוש שנים" (כך אומר חוק המחשבים). אל תהיו הראשונים שעליהם יומחש כלל זה.

מי אחראי לערכים בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

הוויקיפדים. זהו מיזם שיתופי, אלפי אנשים כבר משתתפים במיזם העברי, וגם אתם יכולים לתרום לפרויקט. כל מה שנדרש מכם הוא ללמוד איך לערוך דף, ושיהיה לכם ידע אנציקלופדי שאתם רוצים לחלוק.

אתם יכולים לגלות מי אחראי לגרסה העדכנית ביותר של הדף שאתם צופים בו אם תלחצו על הלשונית "גרסאות קודמות" בראש הדף. אם אתם מוצאים שגיאה בערך, אנחנו ממליצים בחום שפשוט תהיו נועזים ושתתקנו אותה. שיטת עבודה זו היא כלי מרכזי בשמירה על אמינות המידע באנציקלופדיה.

אם הניסוח נראה לכם לקוי, או משהו בערך אינו ברור, צטטו את הקטע הבעייתי בדף השיחה של הערך (ניתן להיכנס באמצעות לחיצה על הלשונית לשונית שיחה בראש הדף), והוסיפו את שאלת ההבהרה שלכם. אם תעשו זאת תסייעו לשיפור הערכים וניסוחם, פעולה שמוערכת מאוד על ידי הקהילה.

האם יש כללים לכתיבת ערכים בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

כמובן. למשל,

אפשר להתחיל לכתוב בוויקיפדיה גם לפני קריאת כל הדפים האלה, אבל כדאי למצוא זמן גם לקריאת דפי הנחיה אלה.

ראו גם חלק "תורמים" של השאלות והתשובות.

היכן אפשר לשוחח על ויקיפדיה עם משתמשים אחרים?[עריכת קוד מקור]

ראשית, ניתן לקבל עזרה מחברי הקהילה בנושאים רבים בדף ויקיפדיה:ייעוץ (קישור אליו תמצאו גם בצד ימין של כל דף). אם אתם מעוניינים לשוחח עם משתמש מסוים - השאירו לו הודעה בדף השיחה הפרטי שלו. אם אתם מעוניינים לשוחח אודות ערך מסוים באתר, פנו לדף השיחה של הערך האמור, על ידי לחיצה על הלשונית לשונית שיחה בראש הדף, וכתבו את הערותיכם שם.

האם אני חייב ליצור חשבון? האם אני יכול פשוט לערוך ערכים בעילום שם?[עריכת קוד מקור]

ויקיפדים רשומים באתר זוכים למספר הטבות, ביניהן ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של ערכים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.

בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק בודקים יכולים לחשוף כתובת IP של משתמשים רשומים, והם יעשו זאת אך ורק במקרים של פגיעה חריגה בוויקיפדיה. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

מעבר לפרטיות גבוהה יותר, משתמשים רשומים יכולים להציג מידע בדף משתמש פרטי, לקבל הודעות בדף שיחה פרטי, וליצור דפי משנה.

איך יודעים אם המידע באתר נכון?[עריכת קוד מקור]

כיוון שכל אחד יכול לערוך ערך, ישנה אפשרות שמידע לא מעודכן, שאינו נייטרלי, או שגוי מיסודו יועלה לאתר. אולם, כיוון שאנשים רבים פועלים באתר ועוברים על מידע חדש שהוזן אליו בעזרת דף השינויים האחרונים הרי שמידע שגוי "נתפס" ומתוקן יחסית מהר. ככל שיתרבו המשתמשים באתר, תובטח אמינות גבוהה יותר של המידע הנמצא בו, ולכן נשמח אם תרצה להשתתף ולתרום מהידע בתחומים העניין שלך. ראו עוד בעניין זה בדף ויקיפדיה:אמינות.

איזו תוכנה מריצה את ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

התוכנה שמריצה את ויקיפדיה נקראת מדיה-ויקי. ניתן למצוא עליה מידע נוסף (באנגלית) באתר שמוקדש לה.