לדלג לתוכן

ויקיפדיה:שאלות ותשובות/תורמים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של ויקיפדיה העברית.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בוויקיפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בוויקיפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד הוויקיפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה תקלות זכויות יוצרים שונות תוכן
בדף זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות על הסיבות לתרום, כלומר לכתוב ולשכתב ערכים, ואיך לעשות זאת.

צעדים ראשונים

[עריכת קוד מקור]

מהי תרומה?

[עריכת קוד מקור]

במינוח הנהוג בוויקיפדיה, תרומה היא פעולת עריכה חיובית במיזם, קטנה כגדולה. אין הכוונה לתרומה כספית, אם כי מעת לעת האתר פונה לציבור הגולשים לגיוס תרומות כספיות.

כיצד נוכל לתרום?

[עריכת קוד מקור]

ישנן דרכים רבות בהן תוכלו לתרום. תרומתכם יכולה להיות בכך שתערכו דפים, תיצרו דפים חדשים, שתעודדו את חבריכם לתרום ותסייעו בתחזוקה. גם אם אין לכם זמן לכתוב ערך מקיף ועשיר או לקרוא ערך מתחילתו עד סופו, תוכלו לתרום למיזם באופן מזדמן באמצעות תיקון שגיאות כתיב, תיקון טעויות עובדתית, הוספת מידע חסר או תיקון קישור. לחלופין, תוכלו לדווח על טעויות שנפלו בערכים או להצביע על ליקויים אחרים בהם. אינכם נדרשים להירשם כדי לתרום למיזם (אם כי הרישום יקל עליכם) ואינכם נדרשים למספר עריכות מסוים לעיקר הפעילות במיזם (החריגים הם הצבעות על מדיניות ומחיקת ערכים או קבלת הרשאות מורחבות). אם תרצו, תוכלו גם לתרום כסף לקרן ויקימדיה, מפעילת האתר החינמי.

למה שארצה לתרום לוויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

לשאלה זו ישנן תשובות כמעט כמספר הוויקיפדים. סיבות טובות לכך הן:

 • יצירת אנציקלופדיה "חינמית" – אחת ממטרותיה של ויקיפדיה היא לאפשר לחסרי אמצעים גישה למידע. ישנה חשיבות בנגישות למידע, בהענקת הזדמנות שווה לכולם מבלי שחוסר יכולת כלכלית יגרום לכך לחוסר נגישות.
 • סיפוק אינטלקטואלי - על ידי הכנסת מידע לוויקיפדיה, מופץ הידע בעולם וידע מסוים שהיה שמור עד כה ליודעי ח"ן, הופך נגיש לכול. כך למשל הערך שרמן שנכתב למטרה זו, מופיע ראשון בגוגל והופך ידע שהיה נגיש רק לדוברי אנגלית לנגיש גם לדוברי עברית. כתיבת ערכים היא פעילות של איתור מידע, הצלבת מקורות וניסוח תוכן-ככל שעוסקים בה יותר, לומדים הרבה על נושאים שונים ומתרגלים את היכולות המילוליות. ניתן לעסוק בתרגום ערכים משפות אחרות או לשפות אחרות וכך לתרגל את השליטה בהן.
 • תרומה לציבור - תרומה לוויקיפדיה היא תרומה ממעלה ראשונה לציבור דובר עברית, ואינה נופלת במאום מכל סוג אחר של התנדבות. הידע שנוסף לפרויקט העברי יכול להגיע גם לפרויקט האנגלי ולפרויקטים בשאר השפות-כאשר משתתפים בוויקיפדיה, משתתפים בפרויקט בינלאומי ותורמים לרמת הידע העולמית ולא רק מספקים את הצרכים הישירים שלך.
 • העלאת מודעות לנושאים – בין אם מסר מדעי, כלומר תאוריה מדעית מסוימת שכבר התפרסמה; או נושא פוליטי, כלומר ייצוג אובייקטיבי של עמדות פוליטיות או השמעת קולן של אוכלוסיות מוחלשות. דוגמה טובה לכך, כמו גם לתהליך של כתיבה דיאלוגית שהוא האידאל של ויקיפדיה, ניתן לראות בערך יהדות קראית, שכתב קראי במטרה להביא לייצוג הולם של הקהילה שלו, והורחב עוד ועוד תוך ויכוחים עם יהודים רבניים (ראו את דף שיחתו ואת כל דפי המשנה שלו). עם זאת, אין לשכוח שוויקיפדיה איננה במת נאומים וניסיון לקידום מטרות על ידי כתיבת ערכים מוטים איננו מתקבל בברכה.
 • התנגדות לזכויות יוצרים – התנגדות למושג "זכויות יוצרים", בין אם כשלעצמו או כחלק מהתנגדות כוללת יותר לזכויות קניין. כתיבה בוויקיפדיה נועדה לאפשר למידע הפצה חופשית, מתוך תפיסה כי המידע אינו שייך לאדם ספציפי אלא לכלל האנושות ולבטל את ההגבלה על מספר האנשים התורמים לעיצוב המידע. עם זאת אין הכוונה להפר את זכויות יוצרים של גורמים אחרים, אלא רק להקטין את השפעתן על ידי אספקת אותו מידע הנכתב מראש בצורה חופשית. הפרת זכויות יוצרים של גורמים אחרים איננה מתקבלת בברכה בוויקיפדיה: ראו ויקיפדיה:זכויות יוצרים. מאידך, גם עורכי ויקיפדיה אינם מוותרים על כל זכויותיהם, ובעת שימוש בחומר מוויקיפדיה, נדרש המשתמש לתת קרדיט הולם.

ראו גם הסבר באנגלית על הנושא.

היכן אמצא את ההנחיות הבסיסיות לכותב בוויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

דפים אחדים מספקים מידע זה:

ניתן להתחיל לכתוב בוויקיפדיה גם לפני קריאת כל הדפים האלה, אבל כדאי למצוא זמן גם לקריאת דפי הנחיה אלה.

האם עליי להירשם לפני שאני עורך דפים?

[עריכת קוד מקור]

לא. כל אחד יכול לערוך דפים, גם אם אינו רשום באתר.

אז בשביל מה ליצור שם משתמש באתר?

[עריכת קוד מקור]

יש מספר יתרונות להיותכם רשומים באתר, הכוללים בין היתר פונקציות שאינן פתוחות בפני משתמש לא רשום. ויקיפדים רשומים באתר, זוכים גם ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של ערכים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.

בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק בודקים יכולים לחשוף כתובת IP של משתמשים רשומים, והם יעשו זאת אך ורק במקרים של פגיעה חריגה בוויקיפדיה. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

קראו את הדף ויקיפדיה:למה ליצור חשבון? לפרטים נוספים.

האם עליי להשתמש בשמי האמיתי?

[עריכת קוד מקור]

אינכם חייבים להשתמש בשמכם האמיתי. חלק מהמשתמשים עושים זאת וחלקם לא.

כיצד אוכל לשנות את שם המשתמש שלי?

[עריכת קוד מקור]

יש לפנות לדף ויקיפדיה:שינוי שם משתמש על מנת לעשות כן. אין ליצור חשבון או דף משתמש תחת השם החדש לפני הפנייה!

פירושים למילים נפוצות

[עריכת קוד מקור]

מה ההבדל בין דף לערך?

[עריכת קוד מקור]

המושג "דף" מתייחס לכל התוכן של ויקיפדיה - ערכים אנציקלופדיים, דפי שיחה, דפי עזרה, וכן דפים מיוחדים כמו דף השינויים האחרונים. "ערך" הוא מונח צר יותר המתייחס אך ורק לדפים המכילים תכנים אנציקלופדיים.

מהו ערך יתום?

[עריכת קוד מקור]

ערך יתום הוא ערך שאין אף ערך בוויקיפדיה המקשר אליו. ניתן עדיין להגיע לערכים יתומים באמצעות חיפוש או שיטוט במערכת הקטגוריות, אבל מומלץ למצוא ערכים מתאימים שאפשר להוסיף בהם קישור לערך היתום. ניתן למצוא ערכים יתומים דרך דף הערכים היתומים, אך הרשימה איננה מתעדכנת מיידית.

מהו קצרמר?

[עריכת קוד מקור]

קצרמר הוא ערך קצר ביותר, ברוב המקרים בן פסקה אחת לכל היותר. קצרמרים הם בסיס טוב לבנייה של ערך מלא וראוי. ראו גם ויקיפדיה:קצרמר.

מהם פירושונים? או - מה קורה כשיש למילה אחת יותר ממובן אחד?

[עריכת קוד מקור]

יצירת דף פירושונים הוא תהליך של הבחנה בין המובנים השונים של מילה שלה יש יותר ממובן אחד. לדוגמה, המילה "צדק" מציינת עצם מופשט בתחום המוסר וכן שם של כוכב לכת. הדרך לטפל בנושאים כאלה היא ליצור לכל אחד מהמובנים דף נפרד משלו עם שם מייצג כגון: צדק (מוסר) וצדק (כוכב לכת). בדפים אלו נכתבים הערכים המקיפים אודות כל אחד מהמובנים, ואילו הדף צדק הופך להיות דף פירושונים שבו מפנים לכל אחד מהמובנים השונים ונותנים לגביהם הסבר קצר. אתם מוזמנים לפנות לדף צדק או זנון לדוגמה.

כשאתם יוצרים דף פירושונים, כלומר דף הבחנה בין מובנים, עשו זאת תוך שימוש בתבנית הסטנדרטית.

מהו שינוי משני? מתי עליי לסמן תיבה זו?

[עריכת קוד מקור]

כאשר משתמש רשום עורך דף, ניתנת לו האפשרות לסמן תיבה שמגדירה שהשינוי שביצע הינו "שינוי משני". מתי לעשות שימוש בתיבה זו, היא שאלה של טעם יותר מכל דבר אחר. תיקונים של שגיאות דפוס, תחביר, או שינויי עריכה מינימליים יסומנו על פי רוב כשינוי משני. שינוי משמעותי הוא באופן עקרוני שינוי שמספק למשתמש שעוקב אחרי ערך ספציפי זה סיבה טובה לקרוא אותו שוב.

אפשרות זו היא חשובה כיוון שמשתמשים יכולים לבחור להסתיר שינויים משניים מרשימת השינויים האחרונים שהם מסתכלים עליה, ובכך לצמצם מאוד את כמות השינויים שהם עובדים איתה.

משתמשים לא רשומים אינם מקבלים אפשרות כזו כיוון שזו הייתה מאפשרת להם להסתיר חבלה במערכת בתור שינוי משני, פעולה שהייתה מאריכה את הזמן שהיה עובר עד שהחבלה הייתה מתגלית. זו סיבה נוספת להירשם כמשתמש באתר.

מהו דף "השינויים האחרונים" ומה משמעות הקיצורים שבו?

[עריכת קוד מקור]
דף השינויים האחרונים מאפשר למשתמש באתר לראות את כל השינויים העדכניים ביותר שבוצעו באתר. דף זה מאפשר למשתמש לראות מה נעשה באתר וכך לבצע קריאה ביקורתית לערכים חדשים שנוספו, לאתר ולתקן שגיאות וחבלה מכוונת, ועוד. ראו את מקרא תקצירי העריכה לפירוט נוסף על הקיצורים המופיעים בדף זה.

האם קיימות תבניות קבועות לעיצוב טקסט ולטבלאות?

[עריכת קוד מקור]

ראו את המדריך לעיצוב דפים להסברים כלליים על סגנון הכתיבה בוויקיפדיה ואת עזרה:תבנית להסבר על תבניות.

מה לעשות אם מצאתי שני ערכים על אותו נושא?

[עריכת קוד מקור]

תוכלו לשלב אותם לערך אחד בעצמכם אם אתם מרגישים נועזים.

בחרו את השם המתאים ביותר לערך (לא בהכרח אחד מהשמות שכבר קיימים), ושלבו את התוכן של הערכים יחדיו ליצירת ערך אחד, מוצלח יותר. אם אינכם בטוחים לגבי השם המתאים ביותר, או האם לשלב בין שני הערכים, כתבו שאלה בדף השיחה של הערכים הקיימים וחכו לראות מה משתמשים אחרים חושבים על כך.

ניתן גם לסמן את הערכים בתבנית {{איחוד}}.

מה גודל הדף המקסימלי/אידאלי? מתי צריך לפצל ערך ליחידות קטנות יותר?

[עריכת קוד מקור]

אין גודל מקסימלי לדף, אבל טעינת ועריכת דפים ארוכים במיוחד עשויה לקחת זמן רב במחשבים איטיים יחסית. לפיכך יש לפצל ערכים ארוכים לערכים נוספים בהתאם לתתי הנושאים. במקרה של דף העולה על 30 קילו-בייט, תופיע אזהרה. כל עוד אינכם חורגים מגודל זה עדיף לשמור ערך בנושא מסוים במסגרת ערך אחד, אלא אם יש תת-נושא שיש לו גם מעמד עצמאי ואתם חושבים שמגיע לו ערך משלו, או שאתם מעריכים שהערך יכלול בעתיד מידע רב ובכל מקרה יצריך חלוקה.

האם ניתן לדון או לדבר אודות הנושאים כאן?

[עריכת קוד מקור]

זוהי אנציקלופדיה ששואפת להציג נושאים מנקודת מבט נייטרלית. דיון המכוון לשכנע מישהו אחר בנקודת המבט שלך על נושא מסוים מקומו לא בוויקיפדיה, אלא בפורום פרטי. דיון המכוון לשפר ערכים או להבהיר חלק או מונח בערך יתקבל בברכה, ועליו להתקיים בדף השיחה הצמוד לכל דף.

מצאתי השחתה (או שבטעות גרמתי לה...) בדף כלשהו, כיצד ניתן לשחזרו?

[עריכת קוד מקור]

כל שעליך לעשות הוא להיכנס לגרסאות קודמות מהתפריט ולבחור באפשרות "ביטול" לצד העריכה המתאימה. לפירוט ראו שחזור ערך.

באיזו שפה להשתמש?

[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה העברית השתמשו בעברית בכל מצב בו שימוש כזה מתאפשר. אם יש צורך ניתן להפנות לערכים המקבילים בוויקיפדיה האנגלית, או לציין פשר של מושג בעברית על ידי ציון התרגום שלו לשפה אחרת. אם אין ברירה, או שאין שם בעברית למושג עליו אתם כותבים, ניתן לשקול שימוש בשפות אחרות.

כדאי באופן עקרוני להשאיר ראשי תיבות באנגלית בשפתם המקורית. כך, המאמר על ADSL נקרא ADSL ולא איי.די.אס.אל. יוצאים מן הכלל הם ראשי תיבות באנגלית שנהוג לכתובם באותיות עבריות, כגון איידס.

מהם קישורים אדומים?

[עריכת קוד מקור]

קישורים אדומים מייצגים הפניות לדפים שטרם נכתבו. אם אתם רואים קישור אדום, אתם יכולים להקיש עליו וליצור דף חדש, אבל שימו לב שייתכן שכבר נכתב ערך בנושא. כדאי תמיד לבצע חיפוש בוויקיפדיה לפני שכותבים ערך חדש, כדי לוודא שאין כבר תוכן קיים בנושא באתר.

מהם הקישורים בצבע תכלת?

[עריכת קוד מקור]

קישורים אלה הם הפניות לאתרים מחוץ לוויקיפדיה העברית.

מה קורה כאשר שני משתמשים עורכים את אותו הדף בו זמנית?

[עריכת קוד מקור]

בדרך כלל מתרחשת "התנגשות עריכה".

מה קורה אם המחשב או הדפדפן קורסים בזמן העריכה, או שהשרת אינו מגיב?

[עריכת קוד מקור]

צר לנו אך המידע יאבד. מכאן שכדאי לאמץ שיטות עבודה שיושפעו פחות משגעונות המחשב, הדפדפן או השרת, עד גבול מסוים. עבודות גדולות רצוי לכתוב בעורך טקסט או מעבד תמלילים ולא לשכוח לשמור לעתים קרובות. אם אתם מבצעים תיקונים קלים רצוי להעתיק את הטקסט מדי פעם על ידי סימונו, לחיצה עליו באמצעות הכפתור הימני ובחירה ב"העתק" (Copy) - או לחלופין, ללחוץ על מקשי Ctrl+A לסימון כל הטקסט ואז Ctrl+C להעתקה. פעולה זאת שומרת את הטקסט בזיכרון המחשב, כך שהוא מוגן כל עוד המחשב פועל כהלכה (בלינוקס הפריטים עלולים לא להישמר אם הדפדפן קורס). אם העריכה נתקלת בשגיאה מהשרת, לחיצה על "אחורה" (Back) עשויה לאפשר חזרה לדף, בעיקר בדפדפן פיירפוקס.

אם לא בוצעה אחת מהפעולות הללו, ניתן לחזור לגרסה האחרונה על ידי כפתורי "אחורה" (Back) ו-"רענן/העלה מחדש" (Refresh/Reload) של הדפדפן.

עורכי טקסט מסוימים עלולים לאבד תווי טקסט מיוחדים הקיימים בדף. להבנת העניין ופתרונו ראו ויקיפדיה:שימוש בעורכי טקסט חיצוניים.

כיצד אלמד על שינויים בערכים מסוימים מבלי שאצטרך לבקר אותם שוב ושוב?

[עריכת קוד מקור]

למשתמש רשום ומחובר, בכל דף תופיע צלמית כוכב בראש הדף. לחיצה עליו תצרף את הדף לרשימת המעקב של המשתמש. ניתן גם לבחור בדף העריכה בתיבת הסימון "מעקב אחרי דף זה" כדי לעקוב אחרי הדף. כמו כן, ניתן לבחור בהעדפות לעקוב אחרי דפים שיוצרים, עורכים וכדומה. רשימת המעקב תודיע בפני המשתמש הרשום על כל שינוי הנעשה בדפים הנעקבים.

באילו סוגי קבצים כדאי להשתמש לצלילים או תמונות או וידאו?

[עריכת קוד מקור]

לצילומים יש להשתמש בקובצי JPEG. לשרטוטים, סמלים ודומיהם ניתן להשתמש בקובצי SVG או PNG (אמנם ניתן להשתמש ב-GIF, אך עדיף להימנע מסיבות הקשורות לפטנט). לצליל משתמשים בקובצי Vorbis (אמנם ניתן להשתמש ב-MP3, אך עדיף להימנע מכך מהסיבה שהוזכרה קודם). לגבי וידאו מומלץ להשתמש ב-Ogg Theora. להרחבה ראו עזרה:העלאת תמונה.

אחד מהתורמים מתנהג באופן לא הגיוני. הצילו!

[עריכת קוד מקור]

נסו לדבר איתו בהגיון באופן פרטי. אם הוא לא מקשיב פרסמו את בעייתכם בדלפק הייעוץ והמתינו להתערבות ויקיפדים אחרים. זכרו לקחת אוויר ולשמור על קור רוח.

מדוע הערך שיצרתי נמחק?

[עריכת קוד מקור]

ערכים עלולים להימחק אם הם חורגים מהעקרונות והקווים המנחים או מהווים דברים שוויקיפדיה איננה. גם אם הערך שיצרת נמחק, תרומות עתידיות, בהגשה יותר מקובלת, יתקבלו בברכה.

מחיקה מתרחשת בשתי דרכים עיקריות:

 1. מחיקה מהירה מתבצעת בדרך כלל במקרים הבאים:
  1. השחתה לשמה, למשל שימוש בשפה גסה.
  2. טקסט חסר תוכן משמעותי או רציני או סתם הבל (נגיד "אלכסנדר הגדול הזה, באמת היה תותח על איך שהוא קבר את כל הרומנים האלו").
  3. מלמולים - (כגון "דגכדכהכגה הכגה").
  4. ניסיונות - ("באמת אפשר לכתוב פה?").
  5. הפרה של זכויות יוצרים.
  6. העתקה של ערך אחר.
  7. ערך שנכתב בלעדית על ידי טרול מוכרז.
 2. הערך נמחק לאחר הצבעה:
  1. אי עמידה במדיניות החשיבות-הערך תקין, אך הוא נמחק לאחר שהקהילה הכריעה בהצבעה כי נשוא הערך, כפי שמתואר בערך, אינו עומד בקווים המנחים להכללתו באנציקלופדיה (להרחבה-ראו ויקיפדיה: חשיבות אנציקלופדית).
  2. ערך קצר שדורש גם עריכה משמעותית (קצרמר לשכתוב).
  3. איחוד-הערך יוצר כפילות עם דף אחר (אותו ערך בשם שונה במקצת), הערך קצר מדי וניתן לאחדו כפסקה בתוך ערך אחד (למשל אלבום של אמן). הדף עצמו אולי נמחק אך התוכן הוכנס לתוך דף אחר.

במקרים מסוימים, ייתכן כי במקביל למחיקה או בעקבותיה, תוכן הערך יועתק לדף פרטי כדי שמחבר הערך יוכל להמשיך לעבוד עליו ולשפר אותו.

לפרטים נוספים, ראו את מדיניות המחיקה או לאן נעלמה העריכה שלי?.

ערכתי ערך מסוים אבל העריכה נעלמה

[עריכת קוד מקור]

הסיבות לכך יכולות להיות שונות למדי, ראו לאן נעלמה העריכה שלי?.

איך אחתום על ערך שחיברתי?

[עריכת קוד מקור]

כותב הערך אינו חותם עליו, שהרי כל ערך בוויקיפדיה נכתב (או עשוי להיכתב) על ידי כותבים רבים. יחד עם זאת, ויקיפדיה שומרת היסטוריה מלאה של השינויים שעבר כל ערך, ועיון בהיסטוריה זו, שקל מאוד להגיע אליה, מציג את תרומתו של כל גולש שהזדהה בעת כתיבת הערך (ניתן לשנות ערכים גם באופן אנונימי). בנוסף לכך, לכל גולש שהזדהה יש דף משתמש, וממנו הוא יכול ליצור קישור אל הערכים שתרומתו להם ניכרת. הטקסט של ויקיפדיה הוא טקסט חופשי, אך עדיין ויקיפדיה מכירה בתרומתו האינטלקטואלית של כל גולש.

קישורים חיצוניים וקישורים בין שפות

[עריכת קוד מקור]

האם מותר לתרגם דפים מוויקיפדיות בשפות זרות?

[עריכת קוד מקור]

מותר ואפילו רצוי. על פי רישיון cc-by-sa יש לתת קרדיט ליוצר המקורי, וכיוון שתרגום משפה אחרת היא יצירה נגזרת, חובה לתת קרדיט, בין אם בתקציר ובין אם בדף השיחה.

מה לגבי תרגום מכונה?

[עריכת קוד מקור]

תרגום מכונה הוא שימושי רק כדי להשיג את הרעיון המרכזי של טקסט בשפה לא מוכרת, אך ברמתו הנוכחית, התרגום עלוב למדי וראוי שלא להשתמש בו כשלעצמו. עם זאת, ניתן להיעזר בתרגום מכונה כבסיס לתרגום אנושי.

איך אפשר לדעת אם ערך קיים בוויקיפדיה בשפה אחרת?

[עריכת קוד מקור]

אנו מנסים לקשר בין ערכים בדפי שפות שונות - וזו דרך אחת לגשת לאותו הערך בשפה שונה. אם הקישורים לשפות זרות לא מופיעים בראש העמוד אין ברירה אלא לחפשם בוויקיפדיות אחרות. אם נמצא ערך בשפה אחרת, קשרו אליו בשני הכיוונים. אם לא - כדאי לתרגם את הערך. אל תשכחו שאין התאמה אחד לאחד בין הוויקיפדיות השונות. להסבר מפורט על קישורים לערכים בשפות אחרות ראו עזרה:בינוויקי.

מותר לקשר לאתרים אחרים כל עוד לא מעתיקים את התוכן עצמו לתוך הוויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

זה בסדר גמור - קישורים חיצוניים מותרים. דבר זה מגביר את כושר השימוש והתועלת של הוויקיפדיה. אך כדאי לזכור בכל זאת, שהוויקיפדיה אינה מדריך אתרים (Web directory). כעקרון, קישורים חיצוניים צריכים לחזק ולהוסיף לערך ולא להחליפו. בכל מקרה אסור שערך יכיל אך ורק קישורים. מקובל שהקישורים ישולבו בערך בסעיף "קישורים חיצוניים" בסוף הערך. ראו את המדריך לעיצוב דפים לפרטים נוספים. למדיניות מפורטת בנושא קישורים חיצוניים ראו ויקיפדיה:קישורים חיצוניים.

זכויות יוצרים

[עריכת קוד מקור]
ערך מורחב – ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מצאתי דף נפלא באינטרנט. האם כדאי להעתיק אותו לוויקיפדיה וכך להרחיב אותה בזריזות?

[עריכת קוד מקור]

פגיעה בזכויות יוצרים היא החטא העיקרי שניתן לעשות בוויקיפדיה. אם מצאת דף נפלא באינטרנט, הדרך הטובה ביותר להביאו לוויקיפדיה היא לפנות ליוצר הדף, ולבקש ממנו שיוסיף את הדף, כשהוא מזדהה ומציין את הסכמתו להכללת הדף שלו בוויקיפדיה, תחת תנאי רישיון cc-by-sa. אפשרות נוספת היא שאתם תוסיפו את הדף, לאחר שקיבלתם הסכמה חד-משמעית לכך מיוצרו (שוב, תחת תנאי הרישיון), ושוב עליכם לציין הסכמה זו. אם לא תנהגו כך, הערך שהוספת יימחק ברגע שיתברר שהוא פוגע בזכויות יוצרים.

יש לי או שאני יכול להשיג היתר מיוחד להעתיק תמונה או מאמר לוויקיפדיה. מותר לעשות את זה?

[עריכת קוד מקור]

הטקסט בוויקיפדיה מפורסמים תחת רישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אלא אם גם פריט זה מופץ ברישיון זה או ברישיון תואם לרישיון זה, אסור להשתמש בו בוויקיפדיה. מכאן שההיתר הקביל היחידי הוא שבעל הזכויות יסכים להפיץ את הטקסט תחת רישיון cc-by-sa או רישיון תואם אחר. רישיון GFDL אינו נחשב לתואם cc-by-sa.

התמונות בוויקיפדיה מפורסמות תחת רישיונות מגוונים התואמים את רוח המיזם (כלומר, רישיונות חופשיים). למידע נוסף, ראו ויקיפדיה:רישוי תמונות.

ניתן להוסיף אישורי שימוש רק אם הנך משתמש/ת רשומ/ה. ראו הוראות נוספות בויקיפדיה:אישורים להעתקה.

ברשותי תמונה או טקסט שפגו זכויות היוצרים עליהם, ואשר מופצים בספר שיש עליו זכויות יוצרים. מותר לסרוק או להדפיס זאת לתוך ויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

כל עוד בעלי זכויות היוצרים על הספר בו התמונה או הטקסט פורסמו לא שינו את התמונה או הטקסט אין להם תביעה לזכויות יוצרים עליהם. אם התמונה או הטקסט היו ברשות הציבור קודם לשימוש בו, הם עדיין ברשות הציבור. מאחר שלא תמיד ניתן לדעת אם נעשה שינוי בפריט או שאיכשהו הושגו עליו הזכויות, צריך לבדוק היטב לפני שמכניסים אותו לכאן. טקסט שמקורו בשפה זרה ופגו זכויות היוצרים עליו עדיין עשוי להיות מוגן בזכויות יוצרים אם התרגום העברי פורסם מאוחר יותר.

האם יש צנזורה בוויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

לא, אין צנזורה. עם זאת אין פירוש הדבר כי ניתן לכתוב כל דבר בוויקיפדיה. לפרטים ראו "מה ויקיפדיה איננה", מדיניות המחיקה ונקודת מבט נייטרלית.

אתם אומרים שאין צנזורה אבל בכל זאת מחקו לי!

[עריכת קוד מקור]

אם אתם חושבים שהופעלה צנזורה כלפיכם, פעלו לפי ההוראות בלאן נעלמה העריכה שלי?. יש לשים לב שטענות לגבי הפעלת צנזורה אינן אומרות שאין סיבות אחרות לביטול השינויים שעשיתם.

אם אין צנזורה, אז איך אתם מונעים שימוש בוויקיפדיה להפר חוק?

[עריכת קוד מקור]

רוב הניסיונות לנצל את ויקיפדיה לצרכים כאלו, למשל פרסום הסתה, במילא אינם עומדים בכללים של "מה ויקיפדיה איננה". גם במקרים שבהם המידע ראוי כשלעצמו אך הוצא עליו צו איסור פרסום, במילא אי אפשר לאמת אותו ולכן הוא יימחק. אם המידע פורסם ברחבי האינטרנט והוא מהווה מידע אנציקלופדי, הוא כבר אינו סודי ולכן לא יימחק. כללים אלה חלים גם על מידע ביטחוני: מידע שאינו ידוע לציבור אינו ניתן לאימות, ולכן הוא יימחק; מידע שפורסם כבר ברחבי האינטרנט אינו סודי ולכן לא יימחק.

איך אפרסם בגוגל ערך שחיברתי?

[עריכת קוד מקור]

אין צורך לטרוח: בחיפושים בעברית, גוגל נותן כבוד עצום לוויקיפדיה העברית. כל חיפוש בגוגל של מושג שהוא ערך בוויקיפדיה נותן את ויקיפדיה בדף התוצאות הראשון, ולפעמים בתוצאה הראשונה. ליותר מזה אי אפשר לקוות. דוגמאות אחדות: חיפוש "פילים" נותן את הערך בוויקיפדיה כתוצאה ראשונה. אפילו חיפוש של מושג ותיק ופופולרי כמו "יצחק רבין" נותן את ויקיפדיה במקום הראשון. מובן שכשלוקחים מושג פחות פופולרי כמו "קריפטוגרפיה", ויקיפדיה היא התוצאה הראשונה בגוגל, לפני הטכניון, לפני אוניברסיטת תל אביב, לפני אוניברסיטת בן-גוריון, לפני כולם. הסיבה לכך היא הפופולריות של ויקיפדיה העברית, וכן הפופולריות של ויקיפדיה האנגלית. מובן שזה כבוד גדול, אבל בשביל כבוד צריך לעבוד: הידיעה שכל ערך שנכתוב יביא אלינו את כל מי שיחפש מידע בנושא זה מחייבת אותנו לכתוב ערכים שראויים לכבוד זה, כאלה שלא יאכזבו את הגולשים. ולשאלתך: מובן שמתן קישור לוויקיפדיה העברית, או לערך הספציפי שחיברת, מאתרים אחרים שלך, רק ישפר את המצב, שכאמור הוא טוב ממילא.

הרגע כתבתי ערך נפלא! מדוע גוגל לא מציג אותו בתוצאות החיפוש?

[עריכת קוד מקור]

גוגל סורק את הרשת אחת לשבוע בערך, כך שסביר להניח שהערך יתגלה בחיפוש בעוד שבוע או שבועיים. סבלנות. ובינתיים, גש לכתוב ערך נפלא נוסף.

ויקיפדיה שולטת, אולם מתו חיי החברה שלי. יש לי דחף עז להפיץ את מכאוביי לשאר חברי המין האנושי. כיצד אפיץ את הבשורה?

[עריכת קוד מקור]

ספרו לחבריכם הממשיים והווירטואליים. אל תגזימו! לא כדאי שתתחילו לשלוח המוני מכתבי דואר אלקטרוני לכל עבר אבל כדאי שכל מי שאתם מכירים יידע איך אתם מעסיקים את עצמכם רוב הזמן. אם אתם משתתפים בקהילות ממשיות (מועדון, תנועת נוער, בית ספר, ועד בית וכו') או וירטואליות (פורומים, רשימות תפוצה, בלוגים וכו') פרסמו את דבר הוויקיפדיה. אל תגזימו! אל תתלו שלטים בכל קרן רחוב. רצוי גם לדעת למי לפנות. לא לכולם אכפת מרעיון כזה וחלק אף ימצאו הנאה בהשחתתו.

אם יש לכם קשרים במקומות הנכונים ישנה גם ויקיפדיה:הודעה לעיתונות.

איך תורמים כסף לוויקיפדיה?

[עריכת קוד מקור]

בדף הזה.