זורו

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search
הופעת הבכורה של זורו, במגזין הפאלפ The Curse of Capistrano משנת 1919
דאגלס פיירבנקס בסרט הראינוע "הסימן של זורו" משנת 1920
אנטוניו בנדרס כזורו בסרט "האגדה של זורו"

זורו (Zorro, בספרדית: שועל) היא דמות בדיונית בספרות, בסרטי הראינוע והקולנוע, בטלוויזיה ובמשחקי מחשב, שנוצרה לראשונה ב-1919 על ידי סופר הספרות הזולה ג'ונסטון מקולי ופורסמה במגזין סיפורים קצרים שבועי.

זורו היא זהותו הסודית של דון דייגו דה לה וגה, אציל ורב סייף בדיוני אשר חי בקליפורניה בזמן השלטון הספרדי. הוא הגן על תושבי קליפורניה מעריצות ושחיתות השלטון הספרדי והצליח בכל פעם מחדש להערים ולשטות ברשויות השלטון.

הופעתו של זורו היא לרוב כשהוא עוטה כולו שחור: גלימה שחורה, מסכה שחורה (המכסה את חצי פרצופו העליון) וכובע רחב שוליים שחור. הנשק האהוב עליו הוא הסיף שלו שאיתו הוא חורט על גופם של אויביו את האות Z. הוא ידוע גם בתור וירטואוז עם שוט הצלפה.

דמותו של זורו שימשה השראה לדמויות קומיקס רבות כדוגמת באטמן, והיה אחד מאבות הטיפוס של גיבורי העל. בנוסף לכך, בישראל בשנת 2004 בפסטיגל "לא יאומן כי יסופר" הייתה דמות בשם זורו שאותה שיחק הראל מויאל.

ביוגרפיה בדיונית[edit source | edit]

דון דייגו דה לה וגה נולד בשנת 1790 בקליפורניה, בן לאב ספרדי ולאם אינדיאנית. אביו שלח אותו ללמוד בספרד קצת לפני הפלישה הצרפתית של נפוליאון לארץ זו. כאשר לבסוף פלש נפוליאון לספרד ב-1810 טעם דייגו לראשונה את טעם הקרב למען הצדק. לאחר ניצחון הספרדים חזר לקליפורניה ונשבע להגן על האזרחים מפני שרירות ועריצות השלטון הספרדי על מולדתו. על מנת לשמור על זהותו מפני הרודן העריץ, דון רפאל מונטרו, פיתח דייגו זהות סודית בשם זורו.

בשנת 1821, בזמן מלחמת העצמאות המקסיקנית, גילה דון מונטרו את סודו של דייגו וטמן לו מלכודת. הם נלחמו אחד בשני באחוזת דה לה וגה ובזמן הקרב נהרגה אשתו של דייגו, אספרנזה. דייגו נתפס, ביתו נשרף ובתו התינוקת נלקחת לביתו של דון מונטרו, שגידל אותה כבתו שלו. לאחר עשרים שנה הצליח דייגו לברוח מהכלא. במטרה לנקום בדון מונטרו הוא החל לאמן לוחם צעיר בשם אלחנדרו מוריאטה, שיתפוס את מקומו כזורו.

פילמוגרפיה חלקית של זורו בקולנוע[edit source | edit]

פילמוגרפיה של זורו בטלוויזיה[edit source | edit]

עיבודים לבמה בישראל[edit source | edit]

ב-2009 עלתה ההצגה זורו, בה שיחק תום אבני את תפקיד זורו ומירב פלדמן בתפקיד לואיסה.

קישורים חיצוניים[edit source | edit]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זורו בוויקישיתוף