לדלג לתוכן

זן שארים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עכבר מעבדה מזן השארים C57BL6, הנפוץ ביותר במחקר הביולוגי בעכברים.

זן שארים (אנגלית: Inbred strain, נקרא גם inbred line) הוא זן של אורגניזמים שכל חבריו זהים גנטית זה לזה, בדומה לתאומים זהים, כתוצאה מהכלאת שארים במשך דורות עוקבים רבים.

יצירת זני שארים נפוצה במחקר מדעי גנטי, בביולוגיה ובחקלאות. מינים שאצלם פותחו זני שארים הם בעיקר מיני מעבדה אשר משמשים כאורגניזם מודל, מהם בעלי חיים כמו עכבר המעבדה וחולדת המעבדה, וצמחים כמו תודרנית לבנה ותירס.

בעכברים ובחולדות מעבדה, יצירת זן שארים מתבצעת על ידי זיווג אחים עם אחיות במשך לפחות 20 דורות רצופים. המגוון הגנטי בין חברי זן כזה קרוב מאוד לאפס, ולצרכים רבים ניתן להתייחס אליהם כאל "כפילים גנטיים" של אותו פרט (אינדיבידואל). ליתר דיוק, הזכרים עם כרומוזומי מין XY זהים גנטית זה לזה, והנקבות עם כרומוזומי מין XX זהות גנטית זו לזו, כאשר הגנום האוטוזומי זהה גם בזכרים וגם בנקבות.

לשיטה זו של תקנון (סטנדרטיזציה) גנטי ישנם יתרונות רבים במחקר, כגון היכולת לחזור על הניסוי פעם אחר פעם עם אותה הגנטיקה, או להשתיל איברים, רקמות, תאים ועוברים מיצור אחד לאחר בתוך אותו זן ללא סכנת דחייה. עקב יתרונות אלו, יצורים מהונדסים גנטית תכופות שייכים לזן שארים, אף כי פיתוח זן השארים עצמו איננו מצריך הנדסה גנטית.

בהקשר של זני שארים, זנים רגילים שאינם זני שארים מכונים באנגלית outbred strain. השונות והמגוון הגנטי בזנים כאלו עשויים להיות יתרון למטרות מדעיות מסוימות, ובנוסף הם בדרך-כלל בריאים ועמידים יותר מזני שארים, בזכות ההטרוזיגוטיות שלהם באתרים גנטיים רבים בגנום. לעומתם, זני שארים תכופות סובלים מתוחלת חיים קצרה יותר, ומנטייה לאי-פוריות ולבעיות בריאות שונות, שכן ההומוזיגוטיות שלהם בכל אתר גנטי איננה מגינה עליהם מפגמים גנטיים נסגניים.

בני הכלאיים מדור ראשון (F1 במינוח המקובל בגנטיקה) בין זכר מזן שארים אחד ונקבה מזן שארים שני יהיו אף הם זהים גנטית זה לזה, שכן כולם ירשו גדיל DNA זהה מאביהם וגדיל DNA זהה מאמם, וגם בהם משתמשים לעיתים קרובות במחקר גנטי. בני הכלאיים מדור שני (F2) כבר יהיו שונים גנטית זה מזה, כתוצאה מתופעת השחלוף בעת חלוקת ההפחתה היוצרת את תאי המין אצל F1. עם זאת, ניתן לזווג באקראי זכרים ונקבות מתוך F1, ולהמשיך ולזווג אחים עם אחיות מצאצאי כל אחד מזוגות אלו במשך לפחות 20 דורות, ליצירת "זני שארים שחלופיים" (אנגלית: Recombinant inbred strains) רבים שכל אחד מהם הוא "צאצא" של זן האב וזן האם. באופן זה ניתן ליצור "משפחות" כפילות גנטית, שאף הן שימושיות במחקר גנטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זן שארים בוויקישיתוף