חואן אריאגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חואן אריאגה
פסל של אריאגה באולם הכניסה של תיאטרון אריאגה בבילבאו

חואן קריסוסטומו אריאגהספרדית: Juan Crisóstomo Arriaga; ‏ 27 בינואר 1806 בילבאו - 17 בינואר 1826 פריז), מלחין ספרדי שנפטר בדמי ימיו, עוד לפני שמלאו לו עשרים.

שמו המלא היה חואן קריסוסטומו חאקובו אנטוניו דה אריאגה אי-בלסולה (Juan Crisóstomo Jacobo Antonio de (Arriaga y Balzola. הוא נולד בעיר בילבאו בחבל הבסקים בספרד למשפחה עשירה. אביו, שהיה מוזיקאי חובב ונגן בצ'מבלו, הבחין בכישוריו ועודד אותו בכיוון זה. אריאגה התחיל להלחין בגיל צעיר ונחשב לילד פלא. לא היה כל אפיון ספרדי במוזיקה של אריאגה. סגנונו היה בין מוצרט לבין הרומנטיקאים המוקדמים. בגלל שבדומה למוצרט הוא היה ילד פלא שנפטר בגיל צעיר הוא כונה בחיבה בשם "מוצרט הספרדי". מדגישים גם את העובדה שהוא נולד בדיוק ביום השנה החמישים להולדת מוצרט.

הוא נשלח להשלים את השכלתו המוזיקלית בקונסבטוריון הידוע של פריז כתלמידם של פטיס ולואיג'י כרוביני וזכה להצלחה ולהוקרה רבה.

נפטר משחפת עשרה ימים לפני יום הולדתו העשרים[1].

בעיר הולדתו בילבאו הוקם בנין תיאטרון גדול על שמו (Teatro Arriaga). באולם הכניסה נמצא פסל שלו.

מיצרותיו המנוגנות כיום:

  • 3 רביעיות לכלי קשת (לה מז'ור, רה מינור, סי במול מז'ור).
  • סימפוניה לתזמורת ברה מינור.
  • הפתיחה לאופרה "העבדים העליזים".(Los esclavos felices). זאת אופרה בשתי מערכות שהועלתה בבילבאו בשנת 1820 כשאריאגה היה בן 13. רק הפתיחה ומספר קטעים שרדו.
  • פתיחה אופוס 1 (Nonetto), להרכב של תשעה כלים (שני כינורות, ויולה, קונטרבס, חליל, שני קלרניתות ושתי קרנות. היצירה חוברה בשנת 1818 בהיות אריאגה בן 12.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]